Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Piła
  Browarna 7
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 9,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:(67) 212 71 37
  E-mail:muzeum@muzeum.pila.pl

  Muzeum Okręgowe w Pile

  Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica to miejsce gromadzące i chroniące eksponaty i zabytki archeologiczne, etnograficzne, historyczne, a także wiele dzieł sztuki. Znajdziemy tu przedmioty opowiadające historię regionu i miasta Piły, jak i te odnoszące się do historii europejskiej. Zabytkiem wartym uwagi jest już sam budynek Muzeum, będący dawną siedzibą polskiego konsulatu, a zarazem jednym z najstarszych obiektów w mieście z ciekawą architekturą odnoszącą się do willowego budownictwa włoskiego. Pod Muzeum Okręgowe podlega Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.   

   

  Historia zaklęta w przedmiotach i miejscach 

  Muzeum udostępnia zwiedzającym trzy wystawy stałe. Pierwsza z nich przedstawia wnętrza mieszkalne z okresu od połowy XVIII wieku do początku wieku XX. Przechodząc przez kolorowe salony, od złotego przez biały i zielony, aż po galerię twórczości Juliusza Kędziory, zobaczyć tu możemy przedmioty piękne, jak i te służące zwykłej codzienności owych czasów. Druga i trzecia wystawa opowiadają zwiedzającym o przeszłości Piły i okolicznych terenów z podziałem na część archeologiczną i historyczną. W części archeologicznej zgromadzone zostały zabytki z różnych dawnych epok, od mezolitu, przez epokę brązu i żelaza, aż po okres wpływów rzymskich i czasy średniowieczne. Część odnosząca się do przeszłości miasta zawiera wiele pamiątek, w tym m.in. portrety szlacheckie, ikonografię miasta, pamiątki z walk powstańczych i to, co zostało po stacjonowaniu na okolicznych ziemiach Straży Granicznej. Odwiedzając oddział Muzeum w Osieku, możemy zapoznać się z historią prezentowaną na wolnym powietrzu, a więc z przykładami dawnego budownictwa chłopskiego takimi jak chaty, zagrody, stodoły czy wiatraki.

    

  Oferta edukacyjna Muzeum Okręgowego i Skansenu 

  Zarówno Muzeum, jak i Skansen w Osieku, w swojej działalności edukacyjnej przedstawiają ciekawą i szeroką ofertę. Korzystając z dostępnych zasobów eksponatów, pracownicy Muzeum przygotowują tematy lekcji muzealnych, dostosowane do różnych grup wiekowych dzieci i młodzieży. Maluchy przedszkolne uczą się historii poprzez zabawę, np. zbudowanie własnego średniowiecznego miasta. Dzieci ze szkół podstawowych mają zaś szansę na zapoznanie się z możliwościami archeologicznymi, a starsi uczniowie z historią regionu i osadnictwa. Lekcje przeznaczone dla młodzieży to już dokładniejsza historia, uwzględniająca takie tematy jak droga Polski do niepodległości czy historycznie ważne bitwy.

   

  Inny charakter zajęć przedstawiają lekcje prowadzone w Skansenie, skupiające się na wielkopolskich zwyczajach i obrzędach ludowych. 

  Ponadto na terenie Muzeum i Skansenu odbywają się także interesujące warsztaty. W przeciwieństwie do lekcji, warsztaty dotyczą bardziej rozwijania zdolności manualnych. Uczestnicy zajęć uczą się np. jak tworzyć ozdoby świąteczne lub piec tradycyjne pierniki krajeńskie.