Ocena: 0.00 / 5
Gdzie: | Gliwice Dubois 22 |
---|---|
Kiedy: | od 11-06-2016 12:00 do 11-06-2016 22:00 |
Cena: | darmowe |
Kategoria: | Koncerty i widowiska |
Tel: | 8 32 7751837 |
E-mail: | info@fabrykadrutu.org.pl |
Lufcik na Korbkę zaprasza na swoją kolejną berybojke. Papiok to po śląsku gwózdek. Taki, jaki wytwarzany był w fabryce drutu w Gliwicach od samego początku jej powstania. Podczas naszego spotkania, dzieci wraz z Bebokiem Papiokiem dowiedzą się więcej na temat życia i pracy w czasach industrializacji Gliwic, poznają śląskie słowa i tradycje. Aktorzy (Lufcik na Korbkę, Teatr Młodego Widza, Śląskie Laboratorium Pedagogiki Teatru) zaanimują ciekawą opowieść, a następnie zaproszą maluchy (wraz z opiekunami) do wspólnej zabawy edukacyjnej i ruchowej. Papiok był bebokiem życzliwym, ale czasem złośliwym i figlarnym. Wraz z aktorem-animatorem dzieci nauczą się papiokowych dowcipów. Wykorzystując aktywność fizyczną, pomysłowe rekwizyty, elementy żonglerki i delikatne bańki mydlane, wywołane zostaną radosne emocje u najmłodszych uczestników imprezy. A dzięki zastosowaniu metody gier i zabaw ruchowych, poruszone zostaną praktycznie wszystkie elementy odpowiedzialne za motorykę i dynamikę ruchu. W fabryce, pełnej hałasu i gwaru, robotnicy spotykając Beboka Papioka mogli się porozumiewać z nim głównie za pomocą znaków. Dlatego przeprowadzimy także niezwykle ciekawe warsztaty języka migowego dla maluszków. Uczestnicy poprzez zabawę, pantomimę i kalambury naucza się odczytywać mowę ciała, tworzyć przekaz bezsłowny. Podczas warsztatów z aktorami i certyfikowaną instruktorką babysigns, dzieci nauczą się kilku słów występujących w opowieści o Papioku.
Instalacja "Sztuka Drutu", prezentująca historię związaną z fabryką drutu zostanie stworzona Strona 1 / 3 specjalnie na tegoroczną INDUSTRIADĘ. Instalacja zostanie zaprojektowana i wykonana przez kolektyw projektowy musk, jeden z najlepszych młodych zespołów projektowych na Śląsku. Będzie to swego rodzaju podróż "szlakiem drutu" i historii z nim związanych. Instalacji towarzyszyć będzie wystawa, na którą złożą się przygotowane plansze, przedstawiające historię fabryki drutu, jak również wizualizacje potencjalnej rewitalizacji terenów pofabrycznych.
Film "Autobus odjeżdża 6.20" powstał w 1954r w rolach głównych zagrali m.in. Aleksandra Śląska oraz Hanka Bielicka. Przedstawia on typowe dla tego okresu polskiej kinematografii rzeczywistość robotników (w tym wypadku na Śląsku). Film zostanie opatrzony słowem wstępnym, aby wprowadzić widzów w kontekst historyczny filmu i wytłumaczyć, powody powstawania tego typu filmów. Dodatkowo zostanie zaprezentowanych kilka kronik filmowych dotyczących Śląska.
Widowisko będzie inspirowane życiem i działalnością zawodową Augusta Wilhelma Hegenscheidta, założyciela fabryki drutu w Gliwicach. Spektakl zostanie wyreżyserowany na podstawie danych biograficznych, materiałów muzealnych i archiwalnych, dotyczących tego jakże ważnego dla rozwoju Śląska przemysłowca. Dodatkowo fakty z życia Augusta Hegenscheidta na potrzeby sztuki zostaną wzbogacone elementami legendy i fikcji. Hegenscheidt był człowiekiem bardzo religijnym, uczciwym, wymagającym punktualności, rzetelności i czystości. Jako pierwszy na Śląsku założył dla swoich pracowników Kasę Chorych oraz Kasę Wsparcia Inwalidów, Wdów i Sierot. Znany był również z filantropii - ufundował Szkołę Przemysłową (dziś V LO), szkołę przy ul. Jana Śliwki (dawniej Hegenscheidt Strasse), stadiony, korty tenisowe i łaźnie.
Warsztaty będą nawiązywały do miejsca, w którym odbędzie się wydarzenie, wykorzystując jako jeden z głównych składników drut. Dla młodszych (do 13 roku życia) proponujemy warsztat z tworzenia drzewka szczęścia, natomiast młodzież i dorosłych zapraszamy na warsztaty z tworzenia biżuterii.