Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Katowice
  Kiedy: od 10-06-2016 20:00
  do 11-06-2016 21:30
  Cena: od 0,00
  do 5,00 zł/osoba
  Kategoria: Koncerty i widowiska
  Tel:32 255 14 80
  E-mail:nikiszowiec@silesia.travel

  Industriada 2016 na Nikiszowcu

  TEGO SŁUCHALI ZILLMANNOWIE... - KONCERT PRZEBOJÓW Z PRZEŁOMU XIX/XX WIEKU 10.06.2016 20:00 - 21:00

  Na rozruch maszyn w Nikiszowcu - koncert pieśni, które były popularne na przełomie XIX i XX wieku. Prawdopodobnie słuchali ich także architekci Nikiszowca - Georg i Emil Zillmannowie. W repertuarze znajdą się pieśni F. Schuberta, R.Schumanna i J.Straussa w wykonaniu barytona, Radosława Rzepeckiego.

  Cena: 5 zł. Mejsce: Oddział Muzeum Historii Katowic  -Dział Etnologii Miasta, ul. Rymarska 4 Katowice Nikiszowiec 

   

  HIT! NIE Z TEJ ZIEMI! - INTERAKTYWNY SPACER PO NIKISZOWCU 11.06.2016 12:00 - 13:00

  Stworzony przez Teatr Śląski w Katowicach interaktywny spacer z artystami to efekt wielu rozmów z mieszkańcami Nikiszowca, którzy zechcieli podzielić się historiami swoimi i swoich rodzin, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami z pracy na grubie, z rodzinnych domów i z gwarnych podwórek. Czy to nadal rodzinne historie, czy już może śląskie legendy, a może głosy w sprawie nieuchronnych zmian w dzielnicy? Posłuchamy, jak codzienność miesza się z przeszłością. Sprawdzimy, jak dzielnica poszukuje swojej nowej tożsamości między pamięcią a współczesnością. Dodatkową atrakcją jest bezpłatna aplikacja na smartfony, która dzięki użyciu kodów QR pozwala jeszcze lepiej poczuć niepowtarzalny klimat Nikiszowca.

  Koncepcja, research, reżyseria: Rafał Urbacki, Robert Talarczyk Inspiracja: Anna Jośko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś Strona 1 / 13 Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika) Kierownik produkcji: Paweł Biernacki Koordynacja: Julia Korus.

   

  ARCHITEKTURA PRZEMYSŁOWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU - KILKA REFLEKSJI HISTORYKA SZTUKI 11.06.2016 14:00 - 15:00

  Zapraszamy na wykład otwarty zorganizowany przez Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach, pt. Architektura przemysłowa na Górnym Śląsku - kilka refleksji historyka sztuki. Wykład wygłosi historyk sztuki, mgr Ryszard Szopa, który od kilku już lat prowadzi cieszące się ogromnym zainteresowaniem zajęcia (wykłady oraz warsztaty z historii sztuki) dla Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uczelni. Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania (Ziętek) to przyjazna uczelnia ludzi sukcesu. Jest najstarszą niepubliczną uczelnią na Śląsku, posiada długoletnią tradycję i doświadczenie w edukacji (23 lata dobrego kształcenia). Uczelnia świadczy wysoką jakość kształcenia potwierdzoną licznymi certyfikatami i wyróżnieniami takimi jak np. Wiarygodna szkoła, Uczelnia Liderów, Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji, Śląska Nagroda Jakości, Certyfikat Dobre Uczelnie. Oferta edukacyjna jest ciągle dostosowywana do potrzeb rynku - obecnie kształcenie odbywa się na kilku kierunkach (m.in. Zarządzanie, Logistyka, Pielęgniarstwo) w ramach różnych specjalności, na studiach licencjackich, inżynierskich i magisterskich oraz studiach podyplomowych. W ramach Uczelni funkcjonują również Uniwersytety Ziętka, stanowiące uzupełniającą ofertę skierowaną dla całej rodziny (są to Śląski Uniwersytet Dziecięcy GAUDEAMUS, Śląski Latający Uniwersytet Młodzieżowy oraz Śląski Uniwersytet Trzeciego Wieku). Atutem Uczelni jest również to, iż usytuowana jest w centrum Katowic (ul. Krasińskiego 2) i posiada dobrą bazę dydaktyczną oraz znakomitą i stabilną kadrę naukową wspieraną przez menedżerów i specjalistów z różnych firm i instytucji. Ponadto warto wspomnieć, iż Śląska Wyższa Szkoła Zarządzania jest Uczelnią przyjazną Studentom. Wykładowcy szanują poglądy i potrzeby swoich żaków i uwzględniają je w codziennej pracy, a pracownicy administracji robią wszystko, aby Studenci czuli się dobrze i mogli jak najwięcej czasu poświęcić efektywnemu studiowaniu. Ziętek to dobrze znana marka na Śląsku, www.swsz.pl.

