Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Stargard Szczeciński
    Rynek Staromiejski 2-4
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 1,00
    do 14,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:91 578 38 35
    E-mail:info@muzeum-stargard.pl

    Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

    Muzeum istnieje od roku 1960, choć początki kolekcjonerstwa muzealnych eksponatów sięgają schyłku XIX wieku.  Instytucja funkcjonuje w kilku budynkach: w barokowym Odwachu i przylegających do niego dwóch kamieniczkach, a także w położnej kawałek dalej Bastei, zabytkowym obiekcie, stanowiącym część średniowiecznych miejskich fortyfikacji. Muzeum sprawuje też pieczę nad dwoma budowlami, które tworzą część historii miasta, mianowicie są to: Brama Pyrzycka, w której obywają się warsztaty i lekcje muzealne oraz Baszta Morze Czerwone, wyjątkowa pod względem wysokości baszta obronna w Polsce. 

     

    Na pierwszym planie odwach i zabytkowe kamieniczki -siedziba główna 
    Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie (źródło)

     

    Wystawy stałe

    Historię miasta poznać możemy dzięki wystawie pn. "Stargard - miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku". Wystawa zlokalizowana jest w Bastei. W jej skład wchodzi wiele eksponatów wzbogaconych przez multimedia, w tym monitory i ekrany dotykowe, pomagające zwiedzającym lepiej zrozumieć prezentowane zagadnienia. 

    Późniejszy okres w historii miasta pozwoli zainteresowanym zrozumieć wystawa "Dzień po dniu... Stargard 1945 - 1989". Zupełnie innym zaś zagadnieniem będą dzieje aptekarstwa, prezentowane w gmachu głównym Muzeum. 

     

    Warsztaty i lekcje muzealne

    Władze Muzeum kładą spory nacisk na rozpowszechnianie wiedzy historycznej, jej promocję oraz działania edukacyjne. W gmachu głównym organizowanie są lekcje skierowane do różnych grup szkolnych, a w ich zakres wchodzi zwiedzanie wystaw stałych i czasowych, prezentacje wizualne, a także część kreatywna. W ofercie Muzeum znajdują się także zajęcia, pokazujące dzieciom i młodzieży na czym polega praca muzealnika i kuratora wystawy ("Muzeum od kuchni"). Zajęcia te łączone są z aktywnością fizyczną. 

     

    Zajęcia prowadzone w Bastei to, poza zwiedzaniem wystawy, warsztaty plastyczne, gry edukacyjne, zajęcia mające zaznajomić słuchaczy ze średniowiecznymi podaniami i legendami, zajęcia warsztatowe z tkactwa, zajęcia multimedialne dotyczące kalendarzy różnych ludów i zamieszczonych w nich świąt, a także wiele, wiele innych. 

     

    Podstawy garncarstwa, technik produkcji papieru i wyższy poziom tkactwa poznamy dzięki wizycie w Bramie Pyrzyckiej. W Bramie prowadzone są także zajęcia, na których uczestnicy mogą dowiedzieć się, jak wykonać sznur na powroźnicy, skąd artyści czerpią inspiracje, dlaczego dawniej herb był taki ważny, a także jak rozpoznać otaczającą nas współczesną sztukę. Ponadto zajęcia edukacyjne pozwolą uczestnikom przyswoić wiele ciekawostek i historycznych faktów powiązanych ze średniowieczem. 

     

    Muzeum zaprasza grupy szkolne do skorzystania z możliwości organizacji jednodniowej wycieczki autokarowej, mieszczącej się w ramach lekcji muzealnej. W skład wycieczki wchodzi zwiedzanie wystawy w Bastei, spacer na szlaku stargardzkich fortyfikacji, a także warsztaty.