Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
  • Jedzenie / picie
Gdzie: Ogrodzieniec
Zamkowa
Kiedy:
Pn. - Pt. 09:00 - 19:00
Sob.09:00 - 19:00
Niedz. 09:00 - 19:00
Wiek: Wszyscy
Cena: od 8,00
do 12,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:32 67 32 285, 32 67 32 220
E-mail:biuro@zamek-ogrodzieniec.pl

Zamknięte

Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Ogrodzieńcu (a dokładniej we wsi Podzamcze) jest największym zabytkiem na Szlaku Orlich Gniazd, czyli licznych warowni wybudowanych za czasów panowania Kazimierza Wielkiego w celu obrony granic kraju i handlowych szlaków. Każdego roku przyciąga rzesze turystów zauroczonych pięknem świetnie zachowanych ruin gotyckiego zamku. Warownia zbudowana została na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej, Górze Janowskiego liczącej 516 m n.p.m. 

Goście Zamku znajdą tutaj szeroką i zróżnicowaną ofertę atrakcji dla dzieci i dorosłych. Organizujemy turnieje, wystawy, koncerty i festiwale, mamy również ciekawe propozycje dla grup zorganizowanych, takie jak pikniki i imprezy integracyjne. Zapraszamy też szkoły do korzystania z naszej oferty edukacyjnej i rozrywkowej. 

 

Wystawy na Zamku

 

Zbrojownia

Ta wystawa doskonale pokazuje cel powstania nie tylko ogrodzienieckiej warowni, ale wszystkich Orlich Gniazd Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Poprzez odtworzenie istotnych dla historii tego miejsca scen, Zbrojownia zwraca uwagę zwiedzających na obronny charakter zamku i pozwala przyjrzeć się ewolucji uzbrojenia ochronnego i broni na przestrzeni wieków - od czasów średniowiecznych aż do XX wieku. Plastyczne przedstawienie ważnych dla historii Polski momentów sprawa, że zwiedzanie Zbrojowni staje się interesującą lekcją edukacyjną. 

 

 

 

 

 

Sala tortur

Wystawa, zwana również Katownią Warszy­ck­iego, gromadzi dawne narzędzia tortur i przedstawia różne techniki, którymi posługiwali się kaci. Zobaczyć tu można między innymi Krzesło Czarownic, Żelazną Dziewicę, Hisz­pański But i Kołyskę Judasza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Zamkowe

W tym miejscu zwiedzający mogą przyjrzeć się znaleziskom archeologicznym z zamku i okolic Góry Birów, a także makietom przedstawiającym warownię w czasach jej największego rozkwitu i w aktualnym stanie. Zapraszamy również do obejrzenia filmu 'Wirtualny Zamek', przybliżającego codzienność i zwyczaje bliskie mieszkańcom zamku z czasów, kiedy był on magnacką rezydencją.

 

 

 

 

 

 

 

 

Godziny otwarcia

kwiecień 09.00 - 18.00
maj - sierpień 09.00 - 20.00
wrzesień 09.00 - 19.00
październik 09.00 - 18.00*
listopad 09.00 - 15.00*

 

* W przypadku złych warunków atmosferycznych (śnieg, oblodzenie) zamek będzie zamknięty.