Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Sosnowiec
  Teatralna 4
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 15,00
  do 45,00 zł/osoba
  Kategoria: Kina, teatry i opery
  Tel:(32) 266 87 66 , (32) 266 07 91
  E-mail:bow@teatrzaglebia.pl , sekretariat@teatrzaglebia.pl

  Teatr Zagłębia

  Teatr Zagłębia w Sosnowcu jest samorządową instytucją artystyczną, krzewiącą kulturę i umożliwiającą dostęp do niej poprzez liczne przedstawienia i spektakle prezentujące wysoki poziom artystyczny. Na jego deskach obejrzymy zarówno przedstawienia dla najmłodszych, jak i spektakle dla dorosłego widza. Kierownictwo artystyczne Teatru kładzie szczególny nacisk na kategorie dostępności, edukacji i dialogu. Scena w Sosnowcu ma być przestrzenią kulturowej wymiany myśli. Zespół artystyczny chce nie tylko grać dla publiczności wartościowe dzieła, lecz również słuchać tego, co widzowie mają do powiedzenia. 

   

  Pyza na polskich dróżkach - jedna z barwnych propozycji dla najmłodszych widzów  

   

  Krótki rys historyczny długiej historii 

  Sosnowiecki teatr ma za sobą aż 120 lat działalności, przez które wiele się działo na jego scenie, a także po za nią. Każdy z dyrektorów instytucji wniósł coś nowego i po każdym zostało jakieś echo w archiwum Teatru. Tuż po wojnie Teatr Zagłębia był tylko teatrem miejskim, a zarządzające nim osoby dbały o to, by zbudować od zera pozycję teatru. Grano wtedy głównie klasykę i najlepszą literaturę światową. Na długo przed nadaniem instytucji nazwy Teatru Zagłębia, grał tu stały zespół, a pierwszą premierą, jaką zobaczyć mogli sosnowieccy mieszkańcy była 'Zemsta' Aleksandra Fredry. 

  W następnych latach Teatr ciągle się rozwijał poprzez poszukiwanie własnego modelu nowej estetyki. Grano klasykę polską i obcą, dramaty, teatr dla każdego 'rodzaju' widza: dzieci, młodzieży, dorosłych. Obecnie Teatr Zagłębia prezentuje zróżnicowany repertuar i znany jest na arenie ogólnopolskiej. Obejrzeć tu można sztuki lekkie i ambitne, dramaty i komedie.  Bogaty repertuar zawiera liczne propozycje dla dzieci - na sosnowieckiej scenie grano wiele przedstawień dla młodego widza, np. 'Jasia i Małgosię', 'Przygody Tomka Sawyera' czy 'Anię z Zielonego Wzgórza'. Kierownictwo artystyczne i zespół świadomi są zmieniających się wzorców uczestnictwa w kulturze, dlatego pragną się do nich dostosowywać oraz nieustannie się rozwijać.   

    

  Ania z Zielonego Wzgórza - kolejne przedstawienie Teatru Zagłębia dla młodej publiczności 

   

  Nagrody Teatru

   Teatr w Sosnowcu poszczycić może się tym, że był szóstą stałą sceną w Polsce, zaraz za Warszawą, Krakowem, Lwowem, Lublinem i Kaliszem. Na koncie Teatru figuruje wiele nagród i wyróżnień, które przyznawano instytucji nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. Spektakl 'Koń, kobieta i kanarek' krzyknięto najlepszym przedstawieniem roku 2015 i taką nagrodę Teatr dostał od Telewizyjnego Festiwalu Polski TVP Kultura. Za to samo przedstawienie przyznano mu też Laur Konrada. Z kolei przedstawienie 'Korzeniec' wyróżniono Złotą Maską 2012.