Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
Miejsce: OPERA NOVA w Bydgoszczy
Gdzie: Bydgoszcz
Marszałka Ferdynanda Focha 5
Kiedy: od 21-03-2017 13:00
do 23-03-2017 16:00
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 25,00
do 40,00 zł/osoba
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:52 325 15 02
E-mail:sekretariat@operanova.bydgoszcz.pl

Magiczne zabawki

Spektakl odbywa się na sali kameralnej.

Przedstawienie w 2 aktach. Łączny czas trwania  z przerwą : ok. 100 minut.

W sali kameralnej Opery Nova prezentowane jest przedstawienie baletowe dla dzieci pt. "Magiczne zabawki". Pomysłodawcami i autorami libretta są Iwona Runowska ( choreograf) i Sebastian Gonciarz (reżyser Teatru'Roma'). Jak mówią, idea powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni , nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.

 

Akcja przedstawienia zaczyna się w domu Dziewczynki i Chłopca, którzy wraz z Mamą udają się do  sklepu z zabawkami. Po drodze (przemierzając widownię) docierają do niezwykłego miejsca, w którym sprzedawane są osobliwe zabawki. Jego właścicielem jest tajemniczy  i zabawny) Mag; towarzyszy mu w pracy Pomocnik. Dzieci zachwycają się zabawkami, z których każda pragnie zwrócić na siebie ich uwagę. Mag-sprzedawca rządzi nie tylko zabawkami: potrafi przy pomocy czarodziejskiej różdżki  równie łatwo przywoływać przerażające grzmoty jak i latające piórka. Owa różdżka jest wielką pokusą dla Chłopca... Gdy zapada zmrok,Chłopiec wymyka się z domu i powraca do sklepu, w którym  zabawki budzą się do życia : Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Bokserzy, Ptak Dziwoląg i inne, zamieszkujące w przedstawieniu ów tajemniczy sklep, tańczą... Chłopiec kradnie Magowi różdżkę i próbuje rządzić  życiem lalek. Jednak rzeczywistość przerasta go : różdżka potrafi być niesforna i krnąbrna,władanie nią nie jest takie proste ! Zaczynają się przygody kosmiczne...

Balet ,wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych, adresowany jest do widzów w wieku 4+ Wykorzystana zostanie ( odtwarzana mechanicznie)  muzyka Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego. Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne  wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana zostanie podłoga baletowa,  kurtyna odsłaniania na boki ,horyzont świetlny, imponująca ilość sprzętu oświetleniowego. Spektakl tworzony jest częściowo przez realizatorów dobrze znanych dorosłej części bydgoskiej publiczności: Runowska, Gonciarz i scenograf Mariusz Napierała od kilku lat realizują słynne koncerty sylwestrowo-noworoczne Opery Nova.Przedstawienie, które obecnie proponują ,miało swą wersję pokazywaną kilka lat temu w warszawskim "Palladium", gdzie cieszyło się dużym powodzeniem.

Realizacja w Operze Nova była  możliwa dzięki środkom pozyskanym z projektu pn."Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego'.

________________________

 

IWONA RUNOWSKA choreograf.

Ukończyła Państwową Szkołę Baletową im.Romualda Turczynowicza. Studiowała w Akademii Muzycznej im.Fryderyka Chopina na Wydziale Edukacji Muzycznej, specjalizacja pedagog baletu. Pracowała w Państwowym Zespole Pieśni i Tańca MAZOWSZE. Dalszy rozwój artystyczny spowodował przejście do Teatru Wielkiego w Warszawie. Z tego okresu ceni udział w takich spektaklach: Jezioro Łabędzie, Bits and Pieces , Three Pieces Hansa van Mannena i Don Juan Maurice’a Béjarta. Należała do premierowej obsady musicalu Metro, z którym występowała na Broadwayu w Nowym Jorku. Sporo swego doświadczenia zawodowego zawdzięcza współpracy z  Januszem Józefowiczem.

Warsztat taneczny i choreograficzny doskonaliła w renomowanej szkole Joell Hall Dancers & Center w Chicago .

Pracowała nad  programami dla Telewizji Polskiej m.in. Teraz Polska , Sportowcy Dzieciom, Sylwester w TVP1, Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Trafiony-Zatopiony, Jaka To Melodia...

Jest współautorką choreografii do takich tytułów jak m.in.:Grease,Musicale ,musicale, Koty, Akademia Pana Kleksa , Najlepsze z ROMY - w Teatrze ROMA.  Stworzyła choreografię do spektakli : Błądzenie wg Gombrowicza ( Teatr Narodowy w Warszawie),Hrabia Luxemburg (Teatr Muzyczny w Lublinie) ,Magiczny sklep z zabawkami (Teatr Palladium 2011 r.) Czarnoksiężnik z krainy Oz  (Teatr Słowackiego w Krakowie) ,Loteria na mężów ( Opera Krakowska), Oto idzie panna młoda (Teatr Komedia w Warszawie), Przygody Sindbada Żeglarza ( Teatr Muzyczny w Gdyni). Dla Opery Nova w Bydgoszczy stworzyła choreografię do baletu Prokofiewa "Kopciuszek" ( 2009 r.) do opery Dworzaka "Rusałka" (2012) oraz do siedmiu edycji Koncertów Sylwestrowo-Noworocznych.

