Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Srebrna Góra
  Kręta 4
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 17,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:74 818 00 99, 512 922 577
  E-mail:biuro@forty.pl

  Twierdza Srebrna Góra

  Twierdza Srebrna Góra jest unikatowym zabytkiem wyróżniającym się na tle dziedzictwa kulturowego całej Europy. Gdy ją wznoszono w XVIII wieku, stanowiła jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji na kontynencie, obecnie zaś nazwać ją można największym górskim założeniem obronnym w Europie. W samym centrum fortyfikacji stoi potężny i budzący zachwyt Donjon. Forty twierdzy górują nad położoną niżej Srebrną Górą - urokliwym miasteczkiem nazywanym Perłą Gór Sowich, która poszczycić się może oryginalną, małomiasteczkową zabudową. Dolina, w której leży Srebrna Góra, oddzielają Góry Sowie od Bardzkich. 

   

  Widok na malowniczo położoną Twierdzę Srebrnogórską (źródło

   

  Twierdzę współtworzy sześć fortów i kilka bastionów. Na trzech kondygnacjach twierdzy mieści się 151 kazamatów; ponadto potężne mury budowli kryją w sobie ogromne magazyny, zbrojownie, kaplicę, więzienie, szpital, piekarnię, browar, warsztaty rzemieślnicze i prochownię. W fortyfikacji wydrążono także dziewięć studni. Dzięki nim Twierdza mogła być samodzielna i samowystarczalna, a także − dobrze zaopatrzona − przetrwać trzymiesięczne oblężenie. W murach fortów stacjonować mogło ponad 3,5 tysiąca żołnierzy. 

  Do renowacji Twierdzy przyczynił się założony w 2002 roku Forteczny Park Kulturowy w Srebrnej Górze. Zwiedzając mury obronne, natrafić możemy na żołnierzy ubranych w uniformy zgodne ze strojami garnizonu, który stacjonował tutaj w okresie wojny francusko-pruskiej. Ich obecność to zasługa działań promocyjnych srebrnogórskiej grupy rekonstrukcyjnej. Żołnierze ci pełnią również rolę przewodników podczas wycieczek. 

   

  Oferta Twierdzy 

  Twierdza proponuje liczne atrakcje pozwalające nam w pełni doświadczyć jej uroku i niezwykłego klimatu. Na górze listy znajduje się oczywiście zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, podczas którego zobaczymy wszystkie niezwykłe miejsca widokowe, spotkamy się z żołnierzami z 33. Historycznego Regimentu Srebrnogórskiego, obejrzymy pokaz strzelania z broni czarnoprochowej, a także zwiedzimy izbę pamiątek. Dla fanów mocnych wrażeń organizatorzy proponują nocne zwiedzanie, podczas którego wędrujemy z pochodniami, 'szturmujemy Twierdzę', a także mamy okazję zobaczyć wystrzał z repliki XVIII-wiecznej armaty. Wśród dalszych atrakcji znajdują się gry terenowe dla dzieci, zawierające liczne potyczki, zabawy logiczne i zręcznościowe. Zainteresowani pirotechniką powinni wypróbować tzw. 'Pakiet armata', dzięki któremu poznamy rozmieszczenie armat i dowiemy się w jaki sposób broniono fortyfikacji.

  Z kolei pakiet 'Zwiedzania z przygodą' umożliwia wcielenie się w rolę pruskiego żołnierza i dobrą zabawę w duchu rywalizacji. Warto również skorzystać z oferty 'Mega zwiedzanie', obejmujący spacer szlakiem kolejki sowiogórskiej, przejazd kolejką i zwiedzanie twierdzy.     

   

  Dodatkowe atrakcje 

  Co jeszcze czeka turystów odwiedzających Twierdzę Srebrna Góra? Mogą oni przejechać się kolejką turystyczną Fort Fan Exspress, postrzelać z nowoczesnej lub starodawnej broni na strzelnicy historycznej albo zwiedzić ekspozycję militarną. Miłośnicy pięknych widoków, a zarazem mocnych wrażeń mogą spróbować ekstremalnego przejazdu na linie 570-metrową trasą.  

   

  Uwaga: w podziemiach temperatura wynosi ok. 10⁰C. Ubierzcie się ciepło!