Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Toruń
  Wały gen. Sikorskiego 13
  Kiedy: od 22-09-2018 12:00
  do 30-09-2018 12:15
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:+56 610 97 18
  E-mail:info@csw.torun.pl

  Festiwal Kino Dzieci w Kinie Centrum

   

  Osiem filmów, z czego aż pięć to polskie premiery, znalazło się w konkursie filmów pełnometrażowych 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Widzowie Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zobaczą trzy animacje i pięć filmów aktorskich, spośród których wybiorą najlepszy w ogólnopolskim głosowaniu. Festiwal potrwa od 22 do 30 września. Program i bilety dostępne w kasach kina.

  O tytuł najlepszego filmu 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci oraz statuetkę Kwiatu Paproci powalczy osiem produkcji dla młodych widzów w wieku 4-12 lat. Pięć z nich to tytuły, które widzowie Kina Dzieci obejrzą w Polsce jako pierwsi. Każdemu z konkursowych filmów przyświeca tegoroczne hasło Festiwalu - Ku nowej przygodzie.

  Na początek nie lada gratka dla fanów Lassego i Mai - seria o przygodach najsłynniejszych młodych detektywów doczekała się czwartej części. Przed rozpoczęciem ważnego konkursu w szkole w Valleby znika cenna nagroda. W Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Pierwszej tajemnicy nie tylko dowiemy się jak to wszystko się zaczęło, ale poznamy nowych odtwórców głównych ról ‒ Franka Dorsina i Ester Vuori.

  Poza tym widzów czekają ekranizacje znanych i lubianych książek ilustrowanych dla najmłodszych. W programie szwedzka animacja Gordon i Paddy, czyli historia przyjaźni myszki i komisarza ropucha, którzy łączą siły, by chronić mieszkańców lasu. W konkursie głównym znalazła się także aktorska ekranizacja książkowego hitu Svena Nordqvista Pettson i Findus - Najlepsza Gwiazdka. Findus, kot o duszy krnąbrnego dziecka i jego opiekun Pettson przygotowują się do Gwiazdki. Findusowi marzą się święta z przyjaciółmi, ale Pettson wstydzi się zaprosić innych na wigilijną kolację. Rezolutny kot bierze sprawy w swoje łapki.

  W programie znalazła się także rewelacja Festiwalu w Cannes ‒ anime Mirai - ujmująca opowieść o sile rodzinnego ciepła i ogromnej roli bliskich relacji. Głównego bohatera, rozpieszczonego Kuna, czekają wielkie zmiany: w jego rodzinie pojawia się młodsza siostrzyczka Mirai, na której koncentruje się uwaga rodziców. Niedługo potem chłopiec odkrywa tajemniczy ogród, w którym przenosi się w czasie i spotyka starszą wersję siostry. Chłopiec poznaje dzieje własnej rodziny. Powoli uczy się empatii, równowagi oraz wrażliwości na innych.

  Z Estonii zawita do nas animacja Kapitan Morten i Królowa Pająków. 10-letni Morten Viks pragnie być taki sam jak jego tata. Buduje model statku i marzy o dalekiej, morskiej wyprawie. Niespodziewanie kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi. Kapitan Morten i Królowa Pająków to zaskakująca, drobiazgowo animowana opowieść o potędze nieograniczonej dziecięcej wyobraźni i sile charakteru.

  Premierę na festiwalu będzie miał aktorski film z Serbii Łowcy czarownic z charyzmatyczną rolą Mihajlo Milavića. W filmie dwójka przyjaciół, nieśmiały Jovan i zadziorna Milica (Silma Mahmuti), postanawia odnaleźć wiedźmę i zdjąć zły urok, rzucony na tatę dziewczynki. To wzruszająca historia o roli rodziny i o tym, jak dzięki uzdrawiającej mocy bliskości i bezgranicznej akceptacji każdy z nas może stać się superbohaterem.

  Na koniec konkursowych wrażeń, także dla starszaków (9+) dwa filmy aktorskie, w których dzieci stają naprzeciw poważnych, dorosłych problemów, ale nie zapominają o sile wyobraźni - duńska produkcja Jestem William i kenijskie Supa Modo.
  Mama Williama przebywa w szpitalu i nie może się nim opiekować, więc chłopiec trafia do innego miasteczka, pod skrzydła wuja Nilsa. W nowym miejscu zaczepia go trójka łobuzów, a wujek wpada w poważne tarapaty. Duński film to niezwykła przygoda w małym miasteczku, z odrobiną dreszczyku emocji i małym-wielkim bohaterem, który odkrywa swoją siłę.

  Supa Modo to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na Berlinale 2018 rozważna i delikatna filmowa próba oswojenia tematów związanych z przemijaniem. Mała Kenijka Jo niczym supermenka przy użyciu siły woli przesuwa przedmioty, zatrzymuje czas, a nawet zmienia wynik meczu piłkarskiego. Cała wioska przygląda się i wspiera Jo w jej osobistej walce.

  Zwycięzcę spośród ośmiu filmów wyłoni publiczność z 21 miast w wielkim, ogólnopolskim głosowaniu. Filmy ocenią również trzy niezależne składy jurorskie: jury dziennikarzy, jury ECFA ‒ European Children’s Film Association oraz Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych

  Program Festiwalu dostępny jest na www.kinodzieci.pl. Festiwal potrwa od 22 do 30 września.

  bilety: 10 zł, rezerwacja: +56 610 97 18

   

   

  PROGRAM FESTIWALU KINO DZIECI 

  22.09 SB 12.00 Pettson i Findus - najlepsza Gwiazdka 4+
  22.09 SB 14.00 Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica 6+
  22.09 SB 15.40 Supa Modo 9+
  23.09 ND 12.00 Mirai 6+
  23.09 ND 14.00 Jestem William 9+
  29.09 SB 12.30 Gordon i Paddy 4+
  29.09 SB 14.00 Łowcy czarownic  9+
  30.09 ND 12.15 Kapitan Morten i Królowa Pająków 6+