Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Nowa Ruda
  Obozowa 4
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 14,00
  do 17,00 zł/osoba
  Kategoria: Wyprawy i odkrycia
  Tel:74 872 79 11
  E-mail:kontakt@kopalnia-muzeum.pl

  Podziemna Trasa Turystyczna

  Zwykle duchy zamieszkują stare zamczyska - to dla nich wprost idealne miejsce do brzęczenia łańcuchami, długich, nocnych przechadzek i… straszenia turystów! Ale niektóre z nich, zamiast nawiedzać zamkowe wieże, stawiają na bardziej oryginalne wybory. A może po prostu mają lęk wysokości? Tak mogło być w przypadku Ducha-Skarbnika, który strzeże skarbów Kopani Węgla w Nowej Rudzie. Odwiedźcie go koniecznie na Podziemnej Trasie Turystycznej!

   

  Najpierw teoria, potem praktyka, czyli co zobaczymy na powierzchni

  Macie cały wolny dzień? W takim razie czeka Was moc atrakcji! Do samego Muzeum możecie bowiem wybrać się szynobusem - kolejką z Wałbrzycha bądź Kłodzka, wiodącą przez niezwykle malownicze tereny. Warto z tego skorzystać, bowiem w czeluściach kopalnianych szybów nie będziecie mieć wiele okazji do oglądania słońca. Za to obejrzycie mnóstwo ciekawych, skrytych przed jego promieniami atrakcji! Na początek zwiedzanie części naziemnej, a w niej m.in.:

  • modele maszyn górniczych,
  • oryginalna dyspozytornia - dawne centrum dowodzenia,
  • doskonale zachowane XIX-wieczne piece i wieże szybowe,
  • ładunki strzałowe i aparaty ucieczkowe.
  Kolejka, która zabierze was w podziemną podróż (źródło)

   

   

  Zejście do podziemi- czyli co się kryje w rudzkiej kopalni

  Przechodząc kawałek dalej, znajdziemy się w podziemnej części kopalni - sztolni, którą górnicy przechodzili do głównego szybu. Tam dowiemy się więcej o tym, jak wyglądała praca górników. Wiecie, czym jest 'Ul' albo 'drzewiarka'? Nie, to nie są urządzenia. Co zatem oznaczają te nazwy? Odpowiedź poznacie w Muzeum w Rudzie Śląskiej.

  Teraz pora na największą atrakcję tego miejsca - podziemną kolejkę. Dawniej górnicy zjeżdżali nią w głąb kopalni, a dziś my możemy odbyć w niej fascynującą podróż do wnętrza Ziemi. To pierwsza tego typu atrakcja w Polsce i czwarta w Europie!

   

  Co jeszcze skrywa Ruda - pozostałe atrakcje

  Samo zwiedzanie i przejazd kolejką już są fantastycznym przeżyciem - a jednak to nie wszystko, co oferuje Muzeum. Znajdziecie tam mnóstwo atrakcji dla maluchów, w tym:

  • 'Górnik i ja' - najmłodsi będą mieli okazje wysłuchać opowieści emerytowanego górnika o tym, jak wyglądała dawniej jego praca,
  • 'Zabawa w Agenta' - coś dla dzieci żądnych przygód… czyli dla wszystkich. Poszukiwania z mapą, wykonywanie zadań, a na koniec - nagroda. Nie od byle kogo - wręczy ją sam duch kopalni!,
  • 'Witaj przygodo' - czyli połączenie zwiedzania, 'Zabawy w Agenta' i wielu innych atrakcji,
  • 'Mikołaj w kopalni' - czy Twój maluch był grzeczny w tym roku? Jeśli tak, z pewnością poradzi sobie z mikołajowymi zadaniami!
  • Kino górnicze - również w wersji dla dzieci. Czy wiecie, że Bolek i Lolek też zostali górnikami?
  • 'Na tropach prehistorii' - dla młodych odkrywców. Twoja pociecha będzie mogła odszukać na pobliskiej hałdzie okazy sprzed 300 mln lat i poczuć się jak prawdziwy archeolog!

  To wciąż za mało? Powyższe atrakcje można połączyć z innymi, w tym z:

  • jazdą konną - warto pamiętać, że te zwierzęta niegdyś ciężko pracowały w kopalniach,
  • strzelaniem z łuku,
  • paintballem,
  • grillowaniem.

  Z pewnością Waszemu maluchowi starczy wrażeń - zadbajcie tylko, by starczyło na nie dnia!