Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Głuszyca
  Świerkowa 29 d
  Kiedy:
  Pn. - Pt. 08:00 - 16:00
  Sob.08:00 - 16:00
  Niedz. 08:00 - 16:00
  Wiek: Przedszkolak
  Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: od 0,00
  do 70,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:74 84 56 220
  E-mail:biuro@osowka.pl

  Zamknięte

  
Podziemne Miasto Osówka

   

  Kompleks Osówka, będący częścią Tajemniczego Podziemnego Miasta Głuszyca, mieści się na Dolnym Śląsku, w pobliżu miejscowości Kolce i Sierpnica. Wzniesiony został pod koniec 1943r. jako ostatnia i największa tajna kwatera Adolfa Hitlera. Kompleks Osówka jest największą częścią całego niemieckiego przedsięwzięcia, mianowicie obiektów Reise w Górach Sowich. Łącznie jest to 1500 m podziemnych korytarzy i bunkrów z dawnymi systemami obronnymi usytuowanymi na powierzchni i w sztolniach. Miłośnicy historii na pewno nie będą zawiedzeni!

    

  Tajemnice podziemi

  Budowa Podziemnego Miasta nie została nigdy definitywnie sfinalizowana, choć zakwalifikować je można do najbardziej wykończonych naziemnych obiektów całego niemieckiego przedsięwzięcia w Górach Sowich. Prace przerwano z uwagi na nadciągającą Armię Czerwoną i Wojsko Polskie. To, co możemy tu dzisiaj zobaczyć to wzniesiony rękoma więźniów obozowych system betonowych korytarzy i umocnień. Na wyróżnienie zasługują dwa mniejsze obiekty, które przyciągają sporo uwagi wśród turystów, są nimi - 'Kasyno' i 'Siłownia'. Pierwszy z nich to 50 metrów monolitycznego stopu żelbetonowego, z przewodami kominkowymi i rurami instalacyjnymi. Drugi zaś to blok betonowy zbudowany ze zbiorników i pomieszczeń z włazami. Kompleks został doszczętne splądrowany po wojnie. Z czasem jednak dostosowano go do wymogów turystycznych i udostępniono dla zwiedzających. Dzisiaj, oprócz części historycznej, mamy tutaj zaplecze recepcyjne i rekreacyjne, czyli Centrum Tajemnic i Przygody. W kompleksie tym mieści się m.in. restauracja, sala audiowizualna i mały plac zabaw. Z atrakcji możemy skorzystać w czasie oczekiwania na zwiedzenie podziemi.

     

  Podziemne trasy

  Przygotowane dla turystów przejścia są dostępne dla każdego, komu nie straszny półmrok i wilgoć. Zwiedzić je mogą dzieci, młodzież i osoby dorosłe. W zależności od indywidualnych upodobań Kompleks Osówka oferuje cztery trasy zwiedzania:

  • pierwsza z nich to trasa historyczna, przeznaczona głównie dla dzieci z rodzicami. Na trasie tej dowiemy się, jak powstał obiekt oraz poznamy losy ludzi, którzy przy nim pracowali. Przewodnik opowie nam też o istotnych wydarzeniach II wojny światowej.
  • Dzieciom dedykowana jest także trasa edukacyjna, która uczy pracy zespołowej. Podczas przejścia tą trasą dzieci rozwiązują historyczne szarady, wykonują gipsowe odlewy, a także poznają ciekawostki dotyczące geologii i zwyczaje mieszkańców kompleksu (nietoperzy i owadów).
  • Zupełnie inną trasą, przeznaczoną dla osób sprawnych fizycznie, jest trasa ekstremalna. Ci, którzy się na nią zdecydują, będą pokonywać kładki, poszukiwać skarbów oraz popłyną łodzią.
  • Ostatnia z tras, a zarazem najdłuższa, to trasa związana z ekspedycją Riese, stanowiąca połączenie części historycznej i ekstremalnej. Podczas tego przejścia natrafimy na zagadki historyczne, pokonamy długi i bogaty w atrakcje szlak i popłyniemy łodzią. Pokonanie szlaku zostanie uhonorowane pamiątkowym dyplomem lub upominkiem.