   

  HIT! NIE Z TEJ ZIEMI! - INTERAKTYWNY SPACER PO NIKISZOWCU 11.06.2016 14:00 - 15:00

  Stworzony przez Teatr Śląski w Katowicach interaktywny spacer z artystami to efekt wielu rozmów z mieszkańcami Nikiszowca, którzy zechcieli podzielić się historiami swoimi i swoich rodzin, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami z pracy na grubie, z rodzinnych domów i z gwarnych podwórek. Czy to nadal rodzinne historie, czy już może śląskie legendy, a może głosy w sprawie nieuchronnych zmian w dzielnicy? Posłuchamy, jak codzienność miesza się z przeszłością. Sprawdzimy, jak dzielnica poszukuje swojej nowej tożsamości między pamięcią a współczesnością. Dodatkową atrakcją jest bezpłatna aplikacja na smartfony, która dzięki użyciu kodów QR pozwala jeszcze lepiej poczuć niepowtarzalny klimat Nikiszowca.

  Koncepcja, research, reżyseria: Rafał Urbacki, Robert Talarczyk Inspiracja: Anna Jośko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika) Kierownik produkcji: Paweł Biernacki Koordynacja: Julia Korus.

   

  CERAMICY - GRA MIEJSKA 11.06.2016 14:00 - 16:00

  Zrobimy miejsce na coś dobrego, śląskiego? Trochę spalimy kalorii, ale potem to nadrobimy. Połączymy przyjemności - dla ciała, dla ducha i dla podniebienia. Uczestnicy gry podejmą wielkie wyzwanie i przy użyciu własnych rąk oraz wykonanych przez siebie glinianych rur, śrub, nitów, wspólnie zbudują Wielkie Gliniane Serce Industriady, które zostanie wypalone w piecu ceramicznym i uświetni obchody przyszłorocznej Industriady. Warsztaty w pracowni ceramiki artystycznej, Terra Arte przy Galerii Nikisz, poprowadzi właścicielka, pani Beata Mutke. Poeksperymentujemy, spróbujemy! A wszystko po to by w niekonwencjonalny sposób zwiedzić legendę. Co 2 godziny wychodzić będzie grupa ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra trwa ok. 2 godz. KONIECZNE ZAPISY - gra z niespodzianką. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę Nikiszowca.

   
  KAJ SOM BAJTLE? - GRA MIEJSKA 11.06.2016 14:00 - 17:40

  Nikiszowiec, mała ojczyzna. To na tych podwórkach dzieci się bawiły, słuchały opowieści o strasznych ale i o dobrych duszkach. Pomagały w codziennych pracach, stroiły się do kościoła. Ich ojcowie codziennie z narażeniem życia zjeżdżali do kopalni ofiarowując się opiece świętej. Co 20 minut wychodzić będzie grupa ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra trwa ok. 2 godz. KONIECZNE ZAPISY - gra z nagrodami dla dokładnych. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę życia na Nikiszowcu.

