Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Kolbuszowa
  Wolska 36
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 12,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:669 001 223, 17 22 71 071
  E-mail:recepcja@muzeumkolbuszowa.pl

  Muzeum Kultury Ludowej

  Są takie magiczne miejsca, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością. Chociaż dzisiaj żywa tradycja powoli zaczyna nierzadko ustępować plastikowym imitacjom, warto starać się ją pielęgnować. Jednak istotne jest nie tylko to, abyśmy my o nią zadbali - musimy jeszcze zaszczepić to naszym dzieciom! Sądzisz, że to trudne zadanie? W takim razie koniecznie zabierz swoją pociechę do Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.

   

  Wybierz się z dzieckiem do skansenu i poczuj sielski klimat dawnej wsi!

   

  Zanurzcie się w historii - zobaczcie muzealny Skansen!

  Dzisiejsza wieś niewiele już przypomina tę znaną ze stereotypów, ale też romantycznych wyobrażeń, pełnych sielskich obrazków. Istnieją jednak miejsca, w których czas się zatrzymał - w tym właśnie skansen Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej. Przekraczając jego granice, znajdziecie się na wsi XIX, miejscami XX wieku i na własne oczy zobaczycie, jak dawniej na tych terenach żyli Lasowiacy i Rzeszowiacy. Znajdziecie tam między innymi budynki inwentarskie i przemysłu wiejskiego oraz, oczywiście, chałupy. Ale nie byle jakie! Całość została staranie przemyślana, aby jak najlepiej oddać realizm tamtych czasów. W wielu z nich znajdziecie zaaranżowane codzienne zajęcia rodzin chłopskich, a także scenkę przygotowywania Wigilii. A teraz coś dla maluchów - przy niektórych obejściach hodowane są zwierzaki, w tym kozy, kaczki, kury, gęsi i gołębie.

   

  A w Muzeum, jak to w muzeum, nie brakuje też wystaw. Wśród stałych odnajdziecie:

  • 'Bogu na chwałę, ludziom na ratunek - z dziejów OSP' - umieszczona, co nie powinno być niespodzianką, w budynku remizy. Zobaczycie tam sprzęt, jakiego mogliby używać strażacy jeszcze w latach 30 i 40 XX wieku, w tym beczkowóz i sikawki konne, czy przenośne. Coś w sam raz dla małych bohaterów - bo który chłopiec nigdy nie chciał być strażakiem?
  • 'Zabawka ludowa Stanisława Naroga' - na co komu lalka Barbie, czy samochodzik na baterie, skoro można mieć… konika na biegunach albo jeżdżącą kaczuszkę? Cóż, być może nie każdy maluch się z tym zgodzi (łatwo to sprawdzić, proponując zamianę i obserwując, jak zmienia się jego mina), ale mimo wszystko zawsze warto pokazać pociesze, jak dawniej wyglądały zabawki oraz jak się je wykonywało. 

  Edukacja - czyli lekcje w Skansenie

  Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej to także prawdziwe centrum edukacji. Dla osób indywidualnych organizowane są tu warsztaty tematyczne 'Do ETNOdzieła!', np. wykonywanie palemek na Wielkanoc i ozdób na Boże Narodzenie - to fantastyczny sposób na to, by spędzić trochę czasu z maluchem i stworzyć coś wspólnie!

  Nie brak tu również ciekawych lekcji muzealnych dla grup, zarówno szkolnych, jak i przedszkolnych. Najmłodsi będą mogli z bliska poznać kolorowy świat tradycyjnych zabawek, a nieco starsze dzieci garncarstwa, plastyki, kaligrafii, a nawet… ziołolecznictwa.

   

  kiedy możecie nas odwiedzić?

    poniedziałek - piątek sobota, niedziela i święta
  kwiecień - październik 9.00 - 17.00 kwiecień - wrzesień: 10.00 - 19.00
  październik: 10.00 - 18.00
  listopad - marzec 09.00 - 16.00