Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Świnoujście
  Wolińska 6
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Wiek: Uczeń podstawówki
  Nastolatek
  Cena: od 10,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:789 072 244, 91 321 86 26
  E-mail:kontakt@podziemne-miasto.pl

  Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

  Prawdziwa gratka dla fanów wojskowych tajemnic i zakamarków historii mieści się w dawnym podziemnym kompleksie wojskowym, będącym obecnie filią Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Podziemne Miasto stoi otworem dla każdego chętnego odkrywcy, niezależnie od wieku. Jeśli więc nie boicie się zamkniętych pomieszczeń, a chcecie poznać długo strzeżone tajemnice zimnej wojny, pakujcie ciepłą odzież i w drogę!

   

  Polski żołnierz

   

  Czym jest Podziemne Miasto? 

  To dawny obiekt militarny, będący pierwotnie niemiecką baterią artylerii nabrzeżnej, wybudowaną w latach 30. ubiegłego wieku. Oprócz stanowisk artylerzystów wzniesiono tu całą infrastrukturę techniczną, w tym schrony i podziemne drogi, które już po wojnie wielokrotnie przebudowywano, dostosowując kompleks do pełnienia różnorodnych funkcji. Po przejściu do polskich rąk obiekt był zapasowym stanowiskiem dowodzenia dla najwyższych władz wojskowych polskiej armii. W 1980 roku generał Wojciech Jaruzelski kierował tutaj ćwiczeniami. 

  Z czasem Podziemne Miasto stało się własnością Muzeum Obrony Wybrzeża i świadectwem historii, dzięki któremu możemy poznać dzisiaj skrywane przez lata tajemnice dotyczące zimnej wojny i planu nuklearnej zagłady. Poza tym, zwiedzając kompleks, dowiedzieć możemy się o polskim planie ataku na Danię oraz zobaczyć wojskowe schrony, w tym w całości wyposażony i częściowo działający schron maszynowy.

   

  Lokalizacja i zwiedzanie

  Podziemne Miasto znajduje się na Wyspie Wolin, w dzielnicy Przytór, między stacją kolejową a plażą. Ze względu na specyfikę budowy obiektu zwiedzanie odbywa się tylko i wyłącznie w towarzystwie przewodnika - polskiego żołnierza - dzięki obecności którego zwiedzamy kompleks w sposób interaktywny. Zwiedzanie to dwugodzinna wyprawa w przeszłość i kilometry pokonywanych korytarzy. Oferta wycieczki po obiekcie skierowana jest zarówno do osób indywidualnych, jak i do grup zorganizowanych. Załoga Podziemnego Miasta ustala trasę wycieczki w zależności od wieku uczestników i wielkości grupy; turyści indywidualni formowani się w plutony szkolne. Nie istnieją przeszkody, które uniemożliwiałyby dzieciom odkrywać tajemnice wojskowych podziemi. Warto mieć jednak na względzie, że na trasie jest do pokonania około 40 schodów, a temperatura w obiekcie spada poniżej 10 stopni

  Wycieczka po Podziemnym Mieście to żywa lekcja historii, której zwiedzający nie zapomną. Wędrując korytarzami prawdziwego podziemnego miasta, doświadczyć możemy jak czuli się stacjonujący tutaj żołnierze i wyżsi rangą oficerowie. Jeśli więc pogoda nie dopisuje lub przeciwnie, słońce ostro dogrzewa, to zejdźmy pod ziemię!