Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
  Gdzie: Sierpc
  Gabriela Narutowicza 64
  Kiedy: od 01-11-2018 09:00
  do 30-11-2018 15:00
  Cena: od 9,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Atrakcje na imprezy
  Tel:24 275 28 83
  E-mail:skansen@mwmskansen.pl, rezerwacje@mwmskansen.pl

  Andrzejki w Skansenie

   

  Wraz z nadejściem jesieni wieczory stawały się coraz dłuższe. Mieszkańcy dawnej wsi spędzali je na darciu pierza, łuskaniu fasoli, przędzeniu wełny, młócce i snuciu długich opowieści, których głównym motywem były dalekie miejsca i niezwykłe zdarzenia. Szczególnymi momentami w obyczajowości jesiennej były wigilie dni świętych Katarzyny i Andrzeja, gdy bariera między tym a tamtym światem stawała się cieńsza, dając możliwość usłyszenia głosów z zaświatów. To właśnie wtedy młodzież wiejska spotykała się, by poznawać przyszłość, szczególnie tę dotyczącą małżeństwa. 

  Nawiązaniem do tych tradycji są programy edukacyjne 'Andrzejki w skansenie' i 'Andrzejki w ratuszu' organizowane przez cały listopad w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i ulokowanym w centrum miasta Ratuszu. Zajęcia skierowane są do osób w każdym wieku. Mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Podczas lekcji poznają najważniejsze wierzenia i przesądy związane z wróżbami na dawnej wsi. Próbują też samodzielnie spojrzeć w przyszłość. W tym celu leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z nasion grochu, przepołowionego jabłka, a także przestawianych butów. Później przychodzi czas na zagłębienie się w niezwykły świat zwyczajów, obrzędów i babcinych opowieści skryty we wnętrzach wiejskich izb. Uczestnicy programu 'Andrzejki w skansenie' zwiedzają ekspozycję muzealną w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz we wnętrzach 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, natomiast w ratuszu czeka na nich wystawa czasowa 'Wszystkie barwy muzyki...'. Ekspozycja stanowi próbę ukazania roli muzyki w sztuce i kulturze, zarysu jej historii nowożytnej oraz jej związków z innymi dziedzinami działalności twórczej - motywów muzycznych obecnych w dziełach sztuki (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację zapisów nutowych, reklamy utworów muzycznych, kolekcję instrumentów z różnych stron świata, po rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.

  Już teraz warto dokonać rezerwacji udziału w andrzejkowych programach edukacyjnych, by przekonać się, że jesień wcale nie musi być szara i smutna. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl w zakładce 'Muzealna szkoła'.

   

   

  ANDRZEJKI W SKANSENIE

  Program obejmuje następujące atrakcje:

  • Wstęp na teren skansenu
  • Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych (20 min.)
  • Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów (1 godz.)
  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)

  Czas trwania: 4 godziny

  Liczebność grupy: od 15 do 45 osób

  Cena 15 zł./osoba

   

  ANDRZEJKI W RATUSZU

  Program obejmuje:

  • udział w zajęciach wieczory andrzejkowe
  • zwiedzanie wystawy czasowej 'Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego'.

  Czas trwania: 90 min.

  Liczebność grupy: od 10 do 30 osób

  Cena: 9 zł od osoby