Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Miejsce: Teatr Lalki I Aktora w Wałbrzychu
    Gdzie: Wałbrzych
    M.Buczka 16
    Kiedy: od 13-05-2017 18:00
    do 13-05-2017 19:00
    Wiek: Nastolatek
    Cena: 5,00 zł/osoba
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:74 666 73 41, 74 666 73 42
    E-mail:teatr@teatrlalek.walbrzych.pl

    Bilet do teatru za 500 groszy

     

    13 maja to Dzień Teatru Publicznego oraz początek akcji "Bilet do teatru za 500 groszy". Podczas tegorocznej edycji zaprezentujemy dla Państwa aż dwa spektakle:

      13 maja 2017 | godz. 18:00 | zrozumieć GIAURA                  w reżyserii Martyny Majewskiej

      14 maja 2017 | godz. 18:00 | OFELIA I HA                                 w reżyserii Grzegorza Grecasa

     

    NA KAŻDY Z TYCH SPEKTAKLI mamy dla Państwa BILET w wyjątkowej cenie - 500 groszy!

     

    Bilety te można zakupić WYŁĄCZNIE w kasie Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu w dniu 13 maja 2017 w godzinach 12:00 - 18:00. 

    Jedna osoba może zakupić maksymalnie 2 bilety na każdy spektakl.

     

    Informujemy, że Teatr nie prowadzi rezerwacji na żaden ze spektakli w ramach akcji Biletu za 500 groszy.

    Zatem KTO PIERWSZY…!

    Spektakle grane w ramach Dnia Teatru Publicznego oraz towarzyszącej mu akcji "Bilet do teatru za 500 groszy" finansowane są ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

     

     

     

    "Zrozumieć GIAURA" to spektakl dla młodzieży w wieku szkolnym, która spotka się z "Giaurem" George’a Byrona w postaci lektury. Młodzi realizatorzy biorą na warsztat bardzo trudny pod względem językowym poemat romantyczny i starają się uczynić go zrozumiałym dla współczesnego, młodego widza. 

    Siła "Giaura" tkwi w ponadczasowej opowieści o silnych emocjach. To poemat o miłości, zdradzie i śmiertelnej zemście. Przetłumaczony przez Adama Mickiewicza utwór jest przepełniony archaicznym i egzotycznym słownictwem. Zostaje przeniesiony we współczesne realia, żeby jego treść stała się bardziej dostępna. Silne napięcia emocjonalne pomiędzy bohaterami romantycznymi: Giaurem, Hassanem i Leilą zostają przeniesione do… współczesnego gimnazjum. 

    Ciężarem gatunkowym zostaje obarczony romans pomiędzy tajemniczą nauczycielką - Panią Miss Magister, a dwoma zakochanymi w niej uczniami. Akcja "zrozumieć GIAURA" rozgrywa się na sali gimnastycznej oraz w jasnym mieszkaniu nauczycielki. 

    Oryginalny tekst poematu zaczyna tajemniczo wplatać się w życie bohaterów, kiedy okazuje się, że doświadczają tych samych silnych emocji co postaci "Giaura". Twórcy przedstawienia skupiają się na sensie i wydźwięku emocjonalnym historii Giaura, bo ludzkie emocje są ponadczasowe, ponad językiem, ponad epokami. Zemsta powodowana zazdrością może być zupełnie współczesnym zjawiskiem.

    Najważniejszym instrumentarium w spektaklu jest zestaw perkusyjny na żywo, nadający grze aktorów dynamiczny rytm, będący odpowiednikiem klasycznej formuły mickiewiczowskiego jedenastozgłoskowca . Bardzo współczesna muzyka Dawida Majewskiego dopełnia dziwnej, ciężkiej atmosfery, która towarzyszy zakazanemu romansowi. Minimalistyczna scenografia Anny Haudek precyzyjnie nakłada na siebie dwie realistyczne przestrzenie, tworząc bohaterom zupełnie odrealniony, intrygujący świat. 

    Obok kreacji aktorskich pojawi się również tajemnicza lalkowa forma przypominająca kołtun skłębionych włosów, w których zagnieździło się ZŁO… Zło góruje nad wszystkim. "Zło napędza. Zło płynie. Zło podnieca. Zło pochodzi z samego serca, ze środka, bo na początku było zło i już nigdy nie przestało być…".

     

    Adaptacja i reżyseria: Martyna Majewska

     

    Dofinansowano środkami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.

    Dziękujemy za pomoc przy realizacji projektu:

    Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu

    Publicznej Szkole Podstawowej nr 21 im. Olimpijczyków Polskich w Wałbrzychu

    Publicznej Szkole Podstawowej nr 17 im. Marii Konopnickiej w Wałbrzychu