Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Czersk
  plac Tysiąclecia 1
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 2,00
  do 8,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:22 727 35 22, 516 240 046
  E-mail:biuro@kulturagk.pl

  Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku

                                   Wieża czerskiego Zamku

  Wzniesiony na wiślanej skarpie Czersk ze swoim gotyckim zamkiem był dawniej stolicą Ziemi Czerskiej i siedzibą książąt mazowieckich. Urzędowali tu nawet królowie. Dziś jest zapisem historii Mazowsza i wyśmienitym miejscem do niezapomnianej podróży w średniowieczne czasy.

  Początkowo Zamek Książąt Mazowieckich był obronnym grodem, wzniesionym przez osadników w XI w. na przecięciu szlaków handlowych; na przełomie XIV i XV w. został przekształcony w gotycki zamek na polecenie księcia Janusza I Starszego. Miłośników historii przyciągają tu odtworzone sprzęty używane za czasów powstania zamku i eksponowane w Komnacie Kasztelana, stare mury, trzy zamkowe wieże i pozostałości po kościele grodowym.

  Pomimo zniszczeń, które nie oszczędziły budowli, po dziś dzień możemy spacerować zamkowymi korytarzami i podziwiać rozpościerające się z zamkowych murów widoki na pradolinę Wisły. 

   

  Odkryjmy zamkowe tajemnice ze szkołą

  Zamek Książąt Mazowieckich zachęca do odwiedzin przez ciekawą ofertę skierowaną zarówno do grup szkolnych, jak również do rodzin. Współpraca ze szkołami polega na organizacji różnorodnych zajęć, prowadzonych z myślą o tym, by przybliżyć dzieciom i młodzieży historię grodu i ojczyzny. W poniedziałki w zamkowych murach odbywają się Spotkania z Historią, czyli interdyscyplinarne zajęcia dla grup szkolnych, w ramach których uczestnicy nie tylko słuchają o historii średniowiecza, lecz również biorą udział w licznych zadaniach przygotowanych specjalnie dla nich, np. nauce walki z użyciem broni treningowej czy nauce strzelania z łuku. Dzieci oglądają też pokazy walk rycerskich lub bawią się w zabawy plebejskie, m.in. przeciąganie liny. Program Spotkań z Historią to także warsztaty przybliżające uczestnikom zagadnienie średniowiecznych rzemiosł.

  Innymi proponowanymi przez Zamek interaktywnymi zajęciami są Żywe Lekcje Historii oraz Warsztaty Edukacji Historycznej. Dzieci uczestniczące w tych zajęciach wysłuchają ciekawych prezentacji tematycznych odnoszących się do początków państwa polskiego, średniowiecznego rycerstwa lub warsztatów rzemieślników. Natomiast Zamkowe Lekcje Muzealne to propozycja dla grup szkolnych chcących dowiedzieć się więcej o dawnej siedzibie książąt mazowieckich.

    

  Oferta dla rodzin

   W ofercie Zamku Książąt Mazowieckich znalazły się też propozycje adresowane do rodzin.  Pierwszą z nich jest Gra Zamkowa. Jej celem jest samodzielne odszukanie historycznych postaci związanych z czerskim zamkiem. Podczas zwiedzania rodziny pobierają kartę do gry ze specjalnymi wskazówkami, których wykonanie umożliwia zakończenie gry. Identyczne zasady odnoszą się również do drugiej zamkowej propozycji, czyli Questingu w Czersku. Zabawa polega na tym, by samodzielnie odkryć tropy z przeszłości odnoszące się do średniowiecznego układu miejskiego grodu i podgrodzia, które z czasem przekształcimy się w Zamek i Miasto. Podczas weekendów, w ramach akcji mającej na celu odtwarzanie i popularyzację kultury dawnej na Zamku, możemy zobaczyć pokazy walk, strzelania z łuków, średniowiecznych tańców i rozrywek.