   

  FOTOGRAFOWIE - GRA MIEJSKA 11.06.2016 14:00 - 18:00

  Czy to za dnia, o świcie lub o zmierzchu, a może nocą? Lubimy robić piękne, pamiątkowe zdjęcia. Czy znacie detale architektoniczne Nikiszowca? Widzieliście je utrwalone na zdjęciu? Podejmiecie wyzwanie i zmierzcie się z listą 15 obiektów do sfotografowania? Ten sam obiekt, ale jakże inne oko, inna perspektywa... Indywidualnie, rodzinnie czy grupowo zapraszamy na START ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra trwa ok. 2 godz. z możliwością uczestniczenia w konkursie fotograficznym pt. Moja Industriada na Nikiszowcu 2016 (szczegóły dostępne na stanowisku START i META oraz na www.korczak.katowice.pl). Funkcjonujący od 1919r. na Nikiszowcu zakład fotograficzny Niesporka niech będzie źródłem inspiracji. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę o rodzinie Niesporków, fotografów z Nikiszowca.

   
  WOKÓŁ MISTRZÓW GRUPY JANOWSKIEJ - WYSTAWA CZASOWA 11.06.2016 14:00 - 20:00

  Wystawa czasowa; Wokół Mistrzów Grupy Janowskiej. Prezentacja prac artystów nieprofesjonalnych tworzących w ramach Grupy Janowskiej, która od 1946 roku zrzeszała malarzy amatorów - pracowników kopalni "Wieczorek. Sławę zdobyli zarówno indywidualnie, jak i jako Grupa. Za najwybitniejszego przedstawiciela Grupy uznano Teofila Ociepkę. Jego wystawy organizowano w galeriach całej Europy. Także pozostali malarze: Paweł Wróbel, Ewald Gawlik, Erwin Sówka, oraz pozostali artyści , byli nieprzeciętnymi twórcami, o silnie oryginalnych cechach i niespotykanej wrażliwości połączonej ze zmysłem obserwacji otaczającego ich świata. Działania Grupy Janowskiej zainspirowały Lecha Majewskiego - twórcę poetyckiego filmu Angelus. Na wystawie prezentowane są prace ze zbiorów Muzeum Historii Katowic. Ekspozycji towarzyszy wystawa planszowa, Grupa Janowska 1946-2016.

   
  U NOS W DOMA NA NIKISZU. WE WNĘTRZU NIKISZOWIECKIEGO MIESZKANIA - WYSTAWA STAŁA 11.06.2016 14:00 - 20:00

  Wystawa stała; U nos w doma na Nikiszu. We wnętrzu nikiszowieckiego mieszkania. Ekspozycja prezentowana jest w przestrzeni dawnego budynku pralni i magla, w zaadaptowanych na potrzeby wystawy trzech pomieszczeniach, urządzonych jako kuchnia, I izba i II izba. Wszystkie meble, sprzęty, przedmioty codziennego użytku, naczynia czy bibeloty i dewocjonalia znajdujące się na wystawie to rzeczy, które można było w latach trzydziestych-sześćdziesiątych XX wieku znaleźć niemal w każdym robotniczym mieszkaniu na Górnym Śląsku. Wystawa jest próbą odtworzenia warunków, w jakich mieszkały rodziny górników zatrudnionych w kopalni Giesche, później Wieczorek. Została przygotowana przy wykorzystaniu eksponatów ze zbiorów Działu Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic oraz darów, przez lata przekazywanych przez mieszkańców Nikiszowca istniejącej tu Galerii Magiel.

   

