Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach
  Gdzie: Katowice
  3 maja 30
  Kiedy: od 27-03-2017 17:00
  do 27-03-2017 19:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:32 258 72 51
  E-mail:teatrslaski@teatrslaski.art.pl

  'Iwona, księżniczka Burgunda'

  MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU / 27 marca 2017
  Zapraszamy na bezpłatny pokaz rejestracji naszego spektaklu 'Iwona, księżniczka Burgunda' Gombrowicza w reż. A. Keresztesa. Pokaz zainauguruje cykl prezentacji spektakli Teatru Telewizji na Scenie w Galerii (raz na miesiąc bedziemy prezentować rejestracje przedstawień).

  ---- 'Iwona, księżniczka Burgunda' ----
  Następca tronu Książę Filip, na przekór wszelkim konwenansom, postanawia ożenić się z Iwoną, dziewczyną pozornie interesującą, bezczelnie milczącą i w zasadzie nijaką. Teatralne arcydzieło Witolda Gombrowicza opiera się m.in. na genialnym pomyśle na główną bohaterkę, która przez większość sztuki nie wypowiada ani słowa. Milczenie Iwony ma w sobie coś na tyle demonicznego i niebezpiecznego, że sprowokuje szereg niespodziewanych wydarzeń na królewskim dworze. Nowa narzeczona Filipa budzi w innych skrywane wyrzuty sumienia, nienawiść i agresję. Nikt nie ma wątpliwości, że należy jak najszybciej zakończyć te niezręczne zaręczyny. W głowach zaczyna kiełkować myśl o wyrafinowanej zbrodni…

  W umieszczonych w pierwodruku "Uwagach o grze i reżyserii' Gombrowicz zalecał, by jak najsilniej uwydatnić wszystkie elementy groteski i humoru, nonszalancję i swobodę tekstu oraz dodał, by przypadkiem nie grać sztuki zanadto na serio. Katowicką inscenizację przygotował węgierski reżyser, który wraz z Biancą Jeremias zmierzył się z gorzkim humorem Gombrowicza i przygotował wysmakowany wizualnie spektakl. Na Dużej Scenie odbywa się swoisty pojedynek na aktorskie ekspresje i wyraziste role, m.in. Agnieszki Radzikowskiej w roli głównej z Michałem Rolnickim w roli Filipa.

  Agnieszka Radzikowska - Iwona
  Grzegorz Przybył - Król Ignacy
  Anna Kadulska - Królowa Małgorzata
  Michał Rolnicki - Książę Filip
  Jerzy Głybin - Szambelan
  Bartłomiej Błaszczyński - Cyryl
  Barbara Lubos - Iza
  Marcin Szaforz - Cyprian
  Marek Rachoń - Innocenty
  Roman Michalski - Walenty
  Ewa Leśniak, Krystyna Wiśniewska - Ciotki
  Dorota Chaniecka, Violetta Smolińska, Katarzyna Błaszczyńska, Karina Grabowska, Małgorzata Daniłow - Damy Dworu
  Zbigniew Wróbel - Żebrak