Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Sosnowiec
    Teatralna 4
    Kiedy: od 19-05-2017 19:00
    do 19-05-2017 20:15
    Wiek: Nastolatek
    Cena: 5,00 zł/osoba
    Kategoria: Kina, teatry i opery
    Tel:32 266 11 27
    E-mail:bow@teatrzaglebia.pl

    Bilet do teatru za 500 groszy

     

    "Bilet do teatru za 500 groszy" to ogólnopolska akcja organizowana z okazji obchodzonego już po raz trzeci Dnia Teatru Publicznego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi, że teatr jest miejscem dostępnym oraz reagującym żywo na otaczające nas problemy. I właśnie do tej żywej problematyki nawiązuje w tym roku cena biletu - 500 groszy odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. 

     

    W Teatrze Zagłębia bilet za 500 groszy będzie można kupić na "Cesarza" w dniu 19 maja.  Sprzedaż biletów ruszy 13 maja o godz. 15:00 - jedynie w kasie teatru. Nie prowadzimy rezerwacji na ten spektakl ani nie ma możliwości zakupu biletów online. Jedna osoba może kupić maksymalnie 2 bilety.

     

    Akcję finansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynuje ją Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

     

    Grosze grają rolę!

     

     

    Ryszard Kapuściński - "Cesarz"
    Aneta Głuch-Klucznik - reżyseria
    Tomasz Man - adaptacja 
    Marianna Lisiecka - scenografia i kostiumy 
    Marek Otwinowski - muzyka 
    Maćko Prusak - choreografia
    Robert Baliński - reżyseria świateł

    - Wszyscy ludzie otaczający cesarza są właśnie tacy: na kolanach i z nożem - mówi Y.M., jeden z poddanych etiopskiego władcy Hajle Sellasje w rozmowie z Ryszardem Kapuścińskim.
    Opowiadają też inni: jego urzędnicy, służba, ludzie pałacu. O służalczości, strachu, konkurowaniu o względy, uległości i lizusostwie, które przez lata budowały absolutną władzę cesarza. O wspinaniu się po szczeblach władzy, coraz wyżej i wyżej.
    - Na szczytach nigdy nie jest ciepło. Wieją lodowate wichry, każdy stoi skulony i musi pilnować się, żeby sąsiad nie strącił go w przepaść. - kończy R.M.

    "Cesarz" to jedna z najbardziej znanych książek Ryszarda Kapuścińskiego - wybitnego reportażysty, nazywanego też cesarzem reportażu. Uniwersalna opowieść o władzy, najlepsza książka roku wg "Sunday Times", światowy bestseller, wielokrotnie wystawiany na teatralnych scenach, w Teatrze Zagłębia po 15 latach od ostatniej inscenizacji.

     

    Reżyserka Aneta Głuch Klucznik o "Cesarzu" Kapuścińskiego:
    "Cesarz" jest moim zdaniem w dużo większym stopniu formą refleksji o istocie władzy niż opisem konkretnej sytuacji w Etiopii. Opisywane wydarzenia w istocie niczym nie różnią się od tego, co można zaobserwować w innych państwach. Dla mnie jest to książka nie o Cesarzu, a o ludziach Dworu, a dokładniej: o tym, jak wygląda, czym się charakteryzuje i co robi z ludźmi fakt, kiedy sięgają po władzę. Siła książki Kapuścińskiego leży właśnie w umiejętności pokazania mechanizmów i zależności między "tymi wyżej" a "tymi niżej" w hierarchii. (…) Dla mnie ta opowieść to smutna baśń (?) o nas samych.