Podany adres email jest błędny
Pole wymagane

Nie masz konta? Zarejestruj się za darmo!

    Gdzie: Ostrowiec Świętokrzyski
    Sudół 135 a
    Kiedy: Godziny do ustalenia
    Cena: od 0,00
    do 18,00 zł/osoba
    Kategoria: Muzea, zamki i pałace
    Tel:0 41 33-04-550 wew. 61
    E-mail:sekretariat@krzemionki.info

    Muzeum Archeologiczne i Rezerwat 'Krzemionki'

    Nasi przodkowie używali narzędzi już ok. 2,6 mln lat temu - z początku bardzo prymitywnych i, oczywiście, z kamienia. A jednak jeszcze wiele lat ludzkości zajęło rozwinięcie umiejętności ich obróbki, dzięki której mogliśmy ruszyć naprzód. Do epoki brązu, pisma, piramid, potem fabryk, korporacji, Facebooka… co dalej? Tego nie wie nikt. A co działo się w początkach cywilizacji? Tego możemy się domyślać, głównie na podstawie znalezisk sprzed tysięcy lat. A gdyby tak zobaczyć prehistoryczną osadę na własne oczy? Przejść się wyrobiskami neolitycznych kopalń? Taką podróż w przeszłość możecie odbyć w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie 'Krzemionki'.

     

    Tajemnice podziemia - Trasa Turystyczna w Krzemionkach

    Twój maluch kocha przygody? Wybierzcie się wspólnie do wnętrza Ziemi - na trasę ukazującą krajobraz sprzed aż pięciu tysiącleci! W najgłębszych miejscach sięga ona do 11,5 metra. Taka podróż jest niezwykle pouczająca - pozwala bowiem poznać dawne metody pracy w kopalni i cofnąć się w czasie o tysiące lat, ale też poczuć dreszczyk emocji. Kopalniane szyby są niezwykle klimatyczne, jakby skrywały więcej tajemnic, niż udało się do tej pory odkryć… Warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce choćby dlatego, że jest unikatowym tego typu obiektem otwartym dla zwiedzających. Co więcej, Kopalnie w Krzemionkach zostały uznane za Pomnik Historii, jedyny w województwie świętokrzyskim. 

     

    Życie codzienne przed wiekami - czyli Polska tysiące lat temu

    Sadzicie, że na powierzchni powrócicie do czasów współczesnych? Nic bardziej mylnego! Znajdziecie się bowiem w osadzie - a właściwie jej rekonstrukcji - zbudowanej na podstawie odkryć archeologicznych z tamtych rejonów. Odgrodzona palisadą i rowem obronnym, mieści w sobie cztery domy mieszkalne, a obok zobaczycie rekonstrukcję grobowca megalitycznego, która dała początek większemu projektowi. Powstaje tam bowiem niezwykła rekonstrukcja cmentarzyska.

     

    Mali uczestnicy zajęć archeologicznych

     

    Edukacja dla najmłodszych i tych nieco starszych

    Muzeum Archeologiczne i Rezerwat 'Krzemionki' posiadają również bogatą ofertę edukacyjną. Na własną rękę z pewnością warto zobaczyć wystawy w muzeum - na tej zatytułowanej 'Krzemionki dawniej i dzisiaj. Posłańcy z przeszłości', zorganizowanej według matematycznego rozwinięcia spirali Fibonacciego, poznacie przyrodnicze walory tego miejsca oraz zobaczycie, jak zmieniały się one pod wpływem pracy górników. A przeprowadzą Was przez nią… ślimaki!

     

    Placówka oferuje zajęcia dla dzieci i młodzieży, w tym:

    • Spotkania z przyrodą - uczestnicy zapoznają się z florą i fauną rezerwatu oraz jego historią. Nie zabraknie również gier i warsztatów,
    • Lekcje Muzealne - dzieci dowiedzą się więcej o dziejach ziemi ostrowickiej, poznają lepiej pracę archeologa oraz usłyszą, czym jest prawdziwy skarb! Kto wie, może któreś z nich pójdzie tą drogą i kiedyś dokona przełomowego odkrycia?
    • Warsztaty Archeologiczne - jak wyglądało życie w neolitycznej osadzie? Uczestnicy nie tylko to zobaczą, ale też sami wcielą się w role naszych przodków. Spróbują swoich sił m.in. w garncarstwie, przygotowywaniu pożywienia, czy obróbce miedzi.