Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Łańcut
    Zamkowa 1
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 1,00
    do 41,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:17 225 20 08, 17 225 20 09
    E-mail:muzeum@zamek-lancut.pl

    Muzeum - Zamek w Łańcucie

    Muzeum - Zamek w Łańcucie to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych województwa Podkarpackiego. Zwiedzanie zamku może stać się żywą, fascynującą lekcją historii dla dzieci i dorosłych.

    Łańcucka rezydencja nazywana także zamkiem Lubomirskich i Potockich, wybudowana została na polecenie Stanisława Lubomirskiego w latach 1629 - 1642. Zamek do pierwszej połowy XX wieku był kilkakrotnie przebudowywany i modernizowany; podczas II wojny światowej szczęśliwie nie ucierpiał, a po wojnie przeszedł na własność państwa i stał się placówką muzealną. W 2005 roku wpisano go na listę pomników historii.

     

    Widok na Zamek od strony uroczego Ogrodu włoskiego

     

    co czeka na nas w zamku

    • Wnętrza zamkowe

    W udostępnionym dla zwiedzających wnętrzu możemy podziwiać pomieszczenia pochodzące z lat 40-tych XVII wieku, takie jak: w Wielką Sień, Salę pod Stropem oraz Salę pod Zodiakiem. Zobaczymy tu również osiemnastowieczne komnaty zdobione przez włoskiego malarza Vincenzo Brennę, Klasycystyczną Salę Balową oraz Wielką Jadalnię z 1800 roku, a także pomieszczenia urządzone na przełomie XIX i XX wieku, które przetrwały w niemal nienaruszonej formie, takie jak Biblioteka, Salon Narożny, Jadalnia nad Bramą oraz pokoje kąpielowe.

     

    • Dzieła Sztuki

    Właściciele zamku w Łańcucie przez stulecia gromadzili drogocenne przedmioty, które służyły im zarówno do celów użytkowych, jak i dekoracyjnych. W kolekcji eksponatów zobaczymy m.in. obrazy i grafiki, meble, srebra i porcelanę, instrumenty muzyczne oraz tkaniny.

     

    • Stajnie i wozownie

    Częścią łańcuckiej rezydencji są neobarokowa stajnia i modernistyczna wozownia, wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. W stajni możemy obejrzeć zachowaną w niezmienionym kształcie część dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol z zabytkowymi pojazdami konnymi. W wozowni natomiast zobaczymy Halę Zaprzęgową, której ściany ozdabiają m.in. trofea myśliwskie przywiezione w 1924 roku z safari przez ówczesnego właściciela;. w tej części rezydencji znajdziemy również zabytkowe chomąta i uprzęże, a także kolekcję różnorodnych pojazdów konnych rodziny Potockich.

     

    • Sztuka cerkiewna

     W skrzydle budynku dawnych stajni znajduje się wystawa poświęcona sztuce cerkiewnej.  Kolekcja ta powstała z konieczności ochrony kultury i zabytków w związku z wysiedleniami ludności ukraińskiej w 1945 i 1947 roku. Dzięki wysiłkowi pasjonatów sztuki, udało się ocalić ponad 1000 ikon z czasów od XV do XX w., wyroby rękodzieła artystycznego, a także liczący 300 woluminów zbiór starych druków cyrylickich.

     

    • Biblioteka

    Biblioteka zamkowa powstała w XVIII wieku. O jej bogactwie świadczą 22 tysiące woluminów, w których znajdują się druki i czasopisma z XIX i XX wieku, starodruki, mapy, rękopisy oraz muzykalia, zbierane na przestrzeni wieków przez ród magnacki i zachowane do dziś niemal w całości. W bibliotece przechowywane są również cymelia, czyli zbiory łacińskie, których historia sięga XV wieku oraz certyfikaty szlachectwa i inne zabytkowe dokumenty. Warto zwrócić uwagę również na wystrój wnętrza biblioteki, nawiązujący do stylu późnowiktoriańskiego.

     

    Zwiedzając Muzeum warto zajrzeć również na wystawę poświęconą historii miasta i regionu, a także do storczykarni, której zasoby są konsekwentnie powiększane. Zamek otoczony jest rozległym, zabytkowym parkiem z oranżerią i ogrodem zimowym.

     

    Oferta edukacyjna

    Zamek w Łańcucie posiada ciekawą ofertę edukacyjną. Zajęcia opierają się na współpracy z uczestnikami, a prowadzący ilustrują słowa wykładu konkretnymi zabytkami muzealnymi. Zachęcają uczniów do interpretowania, twórczego myślenia oraz aktywnego kontaktu z historią i sztuką.