Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
Miejsce: BECEK Bytomskie Centrum Kultury
Gdzie: Bytom
Plac Karin Stanek 1
Kiedy: od 23-10-2016 17:00
do 23-10-2016 19:00
Wiek: Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: od 10,00
do 20,00 zł/osoba
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:32/ 389 31 09 w. 101
E-mail:info@becek.pl

HartOFFanie Teatrem - wieczór 79 - "vadí-nevadí.cz"

HartOFFanie Teatrem - wieczór 79.
"vadí-nevadí.cz" - Teatr Archa (Divadlo Archa, Czechy)

Na scenie teatru Archa nawet najbardziej zwyczajna lokalna opowieść z miasteczka Kosletec przeistacza się w wyjątkowy przykład jakiegoś aspektu ludzkiego losu. Podróż autobusem do szkoły, emigracja do nieznanego kraju. Czasem naprawdę budzą najsilniejsze emocje.
- Marie Reslová, publicystka teatralna

 

Autorzy projektu - Jana Svabodova i Philipp Schenker oraz muzyk Jan Burian i artysta video Jaroslav Hrdlička rozbili namiot na głównym placu małego miasteczka we wschodnich Czechach o nazwie Kostelec nad Orlici i nazwali go Newsstand. Tak powstało miejsce, w którym każdy przechodzący mógł wymienić swoją opowieść na opowieść innej osoby, na filiżankę kawy, papierosa czy jakiś drobiazg. W samym sercu miasteczka powstawały rysunki, komiksy i krótkie filmy animowane. W spektaklu Teatru Archa Kostelec zostaje przeniesiony na scenę, staje się soczewką skupiającą w sobie problemy współczesnego świata. Twórcy spektaklu wspólnie z przedstawicielami trzech mieszkających tu grup społecznych: rodowitych Czechów, Romów oraz cudzoziemców z miejscowego obozu dla uchodźców stworzyli poruszającą opowieść. Małe miasto i historie jego mieszkańców stały się metaforą naszego życia. Zapytali jak w czeskiej dziecięcej zabawie: "Vadí? Nevadí?" Przeszkadza czy nie przeszkadza? Co wam dzisiaj przeszkadza? Na co się zgadzacie? Obok czego przechodzicie obojętnie, a kiedy decydujecie się zareagować?

 

Teatr Archa to centrum teatralne, w którym artyści mogą realizować własne  projekty. Teatr realizuje własne spektakle, prezentuje też spektakle innych zespołów - czeskich i zagranicznych. Każdego roku w teatrze Archa powstaje kilka oryginalnych projektów. Archa uczestniczy w działaniach międzynarodowych sieci instytucji oraz realizacji międzynarodowych projektów.
 (na podstawie materiałów zespołu)


Spektakl będzie tłumaczony na język polski.

 

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie z zespołem.

 

 

Premiera: 11.-12.02. 2014
Reżyseria: Jana Svobodova
Dramaturgia: Lonneke van Heugten, Ondřej Hrab
Zamysł, koncepcja sceniczna: Jana Svobodova, Philipp Schenker
Muzyka: Michael Romanyshyn, Jan Burian
Video: Jaroslav Hrdlička
Reżyseria światła: Pavel Kotlik
Produkcja: Lucie Špačkova
Asystent dramaturga: Anna Lengyel
Asystent ds. muzycznych: Ted van Leeuwen
Wykonanie: Pavlina Haluškova, Hana Charvatova, Richard Janša, Vojtěch Rejchrt, Bara Koniřova, Tomaš Jovnaš, Maruška Haluškova, Nikola Čonkova, Kevin Bundal, Hanna Sharypa, Yauhen Sumouski, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička.
Allstar Refjudži Band: Adrian Ševeček, Philippe Leforestier, Lukaš Mičko, Kryštof Verner

 

Projekt powstał w wyniku współpracy ze Szkołą Podstawową  Guth-Jarkovsky w mieście Kostelec nad Orlici oraz dzięki wsparciu miasta Kostelec nad Orlici.


Dokument o spektaklu: https://youtu.be/XjJrsUOTH2E

 

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. To zarazem swego rodzaju zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą, z młodymi utalentowanymi grupami, którym pragniemy dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje. Najodważniejsze tematy i interesujące realizacje. Niebanalne spotkania z twórcami.

 

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.