Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Radzionków
    Księżogórska 90a
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: darmowe
    Kategoria: Świat roślin
    Tel:536 330 776
    E-mail:ogrodradzionkow@sibg.org.pl

    Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie

    Ogród Botaniczny w Radzionkowie jest jednym z najmłodszych ogrodów botanicznych w kraju. Ulokowany został na powierzchni niepełnych 16 hektarów na południowym zboczu Księżnej Góry w miejscu dawnej kopani galmanów i kamieniołomu wapnienia, czego rezultatem jest urozmaicona rzeźba ogrodu będąca historią trwającej wieki działalności człowieka. Wędrując po terenie ogrodu, często natrafić można więc na liczne warpie, koliste hałdy, a także dwa stawy w miejscu dawnych zagłębień powstałych na skutek zacieśniania szybu kopalnianego. Dawny nieużytek przekształcony działaniami natury i człowieka przemienił się w przepiękny Śląski Ogród Botaniczny, w którym zwiedzający podziwiać mogą kolekcje muraw ciepłolubnych, kolekcje dendrologiczne, a także sadownicze, rośliny ozdobne i roślinność łąk

     

     

    Dzięki realizowanym projektom działający od 2015r. ogród, a także sąsiadująca z nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej stały się prawdziwą enklawą przyrody i wypoczynku, często połączonego z aktywnością fizyczną - wizyta w ogrodzie to dogodna możliwość do skorzystania z pobliskiego placu zabaw, parku liniowego i siłowni na wolnym powietrzu. W sąsiedztwie działa także klub dla mam, w którym ciężarne mamy lub panie już cieszące się macierzyństwem mogą wymieniać się doświadczeniami lub spotkać z ekspertami naukowo zajmującymi się szeroko pojętym macierzyństwem.   

     

    Misja - edukacja 

    Takie miejsca jak Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie i działająca przy nim Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej istnieją po to, by rozpowszechniać wiedzę o środowisku naturalnym, tworzących go roślinach i potrzebie ich ochrony. Obie instytucje wypracowały przebogatą ofertę warsztatową dla osób zainteresowanych tymi zagadnieniami. Wszystkie zajęcia prowadzone na terenie ogrodu prezentują wysoki poziom merytoryczny, gdyż prowadzone są przez specjalistów i ekspertów w swoich dziedzinach. Podczas warsztatów uczestnicy uczą się bioróżnorodności ogrodu, rozpoznawania gatunków drzew i krzewów tu występujących oraz ich znaczenia w przyrodzie, odnajdywania i rozpoznawana śladów zwierząt, rytmu życia pszczół - poświęcone temu zajęcia przewidują wizytę w ogrodowej pasiece. 

    Udział w warsztatach to szansa, by zdobyć podstawowe umiejętności surwiwalu, poznać ciekawostki związane... z jajkami czy zdobyć wiedzę o minerałach i skałach. Jeszcze inne zajęcia zapoznają uczestników z procesami, dzięki którym powstaje lód, a także powiążą z przyrodą zjawiska pogodowe czy też opowiedzą o świecie owadów. 

    Część zajęć przeznaczona głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym wiąże się też z wykonywaniem prac artystycznych. Inne z kolei związane są ze zbieraniem próbek lub udziałem w minikonkursach. Wszystkie propozycje rozwijają tak ważne w dzisiejszym świecie postawy proekologiczne. Warto również wspomnieć, że w zależności od pory roku, zmieniają się też treści warsztatowe, co samo w sobie jest sporym urozmaiceniem. Spośród tak bogatej oferty każdy znajdzie coś dla siebie.   

    W misję edukacyjną ogrodu wpisuje się także radiowa audycja dla dzieci 'Eko-ranek', która nagrywana jest podczas warsztatów, a wysłuchać jej można w każdą niedzielę w Polskim Radiu Katowice.