Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Duszniki-Zdrój
  Kłodzka 42
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 16,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+ 48 748 627 400
  E-mail:biuro@muzpap.pl

  Muzeum Papiernictwa

  Dusznicki młyn to zabytek o 400-letniej historii. Budynek główny, powstał w XVII w. i jest obecnie, wraz z wzniesioną później suszarnią, prawdziwym pomnikiem historii opowiadającym dzieje wyrabiania papieru na ziemiach Śląska. Do momentu przemysłowej produkcji papierniczej, pracownicy związani z młynem w Dusznikach Zdroju dzierżyli zaszczytne miana pruskich, królewskich, dworskich papierników. W owych czasach wytwarzanie papieru było sztuką, a ludzie, którzy zajmowali się tą profesją należeli do kulturalnej elity w społeczeństwie. 

  Obecnie turyści mogą nie tylko zwiedzić Muzeum, ale także poznać historię młyna, który do dnia dzisiejszego wyrabia papier zgodnie z dawnymi metodami, czyli zanurzaniu sit w kadziach i odciskania masy papierniczej na przekładce. Co więcej, proces ten możemy zobaczyć, a nawet samemu spróbować swoich sił rękodzielniczych w prowadzonych warsztatach. Muzeum w zabytkowym młynie działa od 1968 roku.

    

  Papier, wynaleziony w Chinach około 105 r. n.e., zastąpił używany przez stulecia pergamin

   

  Wystawy stałe i zbiory muzealne

   Co możemy zobaczyć w Muzeum Papiernictwa? Przede wszystkim prezentowane są tu wystawy stałe, opowiadające nam historię papieru od momentu jego wynalezienia w Chinach aż po powstanie druku. Potrzebą obu tych wynalazków było przekazywanie informacji. Papier powstał, by móc zapisywać na nim informacje, zaś druk umożliwił ich powielanie i rozpowszechnianie. Z czasem, dzięki nowym metodom produkcji, rodziły się różne gatunki papieru. Wystawa stała Muzeum zabierze nas w podróż po innych zastosowaniach papieru, np. papierowych pieniądzach. Oprócz ekspozycji stałych w ofercie Muzeum pojawiają się także wystawy czasowe, zazwyczaj prezentujące prace uznanych artystów lub dzieła uczestników muzealnych warsztatów artystycznych. 

  Dodatkowo raz w ciągu roku, w ostatni lipcowy weekend, Muzeum promuje się dzięki dużej, dwudniowej imprezie znanej jako Święto Papieru. Podczas święta turyści mogą bezpłatnie zwiedzać Muzeum. Zadaniem festynu jest popularyzowanie wiedzy o technikach wyrobu papieru i historii samego młyna, a także o pracy regionalnych twórców. W czasie świętowania odbywają się także warsztaty, na którym możemy wykonać papierowe dzieła, na pamiątkę wizyty w Muzeum.  

   

  Warsztaty i lekcje muzealne

  Warsztaty artystyczne powstały, by jeszcze lepiej upowszechniać historię papiernictwa, a także rozwijać w uczestnikach warsztatów umiejętności manualne i wrodzoną kreatywność. W swojej misji edukacyjnej Muzeum zadbało również o to, by nie zabrakło lekcji muzealnych, popularyzujących historię papieru i techniki jego wytwarzania, jak również późniejszego zastosowania wytworzonego materiału. Lekcje muzealne mają stanowić idealnie uzupełnienie historycznej wiedzy szkolnej. Do wyboru mamy tutaj takie zajęcia jak: rękodzieło papiernicze, papierowe fantazje czy decoupage. We wszystkie lekcje wpisane jest zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem. Podobnie wyglądają warsztaty, z tą różnicą, że przeznaczone są dla osób, które zapoznały się już z ekspozycjami Muzeum.