Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Kluki
    Kluki 27
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 32,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:+48 59 846 30 20
    E-mail:muzeum@muzeumkluki.pl

    Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

    Można by zadać pytanie, co interesującego z perspektywy dziecka znajduje się w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Może nie wszyscy wiedzą, iż ten oddział Muzeum Pomorza Środkowego, mającego swoją siedzibę w Słupsku, to w rzeczywistości piękny skansen. Nie powinny zatem pojawić się wątpliwości, iż jest to jedno z najważniejszych źródeł historii tego obszaru zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, które warto odwiedzić.

     

    Eksponaty Muzeum 

    Obecne zbiory Muzeum Wsi Słowińskiej stanowią głównie elementy związane z gospodarstwem domowym oraz wyposażeniem wnętrz, pochodzące z XX wieku. Obiekt jest jednak w trakcie powiększania swoich zbiorów o urządzenia wykorzystywane także w ubiegłym stuleciu w rolnictwie. Mowa tu przede wszystkim o takich maszynach jak młockarnie, kosiarki czy dołowniki. Oprócz tego zbierane są różnego rodzaju materiały archiwalne odnoszące się do okolicznych terenów, między innymi zdjęcia oraz pocztówki. MWS gromadzi też dzieła współczesnej sztuki ludowej i prace tworzone ręcznie.  

     

    Sielski klimat Muzeum w Klukach

     

    Parę słów o ofercie MWS

    Bogate zasoby to nie wszystko, z czego słynie to miejsce. W skansenie organizowane są także różnego rodzaju imprezy folklorystyczne budzące duże zainteresowanie wsród dorosłych i najmłodszych gości. Spośród nich warto wyróżnić Festyn z okazji Dnia Dziecka czy słynne Czarne Wesele - atrakcję rozpoczynającą sezon turystyczny w Klukach. Impreza związana jest z tradycją wspólnego kopania torfu. To świetna sprawa, ponieważ takie akcje dają możliwość nie tylko zobaczenia, jak żyło się dawniej, ale również poczucia tego na własnej skórze. 

     

    Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zachęca również do wizyty takimi działaniami jak organizowanie plenerów malarskich czy rzeźbiarskich, a także pieczenie tradycyjnego chleba słowińskiego. Co więcej, miejsce to może pochwalić się wspaniałym zwierzyńcem; w stajni mieszkają trzy piękne klacze: Malwa, Misia oraz Mołnia, a ich sąsiadami, mieszkającymi w kwaterze obok, są koza i baran. Do wymienionych gatunków należy dołączyć jeszcze kury, koguty, gęsi oraz owieczki - ich obecność na terenie skansenu nie tylko nadaje prawdziwy, słowiński klimat temu miejscu, ale przy okazji umila pobyt zwiedzającym, którzy mogą je poobserwować, a nawet nakarmić.

     

    Zajęcia edukacyjne

    Mówiąc o MWS, nie można zapomnieć o lekcjach muzealnych. Te starannie przygotowywane zajęcia prowadzone są przez osoby z zamiłowaniem do przekazywania wiedzy odnośnie skansenu i wiejskiego życia. Zajęcia mogą podejmować różne tematy - od sposobu odżywiania się dawnych mieszkańców rejonu, przez szycie tradycyjnych strojów, aż po życie codzienne na wsi. 

     

    Muzeum Wsi Słowińskiej jest miejscem, które zdecydowanie warto odwiedzić oraz pokazać swoim dzieciom. Poza faktem, iż stanowi ono prawdziwą skarbnicę wiedzy, zapewnia również wspaniałą rozrywkę całej rodzinie.