Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Miejsce: PGE Narodowy
  Gdzie: Warszawa
  aleja Poniatowskiego 1, PGE Narodowy
  Kiedy: od 11-05-2019 11:00
  do 11-05-2019 20:00
  Cena: darmowe
  Kategoria: Umysł

  23. PIKNIK NAUKOWY

   

  Od mikroprocesorów po rakiety. Od prostych dźwigni po superkomputery. Postęp nauki pozwala nam budować coraz doskonalsze mechanizmy, dzięki którym możemy dokonywać kolejnych odkryć. Na 23. Pikniku Naukowym sprawdzimy, co łączy ludzi i maszyny. Zapraszamy 11 maja br. na PGE Narodowy w godz. 11.00 - 20.00. Już teraz ujawniamy wirtualną mapę imprezy oraz największe atrakcje wprowadzonych po raz pierwszy 7 stref tematycznych, w których odbędzie się prawie 1000 pokazów. Na wszystkie wstęp wolny. 

   

   

   Piknik Naukowy, który w tym roku odbędzie się pod hasłem 'My i Maszyny', to największa w Europie popularnonaukowa impreza plenerowa. Przeznaczona jest dla wszystkich, którzy ciekawi są świata - bez względu na już zdobytą wiedzę i bez względu na wiek. W tym roku po raz pierwszy przestrzeń Pikniku podzielona została na 7 stref tematycznych. Dzięki temu odwiedzający będą mogli w prosty sposób odnaleźć najbardziej interesujące ich tematycznie pokazy, zaś wystawcy zyskają na ich czytelności. To ważne, bo tego dnia pokazów będzie prawie 1000, a przygotowało je ponad 200 wystawców z Polski i zagranicy.  

   

  STREFA PRZYSZŁOŚCI

  Tu znajdą się wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie. Świat robotów przestanie być tak tajemniczy, a okaże się nawet zabawny po spotkaniu z sympatycznym MelSonem, humanoidem, który świetnie biega, ćwiczy sumo, potrafi naśladować ruchy człowieka. Zaskoczą zastosowania druku 3D - używa się go już do drukowania… narządów. Najmłodsi będą mogli stworzyć trójwymiarowe rysunki za pomocą specjalnego długopisu. Zadziwi PAKS, auto skonstruowane przez studentów, które potrafi przejechać ponad 300 km na jednym litrze paliwa. Będzie można przetestować możliwości samochodu autonomicznego Selfie. Korzysta on z wizji maszynowej, lidaru i innych czujników, dzięki którym może jeździć bez kierowcy. Przeżyciem będzie spacer po składanej kładce dla pieszych - o takim mobilnym moście niejednemu z nas zdarzyło się marzyć podczas marszu wzdłuż najbardziej ruchliwych arterii. I oto jest! 

   

  STREFA ZDROWIA

  W tej strefie można będzie sprawdzić, jak odkrycia naukowe zmieniają oblicze medycyny. Nowatorskie metody leczenia żylaków, cukrzycy, otyłości, nietrzymania moczu, przepukliny, dyskopatii - to tylko niektóre innowacje, które mają nam przedłużać życie i czynić je bardziej komfortowym. Na specjalnych symulatorach będzie można samodzielnie 'przeprowadzić' operację np. implantacji zastawki aorty, stymulatora serca, stabilizatora kręgosłupa. Na najmłodszych medyków czeka Szpital Małego Misia, w którym dzieci zamienią się w transplantologów. W Strefie zdrowia poznamy zasady działania nowoczesnych protez rąk, nóg, wózków inwalidzkich i egzoszkieletów, a także zapoznamy się z zasadami profilaktyki najczęściej spotykanych chorób. 

   

  STREFA KULTOWYCH EKSPERYMENTÓW

  Tu prezentowane będą najbardziej spektakularne i widowiskowe eksperymenty popularnonaukowe. Ciekły azot, suchy lód, mnóstwo piany, pary i kolorów. Będzie tu można wycisnąć prąd z ogórka, zagrać na laserowej harfie i zrobić slime’a. Będą barwne reakcje chemicznych, lewitująca kolej Maglev, magnetyczne działa i doświadczenia szpiegowsko - detektywistycznych. Będzie można zdjąć i zbadać odciski palców oraz napisać niewidzialny list atramentem sympatycznym. Sprawdzić wiedzę o anatomii, składając i rozkładając człowieka-układankę. Na stanowiskach pełnych silniczków, rurek strzykawek, przekładni, zębatek i innych akcesoriów inżynierskich samodzielnie zbudujemy maszyny i przetestujemy ich możliwości na torach przeszkód. Będzie też okazja, by stworzyć własnego robota kroczącego - z papieru i patyczków do szaszłyków. 