  WODA I MYDŁO NAJLEPSZE BIELIDŁO. W PRALNI I MAGLU NA NIKISZOWCU - WYSTAWA STAŁA 11.06.2016 14:00 - 20:00

  Wystawa stała; Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu. Na dzisiejszej ulicy Rymarskiej w Nikiszowcu znajdowała się pralnia, z której korzystali wszyscy mieszkańcy osiedla. Na parterze wysokiego budynku o dużych oknach mieściły się murowane koryta z kranami. Tutaj kobiety przynosiły kosze z brudnymi ubraniami i bielizną. W gorącej wodzie, płynącej z kopalnianej ciepłowni, prały i gotowały bieliznę w specjalnych kotłach. Mokre rzeczy suszyły na strychach domów, w których mieszkały lub w dostępnej na piętrze budynku, suszarni. Na miejscu można było także skorzystać z elektrycznych maszyn maglowniczych. Po pracowitym dniu spędzonym w pralni i maglu kobiety wracały do domu z koszami czystej bielizny. Na wystawie przedstawiono cały cykl pracy, jaką musiały wykonać kobiety, rozpoczynając od przyniesienia ciężkiego kosza do pralni, poprzez pranie na tarach, suszenie, maglowanie i kończąc na misternym ułożeniu pachnących, wygładzonych tkaninowiniętych w czysty maglownik - w wiklinowym koszu.

   

  W ZAUŁKACH NIKISZA - WYSTAWA W GALERI NIKISZ 11.06.2016 14:00 - 20:00

  Wyjątkowa okazja aby w czasie tegorocznej Industriady zobaczyć Nikiszowiec świeżym okiem artysty ¬ dostrzec to, co zwykle umyka w pośpiesznej przebieżce po Nikiszu. Z okacji Industriady będzie można też zakupić w wyjątkowych cenach wystawiane prace i zostać mecenasem sztuki niezależnie od zasobności portfela. Galeria Nikisz, dla niezorientowanych, poszukajcie czerwonych róż na oknach w samym środku osiedla (z rynku przez bramę w Janowską lub św. Anny do pierwszej krzyżówki).

   

  HIT! GRUPA JANOWSKA - GRA MIEJSKA 11.06.2016 14:00 - 20:00

  Nikiszowiec to nie tylko zespół budynków. To sztuka i kultura, która przemawia do nas z Strona 6 / 13 każdego zakątka tej dzielnicy. To również artyści, którzy tworzą dzieła uznawane nie tylko przez społeczność lokalną. Gra miejska odkryje część tajemnic, uczestnicy poczują się jak artyści. Indywidualnie, rodzinnie czy grupowo zapraszamy na START ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra z niespodzianką trwa ok. 2 godz. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę Grupy Janowskiej.

   
  GOSPELOWO NA NIKISZU - PRÓBA GENERALNA CHÓRU GOSPEL PRZED WIECZORNYM KONCERTEM 11.06.2016 15:00 - 18:00

  Zapraszamy do udziału w warsztatach GOSPEL z Brianem Fentress organizowanych już od czwartku 09.06. w godz. 15.30-19.00 ale jeśli nie możesz to zapisz się od piątku 10.06. w godz. 9.30-19.00. W sobotę 11.06. po części warsztatowej chór przemieści się na Nikiszowiec na próbę generalną. Po czym po zasłużonym odpoczynku, podczas wieczornego koncertu prowadzący i chór porażą publiczność pozytywną energią. Szczegóły na www.korczak.katowice.pl stronie i profilu organizatora tj. Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK oraz na stronie wydarzenia Gospel w Katowicach.

   

  PODAJ CEGŁĘ - RODZINNE BUDOWANIE MAKIETY NIKISZOWCA 11.06.2016 15:00 - 19:00

  Podaj cegłę- rodzinne budowanie makiety Nikiszowca. Zabawa dla całych rodzin. Wszyscy uczestnicy mogą sami zrobić bryłę przestrzenną symbolizującą nikiszowiecki familok, pomalować go ozdobić i wkleić swój dom na olbrzymią makietę z planem osiedla. 

   
  OPOWIEDZ MI...LEGENDĘ O SKARBNIKU - JAPOŃSKI TEATR ILUSTRACJI KAMISHIBAI DLA DZIECI 11.06.2016 15:30 - 17:00

  Odświeżona, intrygująco zilustrowana, najsłynniejsza śląska legenda o duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Wynagradza trud, odwagę, uczciwość. W czasie warsztatów dzieci uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Następnie same czytają lub opowiadają przy pomocy magicznej skrzynki Kamishibai. Dzieci wspólnie z prowadzącym analizują przeczytaną historię, zastanawiają się nad jej sensem i nad możliwymi jej zakończeniami. Kolejnym etapem warsztatów jest ilustrowanie przez dzieci karty ilustracyjnej Kamishibai ze swoim autorskim zakończeniem poznanej opowieści. Po wykonaniu planszy każde z dzieci przygotowuje własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai.

