Miejsce: | Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu |
---|---|
Gdzie: | Sierpc Gabriela Narutowicza 64 |
Kiedy: | od 28-04-2018 10:00 do 06-05-2018 18:00 |
Cena: | od 13,00 do 18,00 zł/osoba |
Kategoria: | Muzea, zamki i pałace |
Tel: | 24 275 28 83 |
E-mail: | skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl |
Dla mieszkańców mazowieckich wsi początku XX wieku okres wiosenny wiązał się z rozpoczęciem prac w polu i zagrodzie, a także pierwszym wypędzeniem bydła na pastwiska. Czas ten miał wielkie znaczenie, decydował bowiem o bycie rodziny w najbliższym roku. Ciepłe wieczory sprzyjały spotkaniom towarzyskim, dającym wytchnienie po ciężkiej pracy. W miastach organizowano natomiast zabawy i pikniki potocznie nazywane 'majówkami'.
W nawiązaniu do tej tradycji, w długi weekend majowy, sierpecki skansen zaprasza do udziału w imprezach plenerowych pod wspólnym tytułem Wielka Majówka w skansenie. Program wydarzenia jest w tym roku wyjątkowo urozmaicony. Znajdą się w nim m.in. koncerty, pokazy obrzędowości i zajęć gospodarskich, konkursy rodzinne, kiermasze rękodzieła i produktów regionalnych, przejażdżki konne, a nawet inscenizacje i rekonstrukcje historyczne Wojska Polskiego.
Muzealna Wielka Majówka rozpocznie się już w ostatnią sobotę i niedzielę kwietnia. We wnętrzach chałup chłopskich i dwóch dworów ziemiańskich podziwiać będzie można wystawę 'Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych' ukazującą zróżnicowanie majątkowe, obyczajowość ludności wiejskiej, a także zdobnictwo wnętrz sprzed stu lat. Urzekające pejzaże, otaczające obiekty ogródki warzywne i kwiatowe, sady, zieleniące się pola uprawne, zwierzęta gospodarskie w zagrodach stworzą niepowtarzalny klimat, niemal żywcem wyjęty z kart powieści Reymonta. To jednak dopiero przedsmak atrakcji, które będą czekały na zwiedzających w kolejnych dniach.
1 i 3 maja w godzinach 10.00-18.00 skansen zaprasza na 'Majówkę w skansenie'. Wydarzenia będą miały charakter pikniku rodzinnego, stanowiąc wyjątkowe spotkanie z kulturą, obrzędowością, muzyką i tradycją wsi mazowieckiej. We wnętrzach chałup, w obejściach i na polach uczestnicy spotkają gospodynie i gospodarzy zajętych codziennymi obowiązkami. Zajrzą do tkaczki i krawcowej, pomogą praczce nosić wodę z pomocą drewnianych nosideł, zobaczą jak wyglądało prasowanie żelazkiem na tzw. duszę i przędzenie na kołowrotku, a także podpatrzą jak powstają firanki zdobiące okna izb. Ubiją w kierzance masło, by potem sprawdzić opinię, że najlepiej smakuje ono na chrupiącym chlebie wyrabianym na zakwasie. Odwiedzą też dawnych rzemieślników, kowala, szewca, stolarza i plecionkarza. Obejrzą pokaz siewu zbóż i sadzenia ziemniaków. Warto również będzie zajść do olejarni, by zobaczyć, unikalny już dzisiaj, proces tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco, a nawet spróbować gotowego produktu. Dzieci zasiądą wraz z garncarzem przy kole, żeby poznawać tajniki pracy w glinie, pobawią się replikami zabawek swoich dziadków, a także założą mundurki i usiądą w ławkach szkolnych, uczestnicząc w warsztatach kaligrafii czy papieroplastyki. Gry i konkursy z nagrodami zaangażują wszystkich członków rodziny. By wziąć w nich udział potrzebne będą spryt, zręczność, spostrzegawczość, a przede wszystkim, gwarantujący dobrą zabawę humor. 1 maja na muzealnej scenie wystąpi Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA, który w barwnych ludowych strojach wykona pieśni i tańce z różnych regionów kraju. Dwa dni później z amfiteatru popłyną dźwięki wspaniałych marszów, utworów patriotycznych a także standardów muzyki filmowej, rozrywkowej i klasycznej w aranżacjach na orkiestry dęte. 3 maja zaprezentują się bowiem: Orkiestra Dęta OSP z Drobina oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca. Na placu przed amfiteatrem zaplanowano wiosenny kiermasz rękodzieła, rzemiosła i produktów regionalnych.
W roku 2018 mija 100 lat od chwili, gdy na mapę Europy powróciła Polska. Pragnąc włączyć się w ogólnokrajowe obchody odzyskania niepodległości, 2 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosi na wyjątkowe wydarzenie - imprezę 'Mazowieckie Drogi do Niepodległej' pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego, Adama Struzika. Przybliży ono najważniejsze wydarzenia, postaci i symbole ruchów niepodległościowych w latach 1918-1922. Pozwoli też na własnej skórze poczuć atmosferę tego czasu, wielką radość i nadzieję, ale też przygnębienie i niepewność w obliczu trudu obrony dopiero zdobytej niezawisłości. Członkowie Stowarzyszenia Muzealnego Grupa Historyczna im. II Batalionu 18 Pułku Piechoty, Grupy Historycznej NIEPODLEGŁOŚĆ 1863 i Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy sprawią, że wizyta w skansenie stanie się prawdziwą podróżą w czasie. Na terenie ekspozycji powstanie szpital polowy, punt werbunkowy, obóz wojskowy. Między obiektami rozegrają się potyczki bitewne z okresu wojny polsko-bolszewickiej. Będzie to wyjątkowa okazja, by zobaczyć jak wyglądało umundurowanie i uzbrojenie armii polskiej tego okresu, a nawet przebrać się w taki mundur. Bez wątpienia jednym z ciekawszych elementów imprezy będzie przejazd przez muzealną wieś Marszałka Józefa Piłsudskiego. Powita on mieszkańców i odczyta tekst notyfikacji dotyczący odzyskania przez Polskę wolności. Ponieważ działania wojenne zwykle w niewielkim stopniu zakłócały rytm wiejskich zajęć gospodarskich, nie zabraknie ich w izbach i zagrodach chłopskich także i tym razem. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach plastycznych 'Ku Niepodległej', w czasie których wspólnie stworzą wielką biało-czerwoną flagę. Dla nieco starszych uczestników wydarzenia przygotowana zostanie gra terenowa 'Ku Niepodległej', podczas której wykażą się spostrzegawczością i wiedzą na temat najistotniejszych symboli i wydarzeń związanych z walką o niepodległość. Osoby, które najlepiej rozwiążą zadania otrzymają upominki. O godzinie 12.00 na scenie skansenowskiego amfiteatru wystąpi Płocka Kapela Podwórkowa w repertuarze obejmującym szlagiery z 20-lecia międzywojennego. O 17.00 Muzeum zaprasza na uroczysty koncert 'Drogi do Niepodległej' w wykonaniu artystów Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie, Justyny Reczeniedi - sopran i Jakuba Milewskiego - baryton. Towarzyszyć im będzie światowej sławy skrzypek, Vadim Brodski. W roli narratora wystąpi aktorka Małgorzata Rożniatowska. Warto pamiętać, że wstęp na część artystyczną wydarzenia będzie całkowicie bezpłatny.
Majówka w skansenie wcale nie kończy się 3 maja. Już w 6 maja zapraszamy na prawdziwą ucztę dla zmysłów. 'Gotowanie na polanie' pozwoli na nowo odkryć smaki i aromaty Mazowsza.
W pierwszych dniach maja warto odwiedzić Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, by samodzielnie odkrywać wszystkie barwy folkloru.
Pełny program imprez dostępny jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym facebooku.
Fot.: Majówka 2017, autor: D Krześniak.
Do zobaczenia w Muzeum!