Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  • Parking
  • WC
  • Pod dachem
Gdzie: Łaziska Górne
Wyzwolenia 30
Kiedy:
Pn. nieczynne
Wt. 09:00 - 13:00
Śr. 15:00 - 19:00
Czw. 09:00 - 13:00
Pt. nieczynne
Sob. nieczynne
Niedz. nieczynne
Wiek: Wszyscy
Cena: od 0,00
do 12,00 zł/osoba
Kategoria: Muzea, zamki i pałace
Tel:32 736 35 55, 603 155 562
E-mail:tw.lz-muzeum@tauron-wytwarzanie.pl

Zamknięte

Muzeum Energetyki

Na terenie TAURON Wytwarzanie S.A. - Oddział Elektrownia Łaziska, zlokalizowane jest miejsce niezwykle ciekawe, zajmujące się tak istotną tematyką jak energetyka, z którą większość z nas ma do czynienia na co dzień. Włączając światło w sypialni, nie zastanawiamy się już w jaki sposób do tego doszło, ani dlaczego żarówka tak naprawdę się świeci. Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych, powstałe w 2002 roku, oferuje wyczerpujące odpowiedzi na takie właśnie pytania, które często mogą stanowić nie lada zagadkę dla młodszych pociech.

 

Po pobraniu specjalnej przepustki, wejściu na teren elektrowni, a następnie muzeum, zwiedzającemu zostają ukazane interesujące ekspozycje stałe oraz czasowe. Do pierwszej z nich należy wystawa 'Stanowiska pracy', gdzie zobaczyć można warsztat mechanika precyzyjnego, kuchnię domową, centralę telefoniczną oraz warsztat ZURiT, 'Ciemnia w łazience', prezentująca dawne metody wywoływania zdjęć oraz 'Wibrarium', czyli zbiór zabytkowych elementów instalacji dzwonkowej. Istnieje możliwość zwiedzania muzeum wraz z elektrownią, w towarzystwie przewodnika, po wcześniejszej konsultacji.

 

Muzeum Energetyki zgromadziło już ponad 6 tysięcy eksponatów, ponad to, oferuje również organizację lekcji, warsztatów, czy też pokazów z zakresu fizyki, chemii, robotyki, elektryczności i elektroniki. Niezwykle atrakcyjną opcją jest także organizacja imprez rodzinnych, takich jak urodziny, czy imieniny dla dzieci oraz młodzieży, pozostając nadal w charakterze naukowym i przekazując wiedzę w interesujący sposób, który na pewno zostanie w głowach dzieci na dłużej.

 

Poza ekspozycją i lekcjami, można w tym miejscu natknąć się na comiesięczne koncerty w ramach cyklu 'Otwarta Scena'. Muzeum zaprasza przedstawicieli gatunków muzycznych wszelkiego rodzaju, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ważnym wydarzeniem dla muzeum jest również Święto Światła, kiedy to uroczyście zapalana jest żarówka 'Edisona' oraz zapewnione zostają różne dodatkowe atrakcje.

 

 

Obiekt ten jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

 

(źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, zabytkitechniki.pl)