Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Moszna
  Zamkowa 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 35,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 77 466 96 79
  E-mail:recepcja@moszna-zamek.pl

  Zamek Moszna

  Decydując się na zwiedzanie skarbów Opolszczyzny nie można przeoczyć jednej z najcenniejszych pereł tego regionu, a mianowicie Zamku w Mosznej. Obiekt nie tylko wygląda bajkowo, ale jest również ogromny. Posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież

   

  Zamek w Mosznej cechuje nie tylko wspaniała architektura, ale również malownicze otoczenie

   

  Moszna jest wsią położoną w województwie opolskim, w powiecie karpowickim, w gminie Strzeleczki. Jest oddalona 35 kilometrów od Opola. Geneza pochodzenia nazwy miasta pochodzi prawdopodobnie od nazwiska Moschin, które nosiła rodzina przybyła do parafii Łącznik w XIV wieku. Legenda głosi również, że Moszna należała do Zakonu Templariuszy. Od XVII wieku Moszna często zmieniała właścicieli, wśród których za najbardziej wpływowych uważa się śląski ród Tiele - Wincklerów. Pomysłodawcą, jak i budowniczym zamku był jego młody przedstawiciel - Franz Hubert. Za datę powstania Zamku w Mosznej uważa się połowę XVII wieku. W latach 1911-1913 zostało dobudowane skrzydło zachodnie. Rodzina Tiele - Winckler opuściła zamek w 1945 roku. W czasie II wojny  światowej w Pałacu urzędowały oddziały Armii Radzieckiej. Wtedy też została zdewastowana część wyposażenia pałacowego oraz wykradziona większość dzieł sztuki znajdujących się w Pałacu. Historia zamku po wojnie jest zawiła, od 1972 do 2013 roku służył za szpital.

  Zamek jest otoczony pięknym parkiem o powierzchni 35 hektarów,  w którym kwitną azalie i rododendrony. Oprócz tego zdobią go piękne aleje takich drzew, jak lipy, kasztany czy czerwone dęby. Przy okazji zwiedzania zamku, warto też odwiedzić znajdujący się nieopodal cmentarz, w którym pochowani są członkowie rodu Tiele-Wincklerów. Każdy zamek posiada swoją legendę, tak jest również w przypadku Mosznej. Tutejszą białą damą jest duch służącej. Podobno pan Winckler był uwodzicielem i nie stronił od romansów z pracownicami, a po tym, jak dowiedział się, że jedna z nich zaszła w ciążę, odmówił uznania dziecka. Zrozpaczona kobieta powiesiła się na drzewie w parku, a duch służącej - samobójczyni nawiedza zamek.

   

  Zamek w Mosznej cechuje nie tylko wspaniała architektura, ale również malownicze otoczenie

  Wyznacznikiem atrakcyjności zamku jest nie tylko imponujący wygląd z zewnątrz. Historyczne i stylowe wnętrza zamku pełnią również funkcję użytkową, przyciągając w ten sposób rzesze turystów. Przykładem zagospodarowania wnętrza w celach użytkowych jest powołanie publicznej placówki zakładu opieki zdrowtonej - Cetrum Terapii Nerwic, obecne tutaj od 1972 roku. Piękne wnętrza apartamentowe są także udostępnione do zwiedzania. Szczególnymi miejscami wartymi uwagi są:

  • reprezentacyjna klatka schodowa z krużgankiem,
  • biblioteka,
  • galeria,
  • salon "pod pawiem",
  • stylowe apartamenty - czarny i biały.

  Luksusowe apartamenty służą nie tylko za apartamety noclegowe, ale również sale konferencyjne.  W Pałacu znajduje się również restauracja,która serwuje specjały kuchni opolskiej i śląskiej. Pobyt w zamku z pewnością umili również wizyta w centrum odnowy biologicznej lub saunie. Jak większość historytcznych miejsc o wyjątkowej estetyce, również Pałac w Mosznej udostępnia swoje terytorium w celu organizacji ślubów, sesji zdjęciowych i innych imprez okolicznościowych.

   

  dla małych gości

  W ofercie atrakcji Moszna nie zapomina również o najmłodszch. Oprócz standardowego zwiedzania z przewodnikiem są dostępne również dwa inne warianty. Pierwszą proponowaną opcją jest zwiedzanie tematyczne - Magia i Czarodziejstwo, podczas którego dzieci spotykają postaci z bajek i uczęstniczą w lekcji sporządzania eliksirów. Drugą oferowaną opcją jest zwiedzanie pod tytułem "Dotyk historii",  prowadzone przez animatora w szacie szlachcica. Dzieci mają okazję  strzelać z łuku i uczestniczyć w zajęciach kaligrafii.

  Pałac w Mosznej jest także miejscem organizacji Zielonej Szkoły lub kolonii.

   

  kultura na zamku

  Zamek w Mosznej prężnie działa w sferze wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Corocznie w maju odbywają się tu spotkania z muzyką polskich i niemieckich kompozytorów pod nazwą Święto kwitnącej Azalii. Oprócz tegona bieżąco są tu urządzane bale tematyczne, koncerty i festiwale.