Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Nowy Dwór Gdański
  Dworcowa 29
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 13,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:+48 (55) 247 36 72 | +48 722-239
  E-mail: ptmkz@wp.pl

  Żuławska Kolej Dojazdowa

  Została powołana do istnienia dzięki staraniom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, które jest obecnie jej operatorem. Stworzenie wąskotorowej zabytkowej Żuławskiej Kolei Dojazdowej jest największym osiągnięciem Towarzystwa, które w swojej działalności kieruje się chęcią ochrony materialnych zabytków techniki kolejowej, a także promowaniem turystycznego transportu kolejowego.

  Baza Kolei usytuowana została w istniejącej lokomotywni w Nowym Dworze Gdańskim, skąd od roku 2003 regularnie kursują pociągi. Zabytkową kolejką możemy przejechać się w wybrane dni w ciągu roku, a także codziennie w okresie wakacji na trasie do stacji Prawy Brzeg Wisły lub z powrotem. Pociągi zatrzymują się na wszystkich stacjach, bilety zaś nabyć można albo bezpośrednio u konduktora albo za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub internetu. 

  Zabytki zgromadzone przez Towarzystwo podziwiać możemy w Skansenie 'Parowozownia Kościerzyna', istniejącym od 1992 roku. Znajdują się tu odrestaurowane zabytkowe wagony, a także wiele innych pojazdów kolejowych, które ocalały dzięki staraniom Towarzystwa.  

   

  Jeden z zabytków w Parowozowni Kościerzyna

   

  Atrakcje na trasie 

  Pierwszym przystankiem, a zarazem pierwszą atrakcją na trasie przejazdu jest Cyganek, w którym warto zobaczyć lapidarium, czyli zbiór kamieni nagrobnych z całych Żuław ulokowany w miejscu dawnego Cmentarza Jedenastu Wsi, a także wiejski kościół gotycki z XIII wieku. Cyganek to również miejsce, w którym załapać się można na warsztaty serowarstwa lub piwowarstwa. Plażowiczom poleca się stację Jantar Port, z której łatwo dojść do morza, choć to nie jedyna zaleta tej urokliwej miejscowości; Jantar oferuje turystom takie atrakcje jak mini-zoo i Park Owadów.

   

   

  Pociąg na jednej z tras Żuławskiej Kolei Dojazdowej

   

  Największą miejscowością na trasie przejazdu Żuławskiej Kolei Dojazdowej jest Stegna. Podziwiać tu można barokowo wyposażony kościół, słynny ze swych organowych koncertów, jak również park linowy znany na całej Mierzei Wiślanej. Zainteresowanym historią drugiej wojny światowej poleca się wizytę w Muzeum Stutthof mieszczącym się na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w gminie Sztutowo. Fanów serialu 'Czterej Pancerni i pies' z pewnością zaintryguje ulokowany w pobliżu most nazwany mostem 'Czterech Pancernych', a smakosze lodów powinni odwiedzić niezwykle popularną tutaj cukiernie Ptyś. 

  Jeśli podczas przejazdu najdzie nas ochota na spacer wzdłuż Wisły aż do jej ujścia, to dzięki Żuławskiej Kolei możemy ten pomysł zrealizować, wysiadając tuż przy wale przeciwpowodziowym. Spacer jest okazją do obserwacji tysiąca ptaków, które upodobały sobie gniazdowanie na piaszczystych łachach ujścia Wisły. Na trasie Stegna - Nowy Dwór Gdański kolejka przejeżdża przez zabytkowy kolejowy most obrotowy wzniesiony w roku 1906 i obsługiwany zgodnie z techniką z początku XX wieku.