Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Biała Podlaska
  Warszawska 12
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 8,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:83 341 67 57
  E-mail:muzeum@muzeumbiala.pl

  Muzeum Południowego Podlasia

  Na północno-wschodnim terenie Polski leży magiczna kraina pełna kniei i lasów - stąd właśnie nazwa 'Podlasie'. A może wcale nie? Może nazwa pochodzi od Lachów, jak nazywali Polaków Rusini? W końcu już wtedy stanowiło ono teren pogranicza - i w pewnym sensie tak jest do dziś. Właśnie dlatego tradycje Podlasia są tak niezwykłe - wybierz się ze swoją pociechą do Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej i przekonaj się o unikalności tego regionu.

   

  Wystawy stałe i tymczasowe - historia Podlasia w obrazach

  Samo muzeum mieści się w wieży do pałacu Radziwiłłów oraz należącej do kompleksu bramie wjazdowej, dzięki czemu już na wejściu możemy wczuć się w wyjątkowy klimat tego miejsca. W środku natomiast obejrzycie wspaniałą kolekcję, z której niektóre eksponaty muzeum pozyskało jeszcze przed Drugą Wojną Światową. Znajdziecie je w pięciu działach:

  • Archeologia - w tym broń, przedmioty codziennego użytku oraz te pochodzące z odkrytych w regionie cmentarzysk, a także ozdoby,
  • Etnografia - czyli rzeźba ludowa, ozdoby choinkowe, wycinanki, narzędzia służące różnym grupom zawodowym, zdjęcia i rysunki, stroje, a także dobra o ogromnej wartości intelektualnej - m.in. wywiady oraz nagrania,
  • Historia - a więc świadectwa wydarzeń ważnych dla regionu, w tym dział militariów i odznaczeń wojskowych,
  • Numizmatyka i Medalierstwo - między innymi eksponaty falerystyczne, czyli medale i inne odznaki honorowe, a także banknoty i monety nie tylko polskie, ale również rosyjskie,
  • Sztuka - w tym wystawy stałe, jak 'Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku' czy zbiory ikon charakterystycznych dla tego regionu.

  Edukacja - lekcje muzealne i konkursy

  Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej prowadzi także działalność edukacyjną. Dla uczniów szkół przygotowywane są lekcje i warsztaty, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Uczestnicy poznają historię regionu od najwcześniejszych znalezisk z tych obszarów, w tym tradycje lotnicze, historię XX w., dzieje Celtów, Germanów i Słowian, rodu Radziwiłłów i związane z nim legendy, a także wybiorą się na edukacyjną wycieczkę ulicami miasta.

  Placówka jest również organizatorem wielu konkursów dla najmłodszych i tych nieco starszych! Twoja pociecha ma zdolności plastyczne? A może chciałaby zostać fotografem lub jest miłośnikiem historii? Koniecznie zachęć ją do pokazania wiedzy i talentu!