 

SEBASTIAN GONCIARZ - reżyser 

W Teatrze ROMA realizował : "Ale musicale" (reżyseria), "Deszczowa piosenka" (II reżyser), "Aladyn Jr" (II reżyser), "Les Misérables" (II reżyser), "Najlepsze z ROMY" (reżyseria), "Upiór w operze" (II reżyser), "Akademia Pana Kleksa" (II reżyser), "Taniec Wampirów" (II reżyser), "Koty" (II reżyser), "Miss Saigon" (II reżyser), "Grease" (II reżyser), "Mamma mia"(II reżyser).

Przy realizacji baletu Prokofiewa "Kopciuszek" w Operze Nova (2009 r.) sprawował konsultację reżyserską.

W 2011 r. w warszawskim "Palladium" wyreżyserował przedstawienie "Magiczny sklep z zabawkami".

W Operze Podlaskiej  reżyserował ( jako II reżyser) z Wojciechem Kępczyńskim musical "Upiór w operze" ( 2013 r.) oraz reżyserię świateł.

W Teatrze Muzycznym w Poznaniu wyreżyserował (2014 r.) musical "Dr Jekyll i Mr Hyde".

Wyreżyserował siedem edycji koncertów sylwestrowo-noworocznych w bydgoskiej Operze Nova.

 

 

 Mariusz Napierała  - scenograf, kostiumograf i grafik.

Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował na wydziałach Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Malarstwa i Grafiki oraz w pracowni scenografii prof. Andrzeja Markowicza  (dyplom w 2000 r.). Autor około 50 realizacji scenograficznych w kraju i za granicą. Współpracował m.in. z Teatrem Wielkim im. St. Moniuszki w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Musical Theater Bremen, Teatrem Ateneum im. Jaracza w Warszawie, Teatrem Żydowskim im. E. i I. Kamińskich w Warszawie, Operą na Zamku oraz Teatrem Polskim w Szczecinie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrami Muzycznymi w Poznaniu i Lublinie. Jego ważniejsze realizacje to scenografia i kostiumy do baletów: "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego w choreografii Marka Zajączkowskiego (Nagroda im. Kiepury dla najlepszego przedstawienia muzycznego 2007 r.) i "Kopciuszek" Prokofiewa w choreografii Iwony Runowskiej (2009 r.),opera "Rusałka" Antonina Dworzaka w Operze Nova w Bydgoszczy 2012 r. ( nagroda za scenografię i wyróżnienie w rankingu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi 2012" wg miesięcznika Teatr), "Album rodzinny" Jana Kaczmarka i Andrzeja Poniedzielskiego w Teatrze Ateneum im. Jaracza w Warszawie, balet "Stanisław i Anna Oświecimowie" Mieczysława Karłowicza w Teatrze Wielkim im. Moniuszki w Poznaniu. Dla Opery na Zamku w Szczecinie przygotował scenografie do musicali "West Side Story", "Rent" oraz do oper "I co wy na to, czyli cierpienia nowego Pirandella", "Paria" i "Hrabina". Ponadto projektował scenografię i kostiumy do musicali: "Skrzypek na dachu", "Kabaret", "Evita", "Jesus Christ Superstar" oraz "Phantom". Współpracuje także z Teatrem Polskim w Szczecinie gdzie przygotował scenografie m.in do "Indyka" Sławomira Mrożka, "Śpiewnika domowego" Jana Kaczmarka, "Balu manekinów" Brunona Jasieńskiego oraz "Udręki życia" Hanocha Levina. Uczestnik wystaw na Quadriennale Scenografii w Pradze w 1995 r. i 2011 r. oraz "Scenografia i formy przestrzenne" w Muzeum Narodowym w Gdańsku w 2006 r. Projektuje także plakaty teatralne. Dla Opery na Zamku przygotował m.in. plakaty do musicalu "Rent", opery "Fidelio" oraz do Eugeniusza Oniegina". Jego najnowsze scenografie: do musicalu "Jekyll & Hyde" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w reż. Sebastiana Gonciarza (2014 r.) oraz do musicalu "Mamma Mia" w Teatrze ROMA w reż. Wojciecha Kępczyńskiego (2015r.)

 

 

Tańczą:

Mag - Krzysztof Górski, Tomasz Pałasz

Pomocnik Maga  -  Mariusz Kowalczyk, Konrad Przybytniak

Matka - Sylwia Brzezińska, Sandra Kruk

Dziewczynka - Marta Kowalczyk, Natalia Pasiut

Chłopiec - Tomasz Gruszecki, Paweł Nowicki

Dama Karo - Olga Marczak

Walet Pik - Krzysztof Górski

Lalka Szmacianka - Marta Kurkowska

Legoludek  - Anna Bobrowska, Anna Pietrykowska

Ptak Dziwoląg - Tomasz Siedlecki

Bokserka - Agnieszka Błaszczyk, Natalia Pasiut

Bokser - Sebastian Skalski

Wróżka - Angelika Gembiak

Domino - Anna Bobrowska, Sylwia Brzezińska,

                Marta Kowalczyk, Marta Kurkowska,

                Mariusz Kowalczyk, Sebastian Skalski

Kosmos - Angelika Gembiak, Olga Marczak,

                Krzysztof Górski, Tomasz Siedlecki,

Literki - Agnieszka Błaszczyk, Anna Bobrowska,

              Sylwia Brzezińska, Marta Kowalczyk, Natalia Pasiut,

              Mariusz Kowalczyk, Sebastian Skalski

Bańki - Agnieszka Gembiak, Marta Kurkowska, Olga Marczak

 

Cennik:

NORMALNE          ULGOWE

40,-                          25,-