Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Ochla
  Ochla - Muzealna 5
  Kiedy: Godziny do ustalenia
  Cena: od 0,00
  do 10,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:(0-68) 321 15 91
  E-mail:sekretariat@muzeumochla.pl

  Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze

  Celem istnienia Muzeum Etnograficznego jest pielęgnowanie, prezentowanie i popularyzowanie kultury ludowej województwa lubuskiego i sąsiadujących z nim regionów etnograficznych, od Zachodniej Wielkopolski po Wschodnie Łużyce. W skład kultury tego obszaru wchodzi przede wszystkim architektura ludowa, lecz także codzienność mieszkającej tu dawniej ludności rdzennej, jak i tych, którzy zostali na te tereny przesiedleni. Pośród zgromadzonych eksponatów znajdują się tu wyroby rękodzielnicze i sprzęty codziennego użytku, jak meble, tkaniny, stroje czy narzędzia rolnicze

   

                   Wieża winiarska z XVIII w. (źródło)

  Skansen, czyli muzeum pod chmurką 

  Na przestrzeni 13 hektarów rozciąga się teren dla zwiedzających. Podczas spaceru przenieść możemy się w przeszłość i podziwiać kilkadziesiąt zabytkowych obiektów architektury wiejskiej, rozmieszczonych w kilku sektorach, które przypisują poszczególne budynki do terenów, z których budowle zostały przeniesione. Szczególnie wartymi uwagi są dwa unikatowe obiekty, tj. wieża winiarska z XVIII w. i Chałupa z Potrzebowa pochodząca z 1675 roku - najstarszy w Polsce obiekt mieszkalny wykonany z drewna. Podczas zwiedzania skansenowskiej wsi można zapoznać się z dawnym układem dróg, pół, łąk i lasów, w przestrzeni których uprawiana jest ziemia, zgodnie z tradycyjną metodą płodozmianu. 

   

  Jak zwiedzać skansen?

  Dla wygody zwiedzających Muzeum uruchomiło ścieżki tematyczne, czyli specjalne trasy, dzięki którym możemy wybrać, które z zagadnień przedstawionych w skansenie interesują nas najbardziej, a następnie podążyć daną ścieżką i zaspokoić własną ciekawość. Do wyboru jest aż 16 ścieżek. Z myślą o najmłodszych skonstruowano ścieżkę "Etnograf odkrywca", podczas której uczestnicy stają się harcerzami i biorą udział w grze terenowej z podchodami.

   

  Szkoła pod strzechą 

  Muzeum wychodzi naprzeciw potrzebom edukacyjnym, dążąc do tego by stać się miejscem, w którym młodzi ludzie aktywnie włączą się w przeżywanie kultury. Do współpracy zapraszane są szkoły. W ofercie edukacyjnej znajdują się propozycje lekcji muzealnych, przedstawiających dawne życie tutejszej ludności, w tym obyczaje, tradycje, prace na roli i folklor. Zajęcia te zawierają w sobie również element praktyczny. Poza lekcjami pracownicy Muzeum prowadzą również warsztaty artystyczne i rzemieślnicze, a także ścieżki tematyczne i imprezy plenerowe. Muzeum dysponuje również odpowiednimi warunkami scenograficznymi, by rozbudzać w młodym pokoleniu zamiłowanie do muzyki, tańców, śpiewu czy plastyki. Młodzież i studentów zainteresowanych losami dawnych mieszkańców województwa lubuskiego i pobliskich rejonów etnograficznych zainteresować powinny wykłady prowadzone przez Dział Oświaty.  

   

  Oferta rekreacyjna 

  Aby prawdziwie wczuć się w klimat dawnej wsi lub po prostu zrelaksować się w otoczeniu przepięknego pejzażu można skorzystać z kilku specjalnych atrakcji. Pośród znalazły się m.in. przejażdżka bryczką, ognisko z kapelą lub udział w dawnych zabawach podwórkowych. Muzeum zaprasza też do skorzystania z możliwości urządzenia na jego terenie przyjęć okolicznościowych.