Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bełchatów
  Plac Gabriela Narutowicza 3
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 09:00 - 18:00
  Śr. 09:00 - 18:00
  Czw. 09:00 - 18:00
  Pt. 09:00 - 18:00
  Sob. 11:00 - 19:00
  Niedz. 11:00 - 19:00
  Cena: od 0,00
  do 15,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:44 635 19 22, 503 119 739
  E-mail:rezerwacje@gigantymocy.pl

  Zamknięte

  PGE Giganty Mocy

  Twoje dziecko jest ciekawe wiedzy z zakresu nauk ścisłych? Lekcje fizyki i przyrody w szkole to za mało, by zaspokoić jego ciekawość? Zabierz je na interaktywną ekspozycję PGE Giganty Mocy w Bełchatowie! Ta wyjątkowa, a zarazem jedna z czołowych atrakcji turystycznych w województwie łódzkim stanowi idealne uzupełnienie wiedzy szkolnej i adresowana jest zwłaszcza do dzieci. Co więcej, ekspozycja uzyskała w 2015 roku tytuł miejsca najbardziej przyjaznego rodzinie

  Interaktywne stanowiska i multimedia wprowadzają zwiedzających w zagadnienie wytwarzania energii elektrycznej z węgla brunatnego. Ponadto ekspozycja prezentuje także historię bełchatowskich gigantów mocy, tj. kopalni węgla i elektrowni konwencjonalnej, a dopełnieniem wystawy są zjawiska z zakresu geografii, geologii, biologii, paleontologii, chemii i fizyki. Wszystko to zaprezentowane jest poprzez zabawę, a doświadczenia, które tu wykonamy mają uczyć i bawić.

   

  Skąd się bierze prąd? Co to jest elektryczność? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w Bełchatowie.

   

  Surowiec a energia 

  Wystawa PGE Giganty Mocy mieści się na dwóch kondygnacjach. Czego możemy się tu spodziewać? Motywem przewodnim wszystkich pokazanych tu zjawisk są różne aspekty wydobywania węgla i przetwarzania go w energię (naukowy, przyrodniczy i techniczny). 

  Na początku dowiemy się, skąd bierze się wydobywany węgiel brunatny. W tym celu zobaczymy dno morza, odwiedzimy las tropikalny oraz przyjrzymy się szczątkom mamuta. Kto będzie naszym przewodnikiem? Multimedialna rodzina Gigusiów Brunatnych, na czele z wszystkowiedzącym Prof. Omem, przedszkolakiem Woltusiem i dobrodusznym Robotem o Węglowym Sercu. Audiowizualny przewodnik z różnymi scenariuszami przeprowadzi nas przez całą wystawę i wszystko wytłumaczy w sposób przystępny i zrozumiały, zarówno dla dorosłego, jak i dla dziecka. W tle wystawy umiejętnie wplatane są wiadomości dotyczące historii samego Bełchatowa jako znanego zagłębia górniczo-energetycznego. 

  Dodatkowo organizatorzy ekspozycji zapraszają turystów do odwiedzin wystaw czasowych, które swą tematyką nawiązują do ekologicznych aspektów regionu, zaś grupy przedszkolne i szkolne do udziału w różnorodnych warsztatach edukacyjnych, mające pogłębić wiedzę zdobytą na lekcjach szkolnych. Warsztaty prowadzone są od grup przedszkolaków po szkoły średnie, z tematyką dostosowaną do wieku dzieci i młodzieży. Atrakcją przeznaczoną dla najmłodszych jest projekcja bajek, podczas której uczestnicy dowiedzą się nieco więcej o tym, jak powstaje para wodna, lód czy śnieg. Z myślą o młodzieży wyświetlane są filmy edukacyjne produkcji Discovery Science.  

   

  Czy zatem warto? 

  Zdecydowanie. Bogactwo naturalne wykorzystywane przez człowieka od wieków zmienia wygląd naszej planety. Ekspozycja PGE Giganci Mocy pozwala nam zrozumieć proces tej przemiany i jego znaczenie w codziennym życiu człowieka i świata, uzależnionego od użytkowania energii elektrycznej.

   

  Ekspozycja znajduje się w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie.

  Uwaga: Zwiedzanie wystawy trwa ok. 1,5 h - 2 h. W tygodniu ostatnie wejście jest o godz. 16.00, w weekendy - o 17.30.