Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Tarnogórskie Centrum Kultury
  Gdzie: Tarnowskie Góry
  Jana III Sobieskiego 7
  Kiedy: od 11-02-2017 14:00
  do 11-02-2017 20:00
  Wiek: Nastolatek
  Cena: od 7,00
  do 80,00 zł/osoba
  Kategoria: Sztuka i kreatywność
  Tel:32 285 27 34
  E-mail:biuro@tck.net.pl

  Kulturalny Bus

  11 lutego (sobota), godz. 14.00


  Zapraszamy na wyjazd do Narodowego Teatru Starego w Krakowie na spektakl pt. "Kosmos" wg Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. "Kosmos" Garbaczewskiego przedstawia próbę poszukiwania porządku świata, znalezienia sensu i ulokowania jednostki w mnogości informacji, emocji i wszechobecnego chaosu. A nad tym wszystkim jest kosmos, który obojętnie obserwuje ludzie poczynania.

   

  'O niezwykłym Kosmosie…

  Ponad naszymi głowami, na niebie usianym obojętnymi gwiazdami wirują równie obojętne na ludzki los roje planet i asteroidów. Obrotówka w nieustannym ruchu na przemian odsłania i zasłania miejsce akcji, czyli kolejnych iluminacji i zwątpień bohatera. Witold trafia do zamieszkanego przez grono  indywiduów pensjonatu - miejsca, w którym zagadka goni zagadkę. I za wszelką cenę, posuwając się wręcz do nadużyć, usiłuje nadać sens, temu co widzi - za pomocą coraz bardziej absurdalnych skojarzeń i analogii. Oglądany świat zagęszcza się i potwornieje, ale do końca nie dowiemy się, co jest obiektywną prawdą, a co projekcją pobudzonej wyobraźni. Kosmos Garbaczewskiego to utrzymana w konwencji surrealistycznego snu, imponująca wizualnie opowieść o próbie uporządkowania i zgłębienia sensu świata - odwiecznego pola walki między Erosem i Tanatosem - wynurzającego się z chaosu zmysłowych wrażeń i natłoku faktów, której towarzyszy pytanie o tożsamość indywiduum i  jego miejsce w świecie.'

  Na początku spektaklu Witold (Jaśmina Polak) leży na środku sceny, czarny gwiaździsty kosmos wiruje, a hipnotyczny głos zaprasza Witolda do podróży, obiecuje ukojenie. Reżyser zaprosił widzów do wnętrza umysłu Witolda - i tam pozostaniemy już do końca. Nie inaczej zresztą jest u Gombrowicza - tyle że środki są inne.
  Joanna Targoń, "Gazeta Wyborcza"

  Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

  Postanowiliśmy poszerzyć tradycyjną formę wyjazdów na spektakle teatralne o możliwość zwiedzenia muzeów. Przed spektaklem proponujemy odwiedzenie dwóch wystaw. Pierwsza to "Skarby Baroku" w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tytuł drugiej to "Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design" Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Zaznaczamy, że jest to opcja nieobowiązkowa. Bilety nabywa się indywidualnie.

   

   

  1.) "Skarby Baroku" - Muzeum Narodowe w Krakowie (al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków sala wystaw zmiennych, parter)

   

  Wystawa w pełni skupiająca się na epoce baroku. Czasów niezwykłych, pełnych przepychu
  i mistyki. Ekspozycja dotyczy obiektów z naszego regionu Europy. Zostanie zaprezentowanych ponad 160 dzieł sztuki z czterech krajów po obu stronach Karpat. Po raz pierwszy w Polsce zagoszczą bezcenne obrazy i rzeźby ze słowackich zbiorów. Wystawę dopełnią zabytki z Węgier, Ukrainy i - oczywiście - Polski. Będzie można zobaczyć prace najsłynniejszych artystów tego okresu działających w tej części Europy, jak Jan Kupecky czy Franz Xaver Messerschmidt. Nie zabraknie również barokowych osobliwości, jak portrety pośmiertne czy oddane z fotograficzną precyzją martwe natury. Aktualny cennik oraz dodatkowe informacje na stronie: mnk.pl

   

  2.) "Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design" - Międzynarodowe Centrum Kultury (Rynek Główny 25, 31-008 Kraków)

   

  Wystawa zaprezentuje współczesne wzornictwo w Polsce i w Norwegii, które stało się jedną z bardziej popularnych dziedzin kultury. Jednym z wiodących trendów zarówno w polskim jak i norweskim designie jest projektowanie wykorzystujące rodzimą tradycję warsztatową i materiałową. Wystawa zaprezentuje blisko 100 prac kilkudziesięciu młodych polskich i norweskich designerów, prace zarówno już nagradzane i uznane w świecie jak i te najnowsze.

  Wystawa zostanie wzbogacona polskimi eksponatami z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskimi z Sverresborg, Trøndelag Folkemuseum, które będą przykładami tradycyjnego rzemiosła - źródła współczesnych inspiracji zarówno w kształtowaniu nowych form jak i filozofii. Bilet normalny: 12 zł, bilet ulgowy: 7 zł. Więcej informacji na: mck.krakow.pl

   

  Bilety: 80 zł (cena obejmuje koszt dojazdu i bilet wstępu do teatru). Warunkiem rezerwacji jest kupno biletu do 2 lutego 2017 roku w kasie biletowej TCK lub w zakładce po lewej stronie.