Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

  Gdzie: Bolesławiec
  Mickiewicza 13
  Kiedy:
  Pn. nieczynne
  Wt. 10:00 - 16:00
  Śr. 10:00 - 16:00
  Czw. 10:00 - 16:00
  Pt. 10:00 - 16:00
  Sob. 10:00 - 16:00
  Niedz. 11:00 - 16:00
  Cena: od 0,00
  do 4,00 zł/osoba
  Kategoria: Muzea, zamki i pałace
  Tel:+48 75 644 47 00
  E-mail:poczta@muzeum.boleslawiec.net

  Zamknięte

  Muzeum Ceramiki

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu przeszło długą drogę od miejskiej instytucji prezentującej zbiory archeologiczne i etnograficzne po obecne Muzeum Ceramiki przedstawiające wielowiekowe tradycje ceramiczne regionu. Bolesławiec, a także pobliskie dorzecze Bobru i Kwisy, to tereny bogate w naturalne pokłady glin żaroodpornych. Garncarstwo rozwijało się tu już w XIV w., na co dowodem jest wzmianka o garncarzu w księgach miejskich Świdnicy. Na ziemiach Bolesławca od XVI w. funkcjonował również cech garncarski i liczne warsztaty rzemieślnicze, których liczbę starano się ograniczać zakazami.

   

  Wynalezienie koła garncarskiego było kamieniem milowym dla produkcji naczyń

   

  Pierwsza i druga wojna światowa sprawiły, że bolesławieckie zbiory muzealne przepadły; z czasem jednak zakupy antykwaryczne, dary i liczne przekazy ze strony muzeów dolnośląskich i innych instytucji doprowadziły do powstania nowych ekspozycji i odbudowania dawnych zbiorów. Dziś zwiedzający zapoznać się tu mogą z ekspozycjami bolesławieckiej ceramiki, historią Bolesławca, a także z pracami uczestników plenerów ceramiczno-rzeźbiarskich oraz z wystawami czasowymi, które opowiadają nam wybrane zagadnienia z przeszłości miasta. Muzeum jest również organizatorem Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

   

  Kamionka, ceramika i kryjąca się za nimi historia

  Ogrom zbiorów muzealnych to ponad 2000 obiektów bolesławieckiej kamionki, w tym toczone dzbany, cynowe przykrywy, a z lat późniejszych kufle do piwa, dzbanki do kawy, serwisy śniadaniowe i obiadowe, donice, misy i wazy; z przeróżnymi wzorami i motywami lub rytymi na nich datami, inicjałami i herbami. Zbiory kamionki podziwiać możemy na dwóch wystawach stałych, które rozgranicza znacząca data 1945 roku.

  Wystawa stała Działu Historii Miasta to ekspozycja przedstawiająca w atrakcyjny sposób zwiedzającym historię Bolesławca, od czasów dawnych po nowożytne. Eksponaty zajmują powierzchnię ośmiu sal. Wystawę wyposażono w multimedia, takie jak kioski informacyjne czy stanowiska do odtwarzania plików audio i wideo.

   

  Bolesławskie Święta Ceramiki

   Organizowania co roku w lecie impreza cieszy się ogromną popularnością, zwłaszcza pośród dzieci. Święto ceramiki pozwala podejrzeć przy pracy wykwalifikowanych rzemieślników-artystów wykonujących skomplikowane wzory na swoich wyrobach. Uczestnicy zabawy mogą spróbować własnych sił w byciu czeladnikami i zrealizować własne projekty artystyczne dzięki organizowanym podczas święta warsztatom rzemieślniczym. Organizatorzy imprezy dbają o to, by każdy znalazł tu coś dla siebie, niezależnie od wieku. W poprzednich edycjach święta dzieci mogły lepić figurki zwierząt lub udekorować nawet własne ciała ciekawymi wzorami.

  Wizyta w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu to wyśmienita okazja, by zapoznać się ze zbiorami tej wiekowej dziedziny sztuki jaką jest garncarstwo.