Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Pod dachem
  • Na zewnątrz
Gdzie: Babice
Wygiełzów, ul Podzamcze 1
Kiedy: Godziny do ustalenia
Cena: od 5,00
do 12,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:32 613 40 62
E-mail:sekretariat@mnpe.pl

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec

Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Zamek Lipowiec to instytucja kultury województwa małopolskiego prezentująca kulturę Krakowiaków Zachodnich oraz historię Zamku Lipowiec i włączonych do niego dóbr ziemskich. 

 

Jedna z wiejskich chat w wygiełzowskim skansenie

 

 Skansen regionalny w Wygiełzowie, zlokalizowany u stóp góry zamkowej, został otworzony w 1973 r.  Obecnie to muzeum na wolnym powietrzu dzieli się na sektor małomiasteczkowy i wiejski. Turyści zobaczyć tu mogą 25 zabytkowych obiektów drewnianych, a także mnóstwo elementów małej architektury takich jak kapliczki czy studnie. Ponadto na terenie Nadwiślański Parku Etnograficznego znajduje się zrekonstruowany Dwór w Drogini wraz z otaczającym go parkiem. Obiekt ten znalazł się w gronie przedstawicieli architektury wiejskiej. W jego wnętrzu można zobaczyć, jak w XIX wieku wyglądało mieszkanie zamożnej rodziny szlacheckiej. Ekspozycja ta rozciąga się na kilka pomieszczeń, a wśród nich znajdują się salon, pokój pani, pokój rezydentki, sypialnia i gabinet pana. W sąsiedztwie skansenu stoi Zamek Lipowiec, a raczej jego ruiny o bogatej i barwnej historii, która swe początki wiąże ze średniowieczem. 

 

Ruiny Zamku Lipowiec

 

Życie po ludowemu 

Tereny Skansenu nierozerwalnie związane są ze swoimi mieszkańcami - Krakowiakami Zachodnimi. Ta grupa etniczna wyróżnia się na tle innych grup regionu. Jak wskazuje sama nazwa, Krakowiacy Zachodni zamieszkują tereny na zachód od Krakowa. Wyróżniają się barwnym ubiorem, a także odrębnym stylem budownictwa. W ubiorze męskim charakterystyczne są białe koszule i granatowe lub prążkowane spodnie, a także pawie pióro w nakryciu głowy. Kobiecy strój składa się z czarnego lub granatowego gorsetu, barwnych spódnic i wzorzystych chust. 

Wędrując pośród zabytkowych obiektów na wolnym powietrzu, nietrudno wyobrazić sobie jego mieszkańców. Ekspozycje stałe sprawiają, że turyści mogą się zapoznać z codziennymi zajęciami dawnych mieszkańców tych terenów. I tak w Chałupie półkurnej z Rozkochowa można zobaczyć warsztat do lania świec woskowych, zaś warsztat do wyplatania koszyków podziwiać możemy w Chałupie biedniackiej z Płazy z końca XIX wieku. Ten obiekt służy za przykład tego, jak żyli biedni chłopi. W jej środku znajduje się m. in. ubogi zestaw sprzętów i naczyń oraz kuferek z ludowymi medykamentami, zaś na żerdce wiszą ususzone lecznicze zioła.  

 

Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej 

Skansen to także miejsce wyjątkowe pod względem kalendarza imprez. To tutaj od 20 lat w zabytkowym kościele z Ryczowa z XVII w., a także w Dworze w Drogini odbywa się prestiżowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, który zapracował już sobie na rangę wydarzenia międzynarodowego.