Miejsce: | Teatr Miejski |
---|---|
Gdzie: | Gliwice Nowy Świat 55/57 |
Kiedy: | od 04-02-2017 17:00 do 14-03-2017 11:30 |
Wiek: | Przedszkolak Uczeń podstawówki |
Cena: | od 15,00 do 20,00 zł/osoba |
Kategoria: | Kina, teatry i opery |
Tel: | 32 230 67 18 |
E-mail: | bow@teatr.gliwice.pl |
Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza dzieci do odbycia wspólnej, niezwykłej podróży do tajemniczej i pachnącej bananami Panamy, kraju marzeń, w którą będą mogły wyruszyć już na początku lutego 2017 roku.
Spektakl Ach, jak cudowna jest Panama w reżyserii Laury Słabińskiej powstaje na podstawie opowiadania Janoscha - niemieckojęzycznego pisarza urodzonego w Zabrzu - przetłumaczonego przez Emilię Bielicką i wydanego w 2003 roku.
Ach, jak cudowna jest Panama jest historią o wielkim marzeniu, spontanicznej podróży i przede wszystkim o przyjaźni. Tej, która dodaje odwagi, fantazji i nadaje sens najbardziej szalonym pomysłom. Miś i Tygrysek mieszkają w małym domku nad rzeczką. Łowią ryby, zbierają grzyby, gotują. Żyją szczęśliwie, a ich spokoju strzeże wysokie drzewo, górujące nad całą dolinką. Wszystko zmienia się, gdy Miś wyławia z wody pachnącą bananami skrzynkę podpisaną 'Panama'. Wydaje mu się, że miejsce, z którego przypłynęło pudełko, musi być rajem na ziemi. W małym bohaterze rodzi się wielkie marzenie, którym zaraża swojego kompana. Wkrótce potem Miś i Tygrysek wyruszają na poszukiwanie Panamy, by tam zamieszkać i nigdy niczego już się nie bać. Podróż obfituje w ciekawe spotkania - jednak ani Krowa, ani Mysz, nawet Lis, Zając i Jeż, mimo szczerych chęci, nie potrafią wskazać, gdzie znajduje się bananowa Panama. Nie wiedzą, że zawsze będzie tam, gdzie chcemy, by była. Czasem tylko trzeba wyruszyć w drogę, by przejrzeć na oczy i docenić miejsce, które znamy bardzo dobrze. Opowieść o Tygrysku i Misiu odkrywa, że w dążeniu do marzeń nie można zrażać się niepowodzeniami. Pokazuje, że nie należy bać się ryzyka, jeśli w tę podróż udajemy się z kimś, na kim zawsze możemy polegać. Pamiętajmy - 'Kto ma przyjaciela, może się niczego nie bać!'
Prapremiera bajki-paraboli Janoscha miała miejsce w 21.12.2002 roku w Teatrze Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej. Reżyserował Piotr Cieplak. Panamę przeniesiono na scenę jeszcze dwukrotnie - w 2006 roku wystawił ją teatr powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, a w 2007 roku Teatr Maska w Rzeszowie.
Zaproszona przez nas do współpracy reżyserka i autorka adaptacji, Laura Słabińska, wraz ze znakomitym scenografem Pavlem Hubičką utrzymają spektakl w konwencji surrealistycznej.
'Konwencja snu i surrealizmu doskonale pomieści, według mnie, różne odcienie dążenia do znalezienia Panamy. Jesteśmy we wnętrzu głowy artysty, w jego wyobraźni, która płata figle, raz jest nieobliczalna, czasem bardzo obliczalna, ale generalnie - wykrzywiona. Stąd surrealizm i 'dziwność' obrazu, ruchu (choreografia Jacka Gębury) oraz muzyki. Tą ostatnią zajmuje się Piotr Klimek. Muzyka - zarówno piosenki, akompaniament, jak i budująca nastroje muzyka ilustracyjna, będzie wykonywana przez aktorów na żywo, na scenie. Tak, jak w wyobraźni , gdy 'tu i teraz' powstają różne obrazy i dźwięki. W spektaklu będą elektroniczne, wydobywane za pomocą laptopa, loopera i im podobnych, ale również akustyczne, wykonywane przez aktorów na małych instrumentach. Wszystkie postacie to wytwory wyobraźni, powstające 'na zawołanie', stale zmieniające się, tworzące same siebie i stwarzające kolejne sytuacje. Na scenie zobaczymy Narratorów opowiadających bajkę, dwóch głównych bohaterów stworzonych z wyobraźni oraz tajemniczą postać w czarnym kostiumie, czasem wtrącającą się w historię, ale głównie obserwującą i trzymającą się z boku. Dlaczego? Tego nie mogę wyjawić.' - Laura Słabińska.
Premiera odbędzie się 4.02.2017 roku na Scenie Kameralnej Teatru Miejskiego w Gliwicach.
Spektakl przeznaczony dla widzów powyżej 6. roku życia.
Terminy:
Laura Słabińska - absolwentka reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Laureatka nagrody na XVII Olsztyńskim Tygodniu Teatrów Lalkowych Anima - za przedstawienie pt. Bleee... w Teatrze Maska w Rzeszowie w 2013 roku. Reżyserowała spektakle na podstawie m.in. Tove Jansson, Maliny Prześlugi czy Danuty Parlak w teatrach w Toruniu, Białymstoku czy Szczecinie. Prowadziła również warsztaty dramatopisarskie dla Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu oraz scenopisarskie w ramach XXIII edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych KLAMRA w Toruniu.
Pavel Hubička - pochodzący z Pragi scenograf, współautor projektu na przebudowę toruńskiego Teatru Baj Pomorski. W czasie swojej dwudziestoletniej kariery stworzył scenografię i kostiumy do ponad stu spektakli w Opolu, Katowicach, Warszawie, Białymstoku, Zabrzu, Toruniu, Olsztynie, Rzeszowie, Jeleniej Górze czy Wrocławiu. Najczęściej współpracuje z reżyserami takimi jak Petr Nosálek, Krystyna Jakóbczyk, Paweł Aigner, Zbigniew Lisowski czy Bogdan Nauka. Ach, jak cudowna jest Panama nie jest pierwszym spektaklem, przy którym spotkał się z Laurą Słabińską - pracowali razem już w 2014 roku przy Pamiętnikach Tatusia Muminka Tove Jansson. Laureat wielu nagród - w 2016 roku w XXII Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej otrzymał nagrodę indywidualną za scenografię do spektaklu Lustrzana chmura w Teatrze Animacji w Poznaniu.
TWÓRCY SPEKTAKLU
Reżyseria: Laura Słabińska
Scenografia: Pavel Hubička
Muzyka: Piotr Klimek
Choreografia: Jacek Gębura
Obsada:
Rafał Derkacz
Rafał Domagała
Cezary Jabłoński
Łukasz Kabus
Katarzyna Wysłucha