Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Gliwice
    Tarnogórska 129 Radiostacja Gliwice
    Kiedy: od 11-06-2016 15:00
    do 11-06-2016 20:00
    Cena: darmowe
    Kategoria: Koncerty i widowiska

    Industriada 2016

    15:00 - 18:00 RADIOSTACJA W SZCZEGÓŁACH - GRA TERENOWA

    Radiostacja przy ulicy Tarnogórskiej to nie tylko wieża, ale cały kompleks stacji radiowej. Gra pozwoli zwiedzającym dokładniej ją poznać. Uczestnicy otrzymają mapki terenu, które zawierać będą podpowiedzi w postaci zdjęć i krótkich opisów, ułatwiających odnajdywanie poszczególnych obiektów zlokalizowanych na terenie Radiostacji. Zadaniem uczestników będzie zaznaczenie na mapce ich lokalizacji.

    Na wszystkich, którzy poprawnie wykonają zadania czekać będą niespodzianki.

     

    15:00 - 18:00 KOLOROWANKI I QUIZ

    Przez cały czas trwania Industriady na dzieci czekać będą kolorowanki oraz quizy, które będzie można rozwiązać zwiedzając wnętrza Radiostacji.

     
    15:00 - 19:30 UWAGA! TU GLIWICE - EMISJA FILMU

    Uwaga! Tu Gliwice" to film dokumentalny Teresy Kudyby rekonstruujący wydarzenia Prowokacji Gliwickiej. 31 sierpnia 1939 roku o godz. 20.00 do niemieckiej radiostacji w Gliwicach wtargnęła grupa uzbrojonych esesmanów w ubraniach cywilnych, udających powstańców śląskich. Mieli nadać w świat wiadomość, że Sender Gleiwitz został przejęty przez Polskę. Ta informacja wprawdzie nie poszła w eter, ale propaganda III Rzeszy parę godzin później nadała oficjalne komunikaty prasowe, że oto Polska poprzez prowokacyjne incydenty przygraniczne i atak powstańców na niemiecką radiostację wszczęła konflikt na Górnym Śląsku. Pod tym pretekstem następnego dnia Niemcy napadły na Polskę.

     

    15:00 - 20:00 MAGICZNE OKO. PIERWSZE ODBIORNIKI RADIOWE PRZEZNACZONE DLA MASOWEGO ODBIORCY - WYSTAWA

    Na początku lat 30. XX w., po latach tzw. złotej ery radia, wiedziano już jak niezwykła była siła oddziaływania nowego medium. Niestety posiadanie własnego odbiornika radiowego było w owym czasie dla większości nieosiągalne. Wprawdzie nadal można było korzystać z tanich odbiorników detektorowych jednak możliwości odbiorcze tych urządzeń były wysoce niezadawalające. Rozwijające się stacje radiowe korzystały z coraz nowocześniejszych i efektywniejszych urządzeń nadawczych, poprawiających jakość słuchania audycji. Proponowały także coraz bogatszą ofertę programową. Rosnąca w latach 30. XX w. popularność radia stała się bodźcem do uczynienia z tego medium narzędzia oddziaływania propagandowego. Był to potężny impuls dla masowej produkcji odbiorników radiowych. Na rynku zaczęły się pojawiać odbiorniki radiowe o niższym standardzie technicznym i estetycznym, ale za to o wiele bardziej dostępne. Efektem był znaczący wzrost liczby radiosłuchaczy. Na wystawie w Radiostacji można będzie nie tylko zobaczyć tego typu odbiorniki radiowe, ale także dowiedzieć się o nich wielu interesujących szczegółów, w tym zajrzeć w ich elektroniczne wnętrze. Kilka z pokazywanych obiektów to odbiorniki nadal działające. Dla porównania na wystawie znajdą się także odbiorniki o wysokim standardzie. Obiekty pochodzić będę ze kolekcji E. Szczygła oraz Muzeum w Gliwicach.

     

    15:00 - 20:00 RADIOREAKTYWACJA - WARSZTATY I POKAZY AKADEMICKIEGO KLUBU KRÓTKOFALOWCÓW SP9PDF

    Podczas Industriady członkowie SP9PDF Akademickiego Klubu Krótkofalowców zaprezentują niezwykłe możliwości krótkofalarstwa - z pomocą nowoczesnych urządzeń nadawczo-odbiorczych nawiążemy łączność drogą radiową z dowolnym zakątkiem kraju i świata. Czeka nas opowieść o tej pięknej pasji, która daje możliwość posiadania własnej radiostacji, prowadzenia korespondencji radiowych z całym światem przy wykorzystaniu swojego indywidualnego znaku, doskonaleniu znajomości języków obcych, a także służby krajowi czy społeczności międzynarodowej.

     

    17:00 - 18:00 BUDUJEMY WIEŻĘ - WARSZTATY

    Warsztaty konstruktorskie dla dzieci, które z kartonowych kloców złożą, a następnie pomalują wieżę Radiostacji.