Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 22-04-2019 10:00
  do 22-04-2019 18:00
  Cena: od 10,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Gry
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Gry i zabawy wielkanocne

  Święta Wielkanocne są czasem radości z powracającej do życia przyrody. Wśród wielu wielkanocnych zwyczajów i obrzędów funkcjonujących w tradycji ludowej do najciekawszych należą te związane z Lanym Poniedziałkiem, zwanym też śmigusem-dyngusem. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do ich poznawania podczas imprezy plenerowej "Gry i zabawy wielkanocne", która odbędzie się 22 kwietnia w godzinach 10.00-18.00. W programie wydarzenia znalazło się wiele atrakcji.

   

   

  Symbolem Poniedziałku Wielkanocnego jest woda. Tego dnia każdy, niezależnie od stanu, wieku i płci brał udział w wielkim polewaniu. Nie wypadało się jednak gniewać za zmoczenie. Jeszcze na początku wieku XX wierzono, że właśnie w momencie gdy biją rezurekcyjne dzwony woda w rzekach uzyskuje moc uzdrawiania chorób ciała i duszy, dodając wigoru. Drugi dzień Wielkanocy świętowano wspólnie w gronie najbliższych, znajomych i sąsiadów, uczestnicząc w zabawach oraz zawodach. Każdy kto w śmigus dyngus odwiedzi sierpecki skansen będzie miał okazję poznać zapomniane dziś zwyczaje związane z przeżywaniem Świąt Paschalnych na dawnej wsi dzięki wystawie Wielkanoc na Mazowszu. Zostaną one ożywione pokazom prac wiejskich odbywających się w izbach chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się jak malowano jaja metodą nakładania rozgrzanego wosku, odwiedzą plecionkarza wyplatającego wiklinowe kosze i odkryją tajniki tworzenia kwiatów z bibuły oraz koron na obrazy. Wezmą też udział w wielkanocnych zawodach, sprawdzając swoją celność w strzelaniu wodą z sikawek dyngusowych, a także szczęście w biciu pisankami. Na drodze między chałupami zagrają w kręga. Dowiedzą się też na czym polegało chodzenie z kogutkiem dyngusowym, jakie potrawy spożywano w Święta, jak wyglądało święcone w domu chłopskim i pańskim dworze, a także co znaleźć się musiało w palmie wielkanocnej. Dzieci w izbie lekcyjnej z lat 20-tych usiądą w ławkach, by wziąć udział w warsztatach dekorowania kart świątecznych, zaś na podwórku poznawać będą zabawy popularne na początku XX wieku. Dla odważnych w jednej z zagród ustawiona zostanie kilkumetrowej wysokości huśtawka wielkanocna, zwana też wozawką, na której bujano się na stojąco. Warto spróbować tej zabawy, bowiem jak wierzono kto w Wielkanoc się na niej "przebuja" tego przez cały rok głowa nie zaboli.

   

   

  Ramowy program wydarzenia:

  Wieś rzędówka - wystawa Wielkanoc na Mazowszu uzupełniona warsztatami, zabawami wiejskimi i pokazami rękodzieła oraz rzemiosła ludowego:

  • zawody w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu
  • zawody w biciu pisankami
  • pokaz malowania jaj techniką nakładania wosku
  • warsztaty wielkanocne (zdobienie pisanek, wykonywanie kwiatów z bibuły)
  • dawne gry i zabawy podwórkowe (toczenie fajerek i obręczy, chodzenie na szczudłach, gra w serso)
  • huśtawka wielkanocna
  • gra w kręga
  • pokaz plecionkarstwa
  • pokaz papieroplastyki
  • przejażdżki konne

  Ceny biletów: normalny - 15 zł; ulgowy - 10 zł; rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 lat) - 40 zł.

  Serdecznie zapraszamy do wspólnego odkrywania piękna obrzędów wielkanocnych i wspólnej zabawy na wiejskim podwórku. Do zobaczenia w skansenie!