Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Iwaniska
  Ujazd 73
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 15 860 11 33
  E-mail:zamek@krzyztopor.org.pl

  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

   Dawniej nosił nazwę Krzysztopór, odnoszącą się do jego właściciela Krzysztofa Ossolińskiego, za sprawą którego skromny Zamek w Ujeździe zmienił się w prawdziwą siedzibę magnacką, przyćmiewającą włości innych możnowładców. Obecna nazwa Zamku odwołuje się do krzyża i topora znajdujących się na bramie głównej posiadłości, sam zaś Zamek uznaje się za zabytek klasy międzynarodowej, pomimo licznych zniszczeń, które zamieniły go w ruinę jeszcze za czasów, gdy znajdował się on w rękach prywatnych.

   

  Pięknie zachowane ruiny Zamku Krzyżtopór należą do najcenniejszych zabytków woj.świętokrzyskiego (źródło zdjęcia)

   

   Zamek położony wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej przyciąga zwiedzających swoimi tajemnicami.  Odwiedzając go mamy możliwość poznania potęgi XVII-wiecznej Polski oraz dziejów rodu Ossolińskich, za urzędowania których Zamek przeżywał lata swojej świetlności. To im zawdzięczać możemy wzniesienie budynku głównego i fortyfikacji, w tym otaczającego zamek 600-metrowego muru, oraz rozkwit dawnych, mieszczących się na 1,6 hektara ogrodów w stylu włoskim i francuskim. Dzisiaj turyści spacerujący wśród ruin zamku mogą puścić wodze fantazji i, słuchając opowieści przewodnika, wyobrazić sobie minione wspaniałości budowli. Opiekunowie Zamku oferują również możliwość nocnego zwiedzenia budowli.

   

  Wydarzenia i imprezy spod znaku krzyża i topora

  Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to miejsce wykorzystywane do organizacji wielu imprez, mających na celu promowanie Zamku i historii. Do tej pory na Zamku odbywały się zarówno wszelkie pokazy, począwszy od walk i turniejów, poprzez dawne tańce, musztry aż po pokazy artyleryjskie. Poza nimi organizowano tu również warsztaty dotyczące historii, dawnych strojów, a także warsztaty kuglarskie. Zamek chce być miejscem przyjaznym dzieciom. To z myślą o nich pośród rozlicznych zamkowych wydarzeń i imprez można było postrzelać z łuku na prawdziwej strzelnicy lub wziąć udział w zabawach i konkurencjach przygotowanych specjalnie dla najmłodszych. W ramach cyklicznie odbywających się 'Krzyżtoporskich Spotkań Rycerzy i Dam Dworu' ,podczas IV edycji akcji dzieci ze szkół podstawowych pobliskiej gminy mogły uczestniczyć w festiwalu baniek mydlanych, obejrzeć występy cyrkowe, a także wziąć udział w tańcach dworskich i zabawach rycerskich.

    

  Warsztaty edukacyjne

   W ramach współpracy ze szkołami Zamek oferuje możliwość wzięcia udziału w Lekcjach historycznych i Warsztatach edukacyjno-artystycznych. Dzięki Lekcji historycznej dzieci poznać mogą legendy krążące wokół Zamku, które utrwalają poprzez rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i zabawę z kolorowankami. Starsi uczestnicy lekcji zapoznają się z daną epoką i rozwiązują test pozwalający utrwalić zdobytą wiedzę. Warsztaty zaś oferują dzieciom możliwość ozdobienia drewnianych mieczy lub wykonania własnej biżuterii. Młodzież biorąca udział w warsztatach może zabawić się w projektantów lub wykonać gipsowe odlewy.