Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Nowy Sącz
  Lwowska 3
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: do uzgodnienia
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 18 443 77 08
  E-mail:sekretariat@muzeum.sacz.pl

  Muzeum Okręgowe

  Polska uważana jest za kraj monokulturowy - nawet wśród mniejszości etnicznych, żyjących na jej terenach od stuleci, powoli zacierają się gwara i piękne tradycje. Ale jeszcze nieco ponad sto lat temu było zupełnie inaczej. Lachowie Sądeccy, czy Łemkowie (dziś Karpatorusini), którzy wydali na świat Nikifora Krynickiego i… Andy’ego Warhola - jak najbardziej zasługują na to, by o nich pamiętać. Chcesz wybrać się wraz z pociechą na małą wycieczkę w przeszłość? Możesz to zrobić dzięki Muzeum Okręgowemu w Nowym Sączu!

   

  Kultura rozsiana w regionie - sprawdź, gdzie się skryła

  Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu w rzeczywistości znajduje się w tym mieście jedynie częściowo. Znajdziemy tam bowiem:

  • Siedzibę Główną - nowa, oficjalna siedziba - na razie można tam podziwiać wystawy czasowe,
  • Dom Gotycki - zabytkowy budynek, dawniej kanoniczny. Obejrzymy tu zatem głównie dzieła dawnej sztuki sakralnej w tym cerkiewnej, ale także ludowej. Sztuka dworska i pałacowa rozgościła się z kolei w Sali Koncertowej,
  • Galerię Marii Ritter i Stare Wnętrza Mieszczańskie - w taki sposób chciałby mieszkać chyba każdy z nas! Pięknie odnowione wnętrza, a choć daleko im do pałacowego blichtru, ilość nie tylko dzieł sztuki, ale też pięknych mebli i bibelotów wprost zapiera dech w piersiach,
  • Sądecki Park Etnograficzny - chcecie zobaczyć, jak wyglądały dawne osady Lachów, Pogórzan lub Łemków? A może wolicie obejrzeć stare budowle sakralne - kościół, cerkiew grekokatolicką lub zbór - z zewnątrz skromne, w środku nieco mniej? Albo… cygańską osadę?
  • Miasteczko Galicyjskie - przenieście się w czasie do Galicyjskiego Miasteczka z przełomu XIX i XX wieku - odwiedźcie pracownie zegarmistrza, garncarza i fotografa, zobaczcie remizę strażacką, kawiarnie pocztę, aptekę, karczmę i wiele innych.
  Urokliwe Miasteczko Galicyjskie, filia nowosądeckiego Muzeum. Widoczny na zdjęciu ratusz został zbudowany
  zgodnie z niezrealizowanym projektem ratusza w Starym Sączu  

   

  Ale to nie wszystko - wystarczy opuścić na chwilę granice Nowego Sącza i wybrać się w podróż do pozostałych filii:

  • Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu - zobaczycie tam elementy zarówno sztuki ludowej, jak i przedmiotów użytku codziennego tej grupy etnicznej, a także stroje i dokumentację fotograficzną z życia wsi,
  • Muzeum Nikifora w Krynicy Zdrój - kto z nas nie słyszał o tym cenionym prymitywiście, głównie za sprawą słynnego filmu z Krystyną Feldman w roli głównej. Ale co tak naprawdę o nim wiemy? Zobaczcie pamiątki związane z jego życiem i twórczością,
  • Muzeum Pienińskie w Szczawnicy - można tu podziwiać sztukę materialną i sakralną z XIX wieku oraz współczesną rzeźbę, a także poznać historię uzdrowiska.

  Sądzicie, że to koniec zbiorów? Znajdziecie je jeszcze w Małopolskich Muzeach Domowych i na licznych wystawach czasowych.

   

  Edukacja - coś dla najmłodszych

  Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu przygotowało również ciekawą ofertę dla małych gości. Organizowane przez nie gry i zabawy edukacyjne mają na celu przede wszystkim przełamanie barier między młodszym i starszym pokoleniem oraz oswojenie i zaznajomienie maluchów z szeroko pojętą kulturą i sztuką. Dzieci mogą między innymi stworzyć miniaturę tkacką oraz własną zabawkę - wartą znacznie więcej, niż jakakolwiek ze sklepu. Często przez Muzeum organizowane są również zajęcia plenerowe, fotograficzne, związane z kulturą i tradycją regionu, projekcje filmowe, audycje muzyczne… wszystko, czego tylko maluch mógłby zapragnąć!