   

  STREFA RODZINY

  To królestwo przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych, na których czeka wiele aktywności rozbudzających ciekawość poznawczą. Najmłodsi wezmą udział w aktywnościach plastycznych i konstruktorskich, zasadzą własne drzewo i skorzystają z wypożyczalni gier planszowych i plenerowych. Spotkają dinozaury - duże, ale niezbyt straszne. Dzieci obejrzą prawdziwe zęby i pazury tych wymarłych drapieżników. Do badań i rekonstrukcji paleontologicznych wykorzystywane jest modelowanie 3D. Przy pomocy tej technologii będzie można stworzyć także wirtualny model samego siebie: wystarczy chwila cierpliwości, specjalistyczny sprzęt wykonujący 40 fotografii jednocześnie i program komputerowy. Najmłodszych interesuje zwykle praca strażaków - w Strefie Rodziny porozmawiają z nimi i zobaczą symulowany pożar. Dzieci poznają także bajkowe maszyny - maszynę do opowiadania historii, maszynę komplementów i dobrych słów, maszynkę do robienia tęczy i wykrywacz sympatii. 

   

  STREFA 'ZRÓB TO SAM'

  Tu można będzie samodzielne tworzyć i konstruować. Odwiedzający zabiorą ze sobą to, co stworzą, np. własnego robota R2D2 lub Galimoto - zabawkowy pojazd recyklingowy z Kenii. Będzie okazja do przetestowania elektronarzędzi, takich jak wyrzynarka, opalarka, wkrętarka czy wiertarka, narzędzia stolarskie, a także nowoczesnych akcesoriów majsterkowicza - plotera laserowego, plotera frezującego. Będzie można zobaczyć jak działa Hangprinter, czyli drukarka wielkoformatowa, która mierzy 2,5 m. Dzięki nietypowej konstrukcji może pracować w nieograniczonym polu roboczym - np. drukować meble w całości. Dzisiaj drukujemy już nie tylko przedmioty, ale także organy biologiczne i żywność. Z drukarek bardzo często korzystają także artyści oraz kreatorzy mody. Będzie można sprawdzić, co tworzą w ten sposób i przetestować swoje zdolności krawieckie. Na miłośnikach naprawdę dużych obiektów wrażenie zrobią organy z rur PVC - instrument wyjątkowy na skalę światową. 

   

  STREFA CYWILIZACJI

  W tej strefie znajdą się stanowiska związane z historią, sztuką, językiem, komunikacją, naukami społecznymi. Będzie tu można m.in. samodzielnie zbadać wykopy archeologiczne, odnaleźć replikę zabytków, poznać narzędzia wykorzystywane do pracy terenowej. Na odtworzonej prasie drukarskiej wydrukować opisy XIX-wiecznych wynalazków i echnologii. Obejrzeć warsztat do drukowania… tkanin. W średniowiecznym domu zrobić pranie i ubić masło. Sprawdzić, do czego używano tary, kijanek i z czego robiło się proszek usuwający plamy. Samodzielnie zmielić zboże na replice żaren i poznać różne metody krzesania ognia. Czy dawne maszyny europejskie różniły się od japońskich? Przekonać się będzie można, wyplatając bransoletki KUMIHIMO i tradycyjne klapki ZŌRI, w których chodziła kiedyś cała Japonia. Będzie możliwość zagrania w gry z odległych zakątków świata - w indyjską Baggi-bagga, warcaby ze Sri Lanki, bitwę bączków oraz tu-ho. 

   

  STREFA GOŚCI ZAGRANICZNYCH

  Tu wystawcami są goście Pikniku. Tu będzie można wyizolować DNA z owoców i warzyw, przygotować molekularną galaretkę, udającą kawior. Obejrzeć drzwi wyposażone w cztery zasuwy zamykane jednym mechanizmem, opisane przez XII-wiecznego inżyniera al-Dżazariego i pudełko zamykane na zamek szyfrowy, autorstwa tego uczonego. Będzie można stworzyć urządzenie nowoczesne - domowy projektor hologramów. Będzie można poznać małego robota pomagającego w akcjach ratowniczych, porozmawiać z iCubem - humanoidem, który rozpoznaje osoby i wykonuje proste polecenia, skonstruować i zaprogramować robota Otto. 

   

   

  Jak co roku na odwiedzających czekają liczne atrakcje w namiotach organizatorów Pikniku: Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Stąd nadawane będą audycje na żywo, będzie tu można spotkać wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki, influencerów, znanych dziennikarzy i gwiazdy. Polskie Radio zaprasza do multimedialnej podróży po sekretnym życiu radia, Centrum Nauki Kopernik - do fascynujących spotkań z zaawansowanymi technologicznie, ale i najprostszymi a genialnymi wynalazkami.  