   

  HIT! NIE Z TEJ ZIEMI! - INTERAKTYWNY SPACER PO NIKISZOWCU 11.06.2016 16:00 - 17:00

  Stworzony przez Teatr Śląski w Katowicach interaktywny spacer z artystami to efekt wielu rozmów z mieszkańcami Nikiszowca, którzy zechcieli podzielić się historiami swoimi i swoich rodzin, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie opowieściami z pracy na grubie, z rodzinnych domów i z gwarnych podwórek. Czy to nadal rodzinne historie, czy już może śląskie legendy, a może głosy w sprawie nieuchronnych zmian w dzielnicy? Posłuchamy, jak codzienność miesza się z przeszłością. Sprawdzimy, jak dzielnica poszukuje swojej nowej tożsamości między pamięcią a współczesnością. Dodatkową atrakcją jest bezpłatna aplikacja na smartfony, która dzięki użyciu kodów QR pozwala jeszcze lepiej poczuć niepowtarzalny klimat Nikiszowca.

  Koncepcja, research, reżyseria: Rafał Urbacki, Robert Talarczyk Inspiracja: Anna Jośko, Helena Matuszek, Henryk Psota, Celestyn Ryt, Anna Solińska, Gabriela Szymkowiak, Jarosław Szymkowiak, Barbara Waluś Autorzy aplikacji: Marcin Fryz, Dawid Cmok (grafika) Kierownik produkcji: Paweł Biernacki Koordynacja: Julia Korus.

   

  CERAMICY - GRA MIEJSKA 11.06.2016 16:00 - 18:00

  Zrobimy miejsce na coś dobrego, śląskiego? Trochę spalimy kalorii, ale potem to nadrobimy. Połączymy przyjemności - dla ciała, dla ducha i dla podniebienia. Uczestnicy gry podejmą wielkie wyzwanie i przy użyciu własnych rąk oraz wykonanych przez siebie glinianych rur, śrub, nitów, wspólnie zbudują Wielkie Gliniane Serce Industriady, które zostanie wypalone w piecu ceramicznym i uświetni obchody przyszłorocznej Industriady. Warsztaty w pracowni ceramiki artystycznej, Terra Arte przy Galerii Nikisz, poprowadzi właścicielka, pani Beata Mutke. Poeksperymentujemy, spróbujemy! A wszystko po to by w niekonwencjonalny sposób zwiedzić legendę. Co 2 godziny wychodzić będzie grupa ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra trwa ok. 2 godz. KONIECZNE ZAPISY - gra z niespodzianką. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę Nikiszowca.

   

  CO ARTYSTA MIAŁ NA MYŚLI... - QUIZ Z NAGRODAMI 11.06.2016 16:00 - 20:00

  Quiz dla wielbicieli malarstwa nieprofesjonalnego towarzyszący wystawie Wokół Mistrzów Grupy Janowskiej. Na ekspozycji zgromadzono kilkadziesiąt obrazów autorstwa malarzy nieprofesjonalnych . Podczas quizu uczestnicy będą musieli znaleźć odpowiedzi na pytania związane z tematyką obrazów. Tylko dla osób spostrzegawczych i dokładnych - zadania będą podchwytliwe i trudne.

   

  AAAA ZDOLNYCH ARCHITEKTÓW ZATRUDNIMY. BIURO PROJEKTOWE ZILLMANNÓW - WIELKA GRA MUZEALNA 11.06.2016 16:00 - 20:00

  AAAA zdolnych architektów zatrudnimy - Biuro Projektowe Georga i Emila Zillmannów - to wielka gra dla wszystkich interesujących się architekturą Nikiszowca i historią jego powstania. Każdy z uczestników otrzyma przyrządy architekta - papier, ołówek, linijkę i będzie musiał wykonać szereg zadań m.in. zrobić model domu, naszkicować budynek, odnaleźć materiały budowlane. Po wykonaniu tych zadań spotka się z Zillmannami, którzy zatrudnią go (albo nie) do swojego biura projektowego.

   

  HISTORIE Z MAGLA - OPROWADZANIE I POKAZ NAWIJANIA PRANIA NA WAŁEK 11.06.2016 17:00 - 18:00

  Opowieść dziewczynki z pralnią w tle - oprowadzanie po wystawie; Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu. Zwiedzanie wystawy stałej w towarzystwie pani Stefanii Blaut, która jako dziewczynka prała w zabytkowej pralni. Stenia pomagała swojej mamie podczas ciężkiej pracy, jaką było pranie na tarze i maglowanie. Zwiedzający wysłuchają anegdot i historii, których tłem była pralnia i magiel w Nikiszowcu. Opowieść pani Stenii znajduje się także na audioguidach. Przemaglujmy to jeszcze raz...- pokaz nawijania prania na wałki. Pani Stefania Blaut, która jako dziecko mieszkała w Nikiszowcu i pomagała swojej mamie podczas pracy w starej pralni i maglu pokaże, w jaki sposób nawijano wypraną bieliznę na specjalne wałki - maglowniki. Maglowanie wymagało specjalnego sposobu układania wypranej i wykrochmalonej bielizny. Na długich stołach maglowniczych leżały grube, ciężkie, drewniane wałki nazywane maglownikami. Wokół nich, w odpowiedniej kolejności nawijano kolejne elementy bielizny, ubrań i tkanin,które następnie wkładano do magla. Była to sztuka, o której pamięta dzisiaj niewiele osób.

   
  STWORKI I INNE POTWORKI - WARSZTATY PLASTYCZNO-TECHNICZNE DLA DZIECI 11.06.2016 17:00 - 20:00

  Warsztaty dla dzieci mają charakter otwarty. Inspiracją do prac na najciekawszy strój lub rysunek będą legendy związane z zabytkowym osiedlem Nikiszowiec oraz śląskie legendy przemysłowe. Warsztaty będą połączone z zabawą i grami (zagadki, kalambury). Miejsce spotkania to namiot Śląskiego Centrum Dziedzctwa Kulturowego ustawiony na skwerze przy kościele. Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne i pomoc techniczną. Prace eksponowane będą w trakcie trwania warsztatów (w namiocie), a następnie na stronie internetowej Instytucji. Dla wszystkich uczestników zajęć przewidywane są niewielkie upominki.

   

  OPOWIEDZ MI...LEGENDĘ O SKARBNIKU - JAPOŃSKI TEATR ILUSTRACJI KAMISHIBAI DLA DZIECI 11.06.2016 17:30 - 19:00

  Odświeżona, intrygująco zilustrowana, najsłynniejsza śląska legenda o duchu wszystkich kopalń, który pomaga w niedoli górnikom i jest ich przewodnikiem. Wynagradza trud, odwagę, uczciwość. W czasie warsztatów dzieci uczestniczą w seansie głośnego czytania Kamishibai. Następnie same czytają lub opowiadają przy pomocy magicznej skrzynki Kamishibai. Dzieci wspólnie z prowadzącym analizują przeczytaną historię, zastanawiają się nad jej sensem i nad możliwymi jej zakończeniami. Kolejnym etapem warsztatów jest ilustrowanie przez dzieci karty ilustracyjnej Kamishibai ze swoim autorskim zakończeniem poznanej opowieści. Po wykonaniu planszy każde z dzieci przygotowuje własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai.

   

  WYSTĘP GRUPY TANECZNEJ Z KLUBU TAŃCA DANCE4YOU 11.06.2016 18:00 - 18:30

  Grupa taneczna z Klubu tańca Dance4you, którą tworzą m.in. studenci Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania w Katowicach, przedstawi pokaz tańca nowoczesnego, w tym hip hop, break dance, akrobatyka i inne. Pokaz będzie połączony z animacją z udziałem publiczności.

