Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Bochnia
    Czackiego 9
    Kiedy:
    Pn. - Pt. 10:00 - 16:00
    Sob.10:00 - 15:00
    Niedz. 10:00 - 15:00
    Cena: od 9,00
    do 12,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:502 494 622
    E-mail:muzeumbochnia@gmail.com

    Zamknięte

    Muzeum Motyli Arthropoda

    Muzeum Arthropoda w Bochni to miejsce wyjątkowe, bowiem posiadające w swoich zbiorach największą kolekcję motyli w Polsce! Już sam budynek zdradza przyrodniczy charakter miejsca, a to za sprawą zdobiącego go muralu. Ten przedstawia trzy różnokolorowe gatunki motyli: Niebieski Morpho menelaus to jeden z najbardziej wyjątkowych motyli na świecie, zielony Ornithoptera priamus posejdon należy do “pazi rajskich" i występuje w Papui Nowej Gwinei, a trzeci z nich to pomarańczowa ćma spotykana w Birmie. Ekspozycja motyli w Bochni liczy aż 5 tysięcy okazów pochodzących z różnych zakątków świata. Wizyta w obiekcie jest nie tylko okazją do podziwiania różnorodnych gatunków motyli. Nazwa muzeum pochodzi od słowa anthropoda (arthron - staw, podos - noga) i oznacza stawonogi. Dlatego w skład kolekcji wchodzą także stawonogi, a wśród nich modliszki, pluskwiaki, cykady, straszyki chrząszcze.

     

    Motyle należą do owadów najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie. Ich bogaty zbiór możemy podziwiać w Muzeum Anthropoda w Bochni.

     

     

     

    Historia muzeum

    Muzeum Motyli powstało w 2009 roku. Autorem jego zbiorów jest artysta plastyk, hobbystyczny przyrodnik, Jacek Kobiela. W skład części ekspozycji wchodzą okazy, które samodzielnie złowił w trakcie licznych podróży po Europie, Afryce, Ameryce Środkowej i Południowej. Od momentu powstania muzeum opiekę nad kolekcją sprawuje Filip Kobiela, syn Jacka Kobieli, który wciąż konsekwetnie poszerza kolekcję Anthropody. Jednocześnie jest on reprezentantem trzeciego pokolenia kolekcjonorów i kontynuatorem pasji swojego pradziadka profesora Stanisława Fischera, który założył muzeum w Bochni w 1959 roku. Klasyfikacja zbioru motyli jest oparta na słynnej systematyce Linneusza. Obecnie w ich skład wchodzi 1595 motyli z Azji i świata Orientu, 1573 z Ameryki Środkowej oraz Południowej, 735 motyli z Australii i wysp Oceanii, 425 z Ameryki Północnej i Europy oraz 718 motyli z Afryki Środkowej. Zbiory posiadają zarówno przedstawicieli motyli dziennych jak i nocnych. Wśród nich, na wyróżnienie zasługuje zbiór motyli dziennych, który był podarunkiem od kustosza Państwowej Akademii Nauk, pana Edwarda Palika. Dopełnienie kolekcji stanowią gatunki występujące w okolicach Bochni. W muzeum znajdują się również zbiory wielu polskich etymologów: Jerzego Turzańskiego, Chrostowskiego z Biecza, Henryka Sudołowicza, Rześniewskiego z Obertyna. 

     

    W bocheńskim muzeum można przyjrzeć się różnym przedstawicielom stawonogów, także modliszkom.

     

    Edukacja

    Wizyta w muzeum to niecodzienne zaproszenie do świata przyrody pełnej barw i form. Mamy tu okazję zobaczyć powiększone zdjęcia skrzydeł motyli. Fotografie pozwalają dostrzec owe łuski. Jak większość muzeów, również Anthropoda prowadzi lekcje przyrodnicze. Są one jednak prowadzone w sposób interaktywny, dzięki czemu wykraczają poza standardowe zwiedzanie ekspozycji. Ich celem jest nie tylko zaciekawienie uczniów, ale również rozbudzenie w nich prawdziwej przyrodniczej pasji. Podczas zajęć dzieci i młodzież mają szansę dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat 'łuskoskrzydłych', między innymi tego, jakie są najszybsze motyle świata oraz które z nich imitują błysk oka drapieżnego kota! Brzmi interesująco, prawda? Jenak to nie wszystko, bowiem oprócz unikatowego scenariusza muzealnych lekcji, Anthropoda proponuje połączenie zwiedzania z Kopalnią Soli w Bochni. Na uwagę zasługuje również przyznane w 2006 roku wyróżnienie dla obecnego dyrektora i współtwórcy Muzeum Motyli w Polsce, Filipa Kobieli. Zaszczytny tytuł został mu również przyznany przez Gazetę Krakowską w kategorii Kultura za Osobowość Roku 2016. Muzeum Motyli Arthropoda  to niewątpliwie jedna z pereł powiatu bocheńskiego, ale również unikalne miejsce przyrodnicze w skali naszego kraju.