Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Śląski Ogród Zoologiczny
  Gdzie: Chorzów
  Promenada Gen. Jerzego Ziętka 7
  Kiedy: od 11-05-2019 09:30
  do 11-05-2019 17:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Świat zwierząt
  Tel:666 031 496
  E-mail:dydaktyka@slaskiezoo.pl

  Dzień Ptaków Śpiewających

  W sobotę 11 maja 2019 r. zapraszamy na obchody Dnia Ptaków Śpiewających. Wydarzenie to będzie częścią kampanii EAZA 'Silent Forest - Niemy Las'. Z tego powodu w tym roku skupimy się głównie na zagrożeniach, jakie czyhają na ptaki śpiewające Polski i świata. Na skutek nielegalnego odławiania dzikich osobników z przyrody i kierowania ich na "czarny rynek", liczebność wielu egzotycznych gatunków dramatycznie spadła na przestrzeni kilku ostatnich dekad.

  Choć problem wydaje się nam odległy, okazało się, że ten nielegalny proceder dotyka także nasze rodzime gatunki migrujące w okresie zimy do ciepłych krajów. Nie bez przyczyny wybrano więc datę wydarzenia - od 13 lat w każdy drugi weekend maja obchodzimy Dzień Ptaków Wędrownych, który ma na celu promowanie ochrony wędrujących ptaków na całym świecie, szczególnie tych zagrożonych wyginięciem.

   


  Badania wykazują, że większość Polaków nie potrafi rozpoznać nawet pospolitych lokalnych gatunków. Dzień Ptaków Śpiewających będzie więc dobrą okazją do zapoznania z najpopularniejszymi i najciekawszymi z nich. Tradycją już stał się organizowany co roku z okazji obchodów Dnia Ptaków, spacer z lornetkami. Ze względu na duże zainteresowanie, jakim cieszyło się w poprzednich latach wspólne poszukiwanie ptaków, w tym roku spacer odbędzie się w dwóch turach - o 9:30 i 15:30. Ilość miejsc jest ograniczona, więc chętni proszeni są o wcześniejszą rezerwację - telefonicznie pod numerem telefonu 666 031 185 lub mailowo dydaktyka@slaskiezoo.pl.

  Najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach ornitologicznych, które poprowadzi Michał Molicki z Art Natura. Na ich uczestników czeka zarówno część teoretyczna, jak i artystyczna, zaś miłą pamiątką będą drobne, samodzielnie wykonane upominki. Warsztaty odbędą się w trzech turach - o 11:00, 12:30 i 13:45. Podobnie, jak w przypadku spaceru, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prowadzone będą wcześniejsze zapisy.

  Na wszystkich, którym nie uda się wziąć udziału w warsztatach czekać będą pracownicy zoo wraz z ptasimi atrakcjami dla dzieci oraz licznymi ciekawostkami dotyczącymi tych zwierząt.

  Dzień Ptaków Śpiewających będzie drugim wydarzeniem z cyklu Akademii ZOOdkrywców. Do rodzinnej gry terenowej będzie się można przyłączyć od godziny 10:00. Indeksy Akademii ZOOdkrywców oraz pieczątki potwierdzające ukończenie gry wydawane będą do godz. 17:00.