Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Sosnowiec
  Teatralna 4
  Kiedy: od 27-04-2017 19:00
  do 27-04-2017 20:30
  Wiek: Nastolatek
  Cena: 25,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:32 266 11 27
  E-mail:bow@teatrzaglebia.pl

  Cesarz

  - Wszyscy ludzie otaczający cesarza są właśnie tacy: na kolanach i z nożem - mówi Y.M., jeden z poddanych etiopskiego władcy Hajle Sellasje w rozmowie z Ryszardem Kapuścińskim.
  Opowiadają też inni: jego urzędnicy, służba, ludzie pałacu. O służalczości, strachu, konkurowaniu o względy, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza. O wspinaniu się po szczeblach władzy, coraz wyżej i wyżej.
  - Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść. - kończy Y.M.

  "Cesarz" to jedna z najbardziej znanych książek Ryszarda Kapuścińskiego - wybitnego reportażysty, nazywanego też cesarzem reportażu. Uniwersalna opowieść o władzy, najlepsza książka roku wg "Sunday Times", światowy bestseller, wielokrotnie wystawiany na teatralnych scenach, w Teatrze Zagłębia po 15 latach od ostatniej inscenizacji.

  Reżyserka Aneta Głuch Klucznik o "Cesarzu" Kapuścińskiego:
  "Cesarz" jest moim zdaniem w dużo większym stopniu formą refleksji o istocie władzy niż opisem konkretnej sytuacji w Etiopii. Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o Cesarzu, a o ludziach Dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między "tymi wyżej" a "tymi niżej" w hierarchii. (…) Dla mnie ta opowieść to smutna baśń (?) o nas samych. 

   

  Obsada:

  Agnieszka Bałaga-Okońska
  Agnieszka Bieńkowska
  Maria Bieńkowska
  Ryszarda Celińska
  Beata Deutschman
  Michał Bałaga
  Przemysław Kania
  Krzysztof Korzeniowski
  Tomasz Muszyński
  Sebastian Węgrzyn

  Urszula Czyż: inspicjentka
  Agnieszka Dzwonek: suflerka

   

  Ryszard Kapuściński - "Cesarz"
  Aneta Głuch-Klucznik - reżyseria
  Tomasz Man - adaptacja 
  Marianna Lisiecka - scenografia i kostiumy 
  Marek Otwinowski - muzyka 
  Maćko Prusak - choreografia
  Robert Baliński - reżyseria świateł