Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • WC
  • Pod dachem
Miejsce: BECEK Bytomskie Centrum Kultury
Gdzie: Bytom
Kiedy: od 07-09-2016 17:45
do 11-09-2016 20:00
Wiek: Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Kina, teatry i opery
Tel:32/ 389 31 09
E-mail:info@becek.pl

Bytom Film Festiwal 2016

Po rocznej przerwie w funkcjonowaniu, Bytom Film Festiwal wraca w nowej formie z unikatową wizją oraz odważnym kierunkiem działania. Czemu mówimy o filmach? Co wpływa na to, że chodzimy do kina na konkretne tytuły? Kim są popularyzatorzy filmowi?


I edycja odbyła się we wrześniu 2014 roku w Bytomskim Centrum Kultury. W tym roku festiwal powraca pod nazwą Bytom Film Festiwal Festiwal Popularyzatorów Filmowych.


Potrwa od 7 do 11 września. To jedyny w Polsce Festiwal koncentrujący się na osobach, instytucjach, stowarzyszeniach i projektach, które przyczyniają się do promocji oraz upowszechniania sztuki filmowej. Festiwal wyróżnia wszystkich, którzy polepszają jakości obrazów filmowych (Repozytorium Cyfrowe), stymulują nowe produkcje debiutujących artystów (Studio Munka), czy wychodzą poza klasyczną kategorię widza (filmy kierowane do osób, niesłyszących, czy niewidzących). A przede wszystkim stawiamy sobie za cel odkrywanie i dzielenie się z widzem lokalną kinematografią.

 

Przez 5 dni w programie zobaczymy filmy między innymi nawiązujące do regionu Śląska, które pomogą zrozumieć kontekst kulturowy miejsca i odkryć falę filmowych talentów. W sekcji SILESIA PANORAMA znajduje się m.in. “Matka" w reż. Lee Mackintosha Jonesa hipnotyzujący, trzymający w napięciu ludzki dramat, ukazany na postindustrialnym tle południowej Polski oraz “Internowane" reżysera Pawła Przybylskiego opowiadający o kobietach, które ze względu na działalność opozycyjną trafiły w czasie stanu wojennego w 1982 r. do Ośrodka Odosobnienia Internowanych w Bytomiu - Miechowicach.


W programie znajduje się także nietypowa retrospektywa: WIELKIMŁODY, która jest okazją do przedstawienia nowej wizji w polskim kinie, jaką są dzieła Kuby Czekaja, autora jednego z najgłośniejszych tegorocznych debiutów, czyli BABY BUMP.


Od marca do lipca organizatorzy zachęcali młodych twórców do nadsyłania zgłoszeń na konkurs filmów krótkometrażowych w kategoriach Fabuła / Dokument / Animacja lub eksperyment, ponad 170 filmowców wysłało swoje prace do Bytomia. W każdej z kategorii jest do wygrania nagroda finansowa oraz statuetka Bytomskiego Lwa. W poprzedniej edycji wygrał ją Martin Rath za film ‘Arena’, który świetnie radził sobie także na innych festiwalach krajowych i zagranicznych. Zwycięzców wybierze Jury, w którym zasiada reżyserka Anna Kazejak, koordynator BECEKina Anna Papierzańska oraz dyrektor Silesia Film Paweł Tomiczek. Wyniki zostaną ogłoszone 11 września podczas zamknięcia Festiwalu. Innymi kategoriami konkursowymi były recenzje i blogi Bytom Film Festiwal to także szansa dla osób, które nie trzymają w ręku kamery, a pióro. To oni przyczyniają się to mówienia o kinie i także zostaną docenieni przez organizatorów.

 

Dodatkowo widzowie będą mieli okazję spotkać się z twórcami prezentowanych filmów, spotkania będą odbywać się po seansach, to okazja także do zadania artystom własnych pytań i podzielenia się refleksją. W trakc ie festiwalu odbędą się również warsztaty kierowane dla młodzieży oraz nauczycieli m.in. 'EDUKACJA KULTURALNA 2016/2017: UPGRADE. Dynamiczne, elastyczne (a może i nawet) innowacyjne przejawy współczesnej edukacji cyfrowej, medialnej i filmowej' Jakuba Pudełko oraz Zwiastuny filmowe(nie)spełnione oczekiwania. Justyny Hanny Budzik.

 

Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bytomia Damiana Bartyli, Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej.


Organizatorami imprezy jest Towarzystwo Miłośników Bytomia przy współpracy z Bytomskim Centrum Kultury, Teatrem ROZBARK, Operą Śląską oraz Miejską Biblioteką Publiczną w Bytomiu. Inicjatywa została wsparta finansowo przez Miasto Bytom.

 

  • Gala Otwarcia - 7 września (środa), godz. 20.00, BECEK, pokaz prapremierowy
  • Gala Zamknięcia - 11 września (niedziela), godz. 20.00, Opera Śląska, rozdanie nagród konkursowych, pokaz filmu Podwójne życie Weroniki