Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
Miejsce: BECEK Bytomskie Centrum Kultury
Gdzie: Bytom
Plac Karin Stanek 1
Kiedy: od 09-10-2016 19:00
do 09-10-2016 20:30
Wiek: Nastolatek
Cena: od 15,00
do 20,00 zł/osoba
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:32/ 389 31 09 w. 101
E-mail:info@becek.pl

HartOFFanie Teatrem - wieczór 78 - "Jesteśmy"/"Ми-є"

 

9 października (niedziela), godz. 19.00

HartOFFanie Teatrem - wieczór 78.

"Jesteśmy"/"Ми-є" - Teatr Pralnia (Kijów/Ukraina) / Teatr Szwalnia (Łódź)

 

Bilety:

  • normalny - 20 zł (w dniu spektaklu)
  • ulgowy - 15 zł (przedsprzedaż do 08.10.)
  • specjalny - 10 zł (bilety zbiorowe dla grup liczących 10 osób i więcej)

 

Czym dla ludzi mających dwadzieścia kilka lat jest Ukraina? W jaki sposób myślą o swoim kraju, który na mapę świata powrócił tak niedawno, że jest niemal ich równolatkiem? Mają dwadzieścia, dwadzieścia kilka lat. Są z Ukrainy, Studiują, planują, bawią się, Śpiewają. Niedawno w ich kraju miały miejsce wydarzenia, które sprawiły, że wszystko nabrało innego wymiaru. Ukraina. To kim się jest. Czy się jest. Tradycja, historia, tożsamość stały się pytaniem.

 

"Praca nad spektaklem wynikała (…) z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia aktualnej i dotyczącej nas w równym stopniu rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy odnaleźć niezmienne i warunkujące naszą tożsamość wartości. Chcieliśmy szukać wspólnych dla nas - Polaków i Ukraińców - przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów. Nasza praca byłą próbą odarcia nas z wzajemnej nieufności i strachu. Pragnęliśmy też bardzo wyraźnie zamanifestować prawo każdego człowieka do odpowiedzialnego, wolnego, normalnego życia. W kontekście tej pracy realne staje się dla mnie stwierdzenie Jacka Kuronia, który mówił o sobie: "Mam poczucie, że o Ukrainę jestem bogatszy, że ja Ukraińcom zawdzięczam swoje bogactwo wewnętrzne i duchowe".
Marcin Brzozowski - reżyser spektaklu.

 

Teatr Pralnia - grupa artystyczna założona w 2015 roku w Kijowie przez absolwentów Wydziału Lalkarskiego Uniwersytetu Karpenka-Karyi. Zespół tworzą: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova, Igor Mytalnykov. Działania grupy skupiają się na tworzeniu spektakli teatralnych, koncertów i performance'ów muzycznych oraz warsztatów artystycznych dla różnych grup i środowisk.

 

Działający w Łodzi Teatr Szwalnia to przestrzeń otwarta dla działań artystycznych i edukacyjnych, miejsce poszukiwań, współpracy i spotkań twórców teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych, profesjonalistów i amatorów. Ośrodek powstał z inicjatywy Marcina Brzozowskiego i Stowarzyszenia Targowa 62, zrzeszającego od 2004 roku absolwentów i wykładowców łódzkiej szkoły filmowej. Stowarzyszenie założyli między innymi: Ewa Mirowska, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski. Teatr Szwalnia jest filią Poleskiego Ośrodka Sztuki.

 

W 2016 roku Teatr Pralnia wystawił autorski spektakl "Jesteśmy" / "Ми-є" w reżyserii Marcina Brzozowskiego, przywołujący doświadczenia i wspomnienia aktorów z okresu Rewolucji Jedności.

Premiera ukraińska odbyła się w dniach 13-14 lutego w Centrum Teatralnym "Pasika" przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Projekt współfinansowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza. Premiera polska miała miejsce 2 kwietnia w ramach projektu Dotknij Teatru 2016.

Spektakl będzie tłumaczony na język polski. Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

 

8 października o godzinie 18.00 zapraszamy na koncert - interaktywny performance muzyczny tradycyjnych pieśni ukraińskich w wykonaniu aktorów Teatru Pralnia z Kijowa. Koncert tworzony jest w oparciu o śpiew tzw. białym głosem oraz grę na instrumentach, które wykorzystywane są przez aktorów w sposób zaskakujący i niekonwencjonalny.

Miejsce: Pub na Rycerskiej, ul. Rycerska 7, Bytom. Wstęp wolny!

(opracowano na podstawie materiałów zespołu)

 

Reżyseria: Marcin Brzozowski

Występują: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova, Igor Mytalnykov.

Premiera ukraińska odbyła się w dniach 13-14 lutego w Centrum Teatralnym "Pasika" przy Kijowsko-Mohylańskiej Akademii. Projekt współfinansowany jest przez Instytut Adama Mickiewicza. Premiera polska miała miejsce 2 kwietnia w ramach projektu Dotknij Teatru 2016.

 

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.