Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Pułtusk
  Rynek 43
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 10:00 - 16:30
  Śr. 10:00 - 16:30
  Czw. 10:00 - 16:30
  Pt. 10:00 - 16:30
  Sob. 10:00 - 16:30
  Niedz. 10:00 - 16:30
  Cena: od 3,00
  do 4,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:23 692 51 32
  E-mail:muzeum@pultusk.pl

  Zamknięte

  Muzeum Regionalne w Pułtusku

  Pułtuskie muzeum powstało w 1968 roku. Mieści się ono na najdłuższym w Europie rynku (ok.400 m. długości), w zabytkowej gotycko-renesansowej wieży. Główną misją Muzeum Regionalnego jest pokazanie historii Pułtuska i okolic, a do najcenniejszych zbiorów należą przedmioty pochodzące z wykopalisk archeologicznych zrealizowanych na Wzgórzu Zamkowym. Z muzeum związane jest również słynne zdarzenie z 1868 roku - uznany za największy na świecie świata deszcz meteorytów, który spadł w okolicach miasta (na ziemię dotarło niemal 70 tysięcy skalnych odłamków). Meteoryty te, nazwane oficjalnie 'Meteorytami pułtuskimi', znajdują się w muzeach na całym świecie; w Muzeum Regionalnym w Pułtusku zobaczyć możemy kilkanaście jego odłamków.   

   

  Meteoryt pułtuski (źródło)

   

  wystawy

  W wieży ratuszowej można zwiedzić wystawę 'Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku'. Jest to multimedialna ekspozycja pokazująca dzieje kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego. Znajdują się tam, między innymi, makiety obrazujące średniowieczny gród i chatę z ziemi pułtuskiej.

  Kolejna wystawa stała, mieszcząca się w kamienicy przy rynku nosi nazwę 'Napoleon w Pułtusku'. Jest ona poświęcona znaczącemu epizodowi z historii miasta - nierozstrzygniętej bitwie rozegranej 26 grudnia 1806 roku. Drugą wystawą w kamienicy jest ekspozycja 'Dzieje miasta', poświęcona lokalnej historii. 

   

  imprezy

  Pułtuskie Muzeum Regionalne organizuje również imprezy cykliczne, do których nalezą:

  • Wielki Jarmark Średniowieczny - organizowany na okazałym rynku, zaprasza do średniowiecznej zabawy;  w ramach jarmarku odbywają się turnieje łucznicze, pokazy mody średniowiecznej, pokazy walk historycznych i fireshow oraz lekcje tańców dawnych. Na rynku rozstawione są rownież liczne stoiska z rękodziełem.
  • Kiermasz Wielkanocny Sztuki Puszczy Białej - organizowany przez muzeum, burmistrza oraz Stowarzyszenie 'Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna', umożliwia wystawcom sprzedaż kurpiowskich wielkanocnych dekoracji i zaprasza najmłodszych mieszkańców na warsztaty tworzenia świątecznych ozdób. 
  • Noc Muzeów  - pułtuskie Muzeum Regionalne  bierze czynny udział w corocznej, ogólnopolskiej akcji, umożliwiając zwiedzającym darmowe wejście na wystawy stałe, a także na organizowane na tę okoliczność atrakcje.