Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: BECEK Bytomskie Centrum Kultury
  Gdzie: Bytom
  Pl. Karin Stanek 1
  Kiedy: od 24-09-2019 11:00
  do 24-09-2019 18:00
  Cena: 5,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:032/ 389 31 09
  E-mail:sekretariat@becek.pl

  Był taki czas na Śląsku  - spektakl dla dzieci i dorosłych

  • 24 września - wtorek - 2019 godz. 11 i 18.00, scena Bytomskiego Centrum Kultury , Pl. Karin Stanek 1

  'Był taki czas na Śląsku' to wspomnienie ludzi i zdarzeń, niepodważalnej prawdy o wielkim czynie ludzi sprzed lat, o zrywach powstańczych, które przywróciły Polsce Śląsk. W rocznicę 100. lecia  wybuchu I Powstania Śląskiego spektakl ten, przygotowany pod kierunkiem Pani Danuty Szymczyk z Młodzieżowego Domu Kultury nr 1  w Bytomiu, która wraz z wychowankami, harcerzami, seniorami, uczestnikami warsztatów po raz pierwszy przedstawiła go w 2018 r.  ramach Bytomskiej Jesieni Literackiej, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Spektakl ten powstał na zamówienie Bytomskiego Centrum Kultury, przy wsparciu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.  Rekomendujemy go nie tylko bytomianom. 

   

   

  Pięknie opracowany scenariusz, oparty na historii i wspomnieniach nestora rodu, który  czas powstań śląskich widział i doświadczył. Muzyka specjalnie przygotowana do realizowanego wydarzenia, stroje oddające klimat epoki przełomu lat dziesiątych i dwudziestych XX wieku, a całość przedsięwzięcia w sposób bardzo czytelny, plastyczny (kostiumy, scenografia - w tym światło), wzruszający pokazująca  nastroje, uczucia i emocje związane z wybuchem i przebiegiem  trzech śląskich powstań. Spektakl widowiskowo przygotowali uczestnicy  pracowni teatralnych Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 w Bytomiu. W widowisku biorą udział teatry Danuty Szymczyk: Teatr 'Po Godzinach' - dorośli, Teatr 'ERATO' - młodzież, Teatr 'Małe ERATO' - maluchy, Teatry Barbary Krupy: Teatr 'Jasnego Dnia', Teatr ' Wyobraźni' oraz pracownia wokalna Anny Góreckiej, pracownia muzyczna Janusza Bacika, harcerze bytomscy. Jest to niezwykłe godzinne przedstawienie, które w  piękny, prosty sposób opowiada ważną dla naszego regionu historię. Wszystko zaczyna się od spotkania dziadka z wnuczkami i pytań o tamten czas oraz rozmowy  - jak to było wtedy, dawniej na Śląsku… Opowieść - tekst  ilustrują znakomite piosenki oraz konkretne wybrane wydarzenia jak np. czas Plebiscytu, w sposób wyjątkowy zagrane przez dzieci, naszych rówieśników, przyjaciół, znajomych... Dużą radość i satysfakcję dał ten projekt wszystkim realizatorom i  wykonawcom, a publiczności - poza wiedzą, daje także ogromną przyjemność z oglądania i słuchania.

   

  Serdecznie zapraszamy -  zarówno najmłodszych,  młodzież, jak i dorosłych oraz  starszych do poznania tej opowieści, a tym samym  historii mówiącej o trzech Powstaniach Śląskich.