   
  CERAMICY - GRA MIEJSKA 11.06.2016 18:00 - 20:00

  Zrobimy miejsce na coś dobrego, śląskiego? Trochę spalimy kalorii, ale potem to nadrobimy. Połączymy przyjemności - dla ciała, dla ducha i dla podniebienia. Uczestnicy gry podejmą wielkie wyzwanie i przy użyciu własnych rąk oraz wykonanych przez siebie glinianych rur, śrub, nitów, wspólnie zbudują Wielkie Gliniane Serce Industriady, które zostanie wypalone w piecu ceramicznym i uświetni obchody przyszłorocznej Industriady. Warsztaty w pracowni ceramiki artystycznej, Terra Arte przy Galerii Nikisz, poprowadzi właścicielka, pani Beata Mutke. Poeksperymentujemy, spróbujemy! A wszystko po to by w niekonwencjonalny sposób zwiedzić legendę. Co 2 godziny wychodzić będzie grupa ze stanowiska przy pl. Wyzwolenia. Gra trwa ok. 2 godz. KONIECZNE ZAPISY - gra z niespodzianką. Twórzcie, odnajdujcie, pytajcie, zapamiętajcie i rozgłaszajcie legendę Nikiszowca.

   

  ORKIESTRA GÓRNICZEJ K.W.K. WIECZOREK - WYSTĘP 11.06.2016 18:30 - 19:30

  Orkiestra Dęta K.W.K. Wieczorek to orkiestra górnicza założona w 1911 roku. Od 1990 roku pod dyrekcją Andrzeja Pisarzowskiego. Obecny skład orkiestry liczy 45 instrumentalistów i nie jest to typowa orkiestra dęta, lecz rozbudowany big band. Orkiestra posiada w swym repertuarze najnowsze przeboje muzyki rozrywkowej, jak również klasyczne. Oprócz tego wykonuje utwory sakralne, marsze, utwory ludowe. W zależności od zapotrzebowania orkiestra występuje jako: orkiestra marszowa, orkiestra estradowo-rozrywkowa oraz kwintet instrumentów dętych blaszanych. W dniu Industriady orkiestra zaprezentuje ślunskie szlagry.

   

  WRĘCZENIE NAGRÓD W KONKURSIE "ŚMIESZNO I STRASZNO" 11.06.2016 19:30 - 20:00

  Otwarty konkurs plastyczno-literacki pod nazwą Śmieszno i straszno, dla dzieci i młodzieży. Konkurs plastyczny kierowany jest dla grupy młodszej (dzieci do III klasy szkoły podstawowej), polega na wykonaniu dowolną techniką plastyczną pracy przedstawiającej legendarną postać (istniejącą w świadomości społecznej lub wymyśloną przez Uczestnika) związaną z przemysłem. Konkurs literacki, którego celem jest napisanie nowej legendy przemysłowej przeznaczony jest dla dzieci starszych i młodzieży. Regulamin i zasady konkursu dostępne są na stronie www.scdk.pl Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 25 maja br., uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 11 czerwca br. w dniu święta zabytków techniki.

   

  GOSPEL W KATOWICACH - KONCERT 11.06.2016 20:00 - 21:30

  Dr Brian Fentress - wszechstronnie wykształcony muzyk pochodzący z Detroit w USA. Dyrygent i śpiewak od lat prowadzący warsztaty muzyczne m.in. z muzyką gospel. Założyciel grupy ReGeneration wykonującej mieszankę muzyki klasycznej, gospel, soul i jazz. W dniach 09-11.06. Brian Fentress poprowadzi warsztaty gospel w Katowicach. Dla chętnych by wystąpić na Nikiszowcu szczegóły na www.korczak.katowice.pl stronie i profilu organizatora tj. Stowarzyszenia na rzecz dzieci i młodzieży KORCZAK oraz na stronie wydarzenia Gospel w Katowicach. Wszystkich lubiących dobrą zabawę zapraszamy na finałowy koncert.