Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 20-05-2017 10:00
  do 20-05-2017 21:00
  Cena: od 0,00
  do 1,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Europejska Noc Muzeów

  20 maja br. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza  do udziału w kolejnej edycji wyjątkowego, bo nocnego święta kultury, sztuki i nauki. Europejska  Noc Muzeów to propozycja dla wszystkich, którzy pragną odwiedzić muzea przy niewielkim nakładzie finansowym lub tych, którzy czas wolny mają jedynie wieczorami. Z okazji nadchodzącej Europejskiej Nocy Muzeów za symboliczną złotówkę będzie można zwiedzać wystawy prezentowane w skansenie, ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oraz korzystać z licznych atrakcji towarzyszących wydarzeniu.

   

   

  W skansenie w 10 zagrodach  chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych. W izbach ukazane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem, m.in.: wyrób chleba, twarogu, pranie i maglowanie bielizny, przygotowanie posiłku, prasowanie bielizny, przędzenie wełny na kołowrotku. W dworze z Bojanowa można zapoznać się ze specyfiką życia mazowieckiej szlachty i wyposażeniem wnętrz mieszkalnych z połowy XIX i XX wieku. Niedawno otwarta ekspozycja w dworze z Uniszek Zawadzkich prezentuje okres bezpośrednio po powstaniu styczniowym. Zwiedzający ujrzą m.in. portrety bohaterów narodowych oraz pamiątki historyczne z II poł. XVIII i z XIX wieku. Tymczasem  ekspozycje stałe w galerii rzeźby i powozowni przybliżą twórczość ludową  rzeźbiarzy z okolic Sierpca a także dawne środki transportu i akcesoria podróżne. Ponadto podczas Europejskiej Nocy Muzeów muzealna wieś tętnić będzie życiem jak za dawnych czasów. Swym codziennym zajęciom oddadzą sie wiejscy rzemieślnicy: plecionkarz, szewc czy krawcowa. W poszczególnych zagrodach będzie można spróbować sił przy praniu i maglowaniu odzieży, pomóc przy skręcaniu powrozów czy zobaczyć jak działa sieczkarnia napędzana kieratem. W izbie szkolnej sprzed lat każdy będzie mógł zmierzyć się ze sztuką kaligrafii, a na podwórku przypomnieć sobie dawne gry i zabawy, takie jak toczenie obręczy czy chodzenie na szczudłach. Kwiaty z bibuły? Firanki z papieru? Wykonanie ich to nic trudnego! A udowodnią to pokazy papieroplastyki w wykonaniu miejscowej twórczyni.

   

  Tymczasem ratusz zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej będącej odzwierciedleniem interesującej i jakże barwnej kultury  Kurpiów. Ekspozycja KURPIE POLAND  przedstawia bogatą przyrodę i kulturę tego pięknego regionu Polski. Jest zaproszeniem do świata wyjątkowo barwnego folkloru i ciekawej historii Kurpiów. Przybliża historię osadnictwa, faunę , florę, architekturę drewnianą, dawne budynki mieszkalne, zdobnictwo w drewnie, wnętrza chałup, obchody takich świąt jak Niedziela Palmowa czy Święto Bożego Ciała. W ramach wystawy zostały zaprezentowane stroje ludowe charakterystyczne zarówno dla Puszczy Białej ,jak i Puszczy Zielonej. Zwiedzający ujrzą wielobarwne tkaniny,  koronkowe serwetki, haftowane ręczniki płócienne i inne interesujące eksponaty. Ponadto będzie można  poznać instrumenty muzyczne, potrawy regionalne czy dowiedzieć się więcej o Weselu Kurpiowskim. 

   

   

  Program Nocy Muzeów w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu także obfituje w liczne  atrakcje. Na pierwszy plan wysuwają się ekspozycje stale: "Gabinet lekarza z małego miasteczka" oraz "Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach". Dodatkowo w Muzeum można zwiedzać wystawę czasową "Za Wielkim Chińskim Murem", która prezentuje wielowiekową kulturę Chin. Ekspozycja pochodząca ze zbiorów Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie, zaaranżowana w bieżuńskim muzeum składa się z wyrobów ceramicznych, srebrnej biżuterii, latawców, wycinanek, strojów oraz fotogramów z bogatymi materiałami przedstawiającymi niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju chińskie krajobrazy.

  Ekspozycje można będzie zwiedzać w godz. 14.00 - 22.00. Natomiast na godz. 17:30 zaplanowano koncert zespołu Silver Heads blues band. Będzie to pierwszy koncert grupy na planowanej trasie koncertowej po Azji i Australii. Z kolei o godz. 19:00 wystąpi gwiazda wieczoru 'Kapela Czerniakowska'.

   

  Do MMM w Bieżuniu oraz ratusza obowiązuje wstęp bezpłatny. Do skansenu- bilet wstępu w cenie 1 zł.

   

   

  Godz. otwarcia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w dniu 20 maja 2017:

  skansen, ratusz: godz. 10.00 - 21.00 

  MMM w Bieżuniu - godz. 14.00 - 22.00.

   

   Zapraszamy!