   

  multimedialna opowieść o radiu

   

  Chcesz spróbować sił jako radiowy superredaktor, operator kamery i montażysta, zobaczyć z bliska, jak ścieżkę dźwiękową nagrywają multiinstrumentaliści, odbyć wirtualny spacer w technologii 360 stopni po radiowych studiach emisyjnych i koncertowych, pobujać się w rytm radiowych przebojów na zaaranżowanej u nas silent disco? Tego wszystkiego będzie można spróbować w namiocie Polskiego Radia w godz. 11.00 - 20.00.

   

  Polskie Radio zaprasza na wyjątkowy spacer po fascynującym świecie… radia! W multimedialnej przestrzeni każdy z uczestników będzie mógł zaobserwować  przenikanie się dwóch światów: analogowego i cyfrowego. Całość złoży się w pełną zaskakujących detali opowieść o historii i technologicznym rozwoju radia

  Ale radio to przede wszystkim ludzie!

  Piknik to okazja do spotkania się z dziennikarzami Polskiego Radia, to oni sprawiają, że technologia nabiera ducha, a słowa i dźwięki zaczynają żyć. Wszyscy chętni będą mogli podpatrzeć, a nawet spróbować pod kierunkiem naszych najlepszych radiowych redaktorów, jak montuje się dźwięki - na taśmie, jak to kiedyś robiono, oraz cyfrowo. Na pamiątkę będzie można zabrać ze sobą fragment nagranej przez siebie taśmy i zapis cyfrowy na pendrivie.

  Radiowcy zaproszą także do uczestnictwa w nagraniu wielu ścieżek instrumentalnych: będzie można zobaczyć i usłyszeć jak osobno nagrywane gitara elektryczna, basowa, keyboard i perkusja 'składa się' w jeden utwór muzyczny.

  W unikatowym w skali Europy i pionierskim Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia odtworzony zostanie magiczny świat dźwięków. To legendarne już dziś Studio od początku skupiało wybitnych artystów, którzy już kilkadziesiąt lat temu zafascynowani byli muzyką elektroniczną. Ich kompozycje nie raz stanowiły dźwiękową ilustrację znakomitych filmów - ich fragmenty zobaczymy w czasie Pikniku.

  Niezwykłych wrażeń dostarczą także słuchowiska binauralne - na specjalnie przygotowanym przez Teatr Polskiego Radia stanowiskuprzenieść się będzie można do trójwymiarowego świata dźwięków. Nagrania binauralne przeznaczone są do słuchania przez specjalne słuchawki: dzięki tej technice ma się złudzenie bycia w środku słyszanych wydarzeń. Nadzwyczajny realizm potęguje emocje i wrażenia wynikające z treści zrealizowanych w ten sposób słuchowisk. 

  Radio to coraz częściej także obraz.  Niezawodni radiowi inżynierowie i realizatorzy zaprezentują techniki realizacji obrazu. Będzie można przyjrzeć się ich pracy, ale także samodzielnie zrealizować krótki materiał.

  Praca radiowca wciąż fascynuje słuchaczy w każdym wieku, dlatego zaprosimy także do  interaktywnej gry 'Zostań superredaktorem' oraz naspacer w goglach VR 360, którego nie sposób zapomnieć. Dzięki tej technologii będzie można poczuć się, jakby się było w studiach emisyjnych Jedynki i Czwórki w czasie audycji, albo w radiowych studiach koncertowych.

  Ale na tym nie koniec radiowych czarów: DJ-e, w rolę których wcielą się m.in. Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska z Trójki, Piotr Truszkowski z Czwórki i Marcin Kusy, szef muzyczny Jedynki, zaproszą na silent disco, prezentując swoją ulubioną muzykę z radiowych list przebojów.

   

  Jak co roku z namiotu Polskiego Radia nadawane będą audycje na żywo, będzie tu można spotkać wybitnych naukowców i popularyzatorów nauki, influencerów, znanych dziennikarzy i gwiazdy. W przestrzeni Polskiego Radia odbędą się spotkania z legendami stacji: Piotrem Stelmachem - w godz. 12:00-13:00 oraz Markiem Niedźwieckim - w godz. 13:30-14:30, którzy będą podpisywać książki i płyty.

   

   

  Dostępna jest już wirtualna mapa imprezy. Zaznaczono na niej m.in. wszystkie strefy, stoiska wystawców, punkty informacyjne, punkty gastronomiczne, wyjścia bezpieczeństwa i punkty pomocy. Dostępna jest pod linkiem: http://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl/