Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • Pod dachem
  • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Gdzie: Zbrosławice
Bytomska 6
Kiedy:
Pn. - Pt. 08:00 - 18:00
Sob.08:00 - 18:00
Niedz. 08:00 - 18:00
Wiek: Przedszkolak
Uczeń podstawówki
Nastolatek
Cena: darmowe
Kategoria: Wyprawy i odkrycia
Tel:32 233 78 34, 32 233 78 76
E-mail:zpw.zawada@gpw.katowice.pl

Zamknięte

Stacja Wodociągowa Zawada

Ponad stuletnia, rozbudowana historia Stacji Wodociągowej 'Zawada' w Karchowicach przyciąga do siebie wielu turystów w każdym wieku od 2004 roku, kiedy to część obiektów została udostępniona do zwiedzania. Jest to miejsce, w którym zobaczyć można zabytkowe maszyny z epoki pary, urządzenia pompowe, kotły, dokumenty i zdjęcia, a wszystko to w zabytkowym budynku dawnego biura obiektu.

 

Tak samo jak w 1895 roku, tak samo dzisiaj Stacja Uzdatniania Wody 'Zawada' dostarcza mieszkańcom okolicy krystalicznie czystą wodę, wydobywaną zarówno z nowych, jak i ze  starych, wiekowych studni głębinowych. Obecnie obiekt ten jest połączeniem zabytków oraz nowoczesnej, elektrycznej technologii, co pozwala na zauważenie, przez zwiedzającego ekspozycję, silnego kontrastu i wpływu mijających lat.

 

Przeciętny czas zwiedzania wynosi około 1,5 godziny, ale stacja oferuje również możliwość przeprowadzenia lekcji dla uczniów różnych szkół. Podczas takiej lekcji wiedza nie jest przekazywana jedynie w teorii. Uczniowie mają szansę na to, aby samodzielnie zbadać zawartość chloru w wodzie, jej odczyn pH oraz mętność, co sprawia, że tematyka staje się bardziej zrozumiała. Wszelkie materiały potrzebne do przeprowadzenia takiej lekcji znajdują się w zakładce 'dokumenty'. Zainteresowani proszeni są o wcześniejszy kontakt telefoniczny ze Stacją Wodociągową 'Zawada' w celu ustalenia szczegółów.

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)