Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Ruda Śląska
  Zajęcza 42,
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 880 263 303, 608 27 69 83
  E-mail:fundacjaminionejepoki@gmail.com

  Muzeum PRL-u

  Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej rozpoczęło swoją działalność w 2010 roku dzięki staraniom Fundacji Minionej Epoki. Przedsięwzięcie Fundacji ma na celu pogłębiać świadomość historyczną i zapoznawać zwiedzających z okresem polski ludowej. Muzeum jest w pełni apolityczną strukturą. Wchodząc na jego teren, możemy mieć wrażenie, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Wycieczka do Muzeum PRL-u może być więc wspaniałą lekcją historii i wyśmienitą rozrywką. Oglądanie zgromadzonych tu przedmiotów i niesamowity klimat, który tworzy się dzięki sposobowi ich eksponowania, pozwalają turystom lepiej zrozumieć czasy Rzeczpospolitej Ludowej, jak również dowiedzieć się, jakie panowały wówczas realia i jakie wartości były wtedy cenione najwyżej.  

   

   

  Towarzyszu, wstąpcie w gościnne progi! 

  Muzeum PRL-u zwiedzać możemy od ostatnich dni kwietnia do końca września.  Z pewnością warto się tu wybrać całą rodziną - u dorosłych przebudzą się wspomnienia i z sentymentem będą oni rozpoznawać przedmioty ze swojego dzieciństwa, zaś dzieci zobaczą, jak wyglądały czasy, które znać mogą tylko z podręczników historii. Co czeka na nas w Muzeum? Na świeżym powietrzu zobaczyć można Park Pomników, a w nim m.in. Pomnik Czynu Rewolucyjnego czy Popiersie Lenina. Zgromadzone tu pomniki ściągnięto z różnych stron, lecz zdecydowania większość pochodzi z Zabrza. Fani motoryzacji z pewnością chętnie obejrzą polskie i radzieckie zabytki motoryzacyjne. Na terenie Muzeum czekają na nich takie modele pojazdów jak słynna Syrenka czy Mikrus, wóz straży pożarnej oraz kilka modeli motocykli. 

  We wnętrzu Muzeum zobaczyć można kolejne ciekawe atrakcje. Dla zwiedzających przygotowano tu galerię plakatu, która może być wspaniałym punktem wyjścia do rozmowy o propagandzie i jej sile. Dalej, w Kapsule Czasu, czekają na nas wystawy i ekspozycje przedstawiające wygląd ówczesnych mieszkań z ciekawymi przedmiotami codziennego użytku. 

   

  Historia, o której nie można zapomnieć 

  Muzeum w trosce o edukację przyszłego pokolenia serdecznie zaprasza do udziału w lekcjach muzealnych i wykładach, prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli historii. Zajęcia te prowadzone są zarówno dla uczniów szkół podstawowych, jak i uczęszczających do gimnazjów i szkół średnich. Przykładowe tematy dla dzieci dopiero rozpoczynających edukację historyczną to charakterystyczne dla PRL-u zjawiska, przedmioty, a także obchodzone w tym okresie święta. Uczniowie gimnazjalni uczą się o ustroju i władzy, a także o konfliktach społeczno-politycznych w Polsce Ludowej, zaś młodzież licealna poznaje genezę PRL-u i kulturę powojenną w kraju i na emigracji. 

   

  Wizyta w Muzeum przypomina nam, że w czasach PRL-u przede wszystkim liczyła się praca, a także znajomości. W sklepach oglądano puste półki, stano na zmianę w kolejkach, zaś ulic i porządku pilnowała milicja, a nad wszystkim tym czuwał duch 'polsko-radzieckiej przyjaźni'.